СТРУЧЊАЦИ НАПОКОН ОТКРИВАЈУ: Ево да ли је здраво спавати са љубимцем!
Одговор на питање да ли је лоше пустити љубимца да спава у кревету са вама и да ли вам заједничко спавање са љубимцем погоршава или побољшава квалитет сна, није познат. Чак ни ветеринари немају јединствен став
Да нисам прихватио да удомим мачку, вероватно не бих ни знао да спавање с њом није исто што и спавање са псом. Колико год пас био захвалан што сме да се попне на кревет и да легне поред вас, толико мачка чак није ни сигурна да ли да се опусти или још мало сачека погодан тренутак и ипак заспи. А како све то делује на власника, поготово на квалитет сна, велико је питање.
Као и увек кад сам у недоумици, одговор сам потражио на сајту Пубмед. Тако је студија спроведена 2021. на 265 власника кућних љубимаца показала да је 78 одсто испитаника спавало са својим љубимцем. Показано је да није било „разлика у квалитету сна, у зависности од старости, пола или статуса заједничког спавања”. Иако се мислило да власници љубимаца имају проблем са квалитетом сна, испоставило се да и они који то нису, немају добар сан. Изгледа да сви треба подједнако да раде на квалитету сна, независно од постојања кућног љубимца.
Резултати истраживања
У другој студији, из 2018. године, прочитао сам да су мачке које су спавале у кревету свог власника подједнако узнемирујуће као и људски партнери. Објашњење је било повезано са слабијим осећањем удобности и сигурности што им је, с друге стране, пружало спавање са псом. Ова студија је спроведена на 962 жене које су у највећем проценту делиле кревет са партнером (57 одсто), у нешто мањем са псом (55 одсто) и само у трећини случајева са мачком.
И да споменем још једно истраживање из 2021. године које је показало да су власници мачака имали више шанси да не спавају најмање седам сати – али истраживачи нису успели да закључе да ли то значи да мачке представљају фактор ризика за смањен квалитет сна или и начин живота власника утиче на свеукупни квалитет сна.
Цео текст прочитајте на tosamja.media