АКО ОВО САЊАТЕ, ПОД ХИТНО КОД ЛЕКАРА: Симптом који се јавља током спавања указује на НЕИЗЛЕЧИВУ БОЛЕСТ
Проблеми са спавањем могу да укажу на Паркинсонову болест
Студије су показале да је старост највећи фактор ризика за развој неуродегенеративних болести, попут Alchajmerove или Паркинсонове болести. Међутим, лекари упозоравају да ове болести могу да задесе и млађе који често игноришу симптоме болести.
Нова истраживања сугеришу да би наша подсвест заправо могла да наговести да нас очекује дијагноза Паркинсонове болести...
СРБИН ДАО ЖЕНИ АМЕРИКАНКИ ДА ПРОБА РАКИЈУ: Њену шок реакцију погледало је ВИШЕ ОД МИЛИОН људи! (ВИДЕО)
ОВАКО СЕ НЕГУЈЕ ЈЕЛЕНА ЂОКОВИЋ: Куне се у ОВЕ природне маске, а блиставу кожу дугује још једној навици
Ова болест се често јавља близу шездесете године, али неки људи оболе од ње и много пре него што напуне 50. За Паркинсонову болест не постоји лек, а карактеришу је поремећаји у моторици (покретима) који се испољавају у виду тремора, успоравању покрета и укочености мишића. Ови симптоми су различити у зависности од пацијента до пацијента и могу да укључују и немоторне симптоме као што су когнитивне промене и депресија, наводе стручњаци из Паркинсонове фондације.
Један од ових немоторних симптома је наведен као потенцијални знак упозорења за Паркинсонову болест, а појављује се неколико година или чак деценија пре појаве моторичких симптома. Одређени снови могу да значе да имате поремећај спавања који сугерише да сте у опасности од Паркинсонове болести.
Ако физички реагујете на оно што сањате, типа вичете у сну јер сањате да се са неким свађате, или машете рукама у покушају да се одбраните од нападача, велика је вероватноћа да имате поремећај сна. Ово се дешава током циклуса спавања са брзим покретима очију (РЕМ) и може да укључује испуштање звукова, причање и викање, или ударање које вас буди из сна. Особама које ово доживе је дијагностикован поремећај понашања у РЕМ фази спавања, такође познат као РБД.
Обично када сваке ноћи уђете у свој РЕМ циклус – а то је када се сања – ваш мозак ће инхибирати кретање мишића. Особе са РБД имају другачије искуство током ове фазе сна.
"У РБД-у, мождани путеви који потискују мишићну активност су поремећени и људи су у стању да се крећу да би 'остварили' своје снове", рекла је неуролог Рејчел Долхун.
Досадашње студије су повезале овај поремећај спавања са Паркинсоновом болешћу, при чему је код 30 до 41 одсто пацијената дијагностикован РБД пре Паркинсона. Треба и напоменути да неће свако ко има РБД да оболи од Паркинсона, али треба бити на опрезу и редовно ићи код лекара на контроле.