НИЈЕ БЕЗОПАСНО! Овако ћеш знати да те УЈЕО ПАУК, након ових СИМПТОМА обрати се ЛЕКАРУ
Потребно је одмах третирати место уједа на одговарајући начин
Пауци нису агресивне животиње и уједи су заправо случајни, а догађају се током обављања послова у башти, камповања, седења у трави, код радова са сеном и виновом лозом, боравком у напуштеним објектима и слично.
Свако јутро ПОЈЕДИ четири комада и нећеш имати ПРОБЛЕМ са ПРОБАВОМ, вишком килограма, ЧУВА СРЦЕ и крвне судове
Атипични СИМПТОМИ УПАЛЕ ПЛУЋА су знак за узбуну, уколико ОСЕТИШ ово, одмах се ОБРАТИ ЛЕКАРУ
Како изгледа ујед паука?
Угриз паука је обично неприметан или се осети тек благи бол. Обично су безазлени јер већина паукова нема довољно јака кљешта да пробију кожу, али се сматра да су готово сви отровни.
Тровање пауковим отровом назива се арахнидизам, аранеидизам или аранеизам. Латродектизам је најважнији део аранеизма и представља низ симптомима изазваних деловањем отрова паука Латродецтус tredecimguttatus, (црна удовица). Отровни апарат латродектуса састоји се од шупљих штипаљки, отровних жлезда и њихових изводних канала.
Шта се дешава у телу када вас (опасни) паук ипак уједе?
Штипаљком паук пробије кожу и из унутрашњости жлезда убризга отров у тело жртве (човек). Неуротрофни отров, састављен од токсалбумина и липопротеина с фосфолипидима, делује на аутономни и централни нервни систем, централно и периферно.
Појава првих симптома
Од тренутка угриза до појаве првих симптома протекне десетак минута до једног сата. Бол почиње у регионалним лимфним чворовима, а потом се шири. Болесник осећа стезање и притисак у грудуном кошу, кожа је ознојена, уз грчење мишића. Касније бол попушта уз осећај жарења у табанима.
Трећег дана болесник се обично осећа много боље, али још увек истиче болове у стопалима и жарење у табанима, осећа трњење и главобољу. Након неколико дана код неких болесника може се уочити осип на кожи.
Код нелечених пацијената симптоми трају у просеку седам дана, а код неких и краће или знатно дуже, све до три недеље. Смртни исход је реткост, али код неких болесника, нарочито срчаних и оних с високим притиском, могу наступити компликације које могу да проузрокују смрт.
У лечењу латродектизма примењују се симптоматска (мишићни релаксанси, аналгетици и калцијум) и специфична (антитоксин) терапија. Увек након уједа црне удовце је потребно обратити се лекару.
Након уједа паука увек је потребно кожу на месту угриза опрати, дезинфиковати и ставити хладну облогу. У случају црвенила и отока потребно је намазати кортикостероидну крему,а у случају инфекције и гноја потребно је намазати антибиотском кремом коју преписује лекар.
Код деце је увек потребан преглед педијатра, а код одраслих особа стручни преглед је неопходан у случају угриза црне удовице или код јаче локалне реакције коже на ујед неког другог паука, у појави системске реакције или копривњаче.
ПРАВИЛНО СКЛАДИШТЕЊЕ: Ево на шта треба да ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ када су ЛЕКОВИ у питању!
КЉУЧ ЈЕ У УМЕРЕНОСТИ! Ове НАВИКЕ могу бити ВЕОМА ЗДРАВЕ!
Домаћи песто сос: Лако, брзо и примењиво на 100 начина (РЕЦЕПТ)
СПРЕМНА ЗА 5 МИНУТА! Направите једноставну и освежавајућу посластицу са малинама!
Да ли знате како се правилно одржава четкица за зубе? На ОВОМ месту никако не смете да је држите!