Ако само ОПЕРЕТЕ воће под водом, на њему остају ОТРОВИ: Ево како га ОЧИСТИТИ од хемије уз помоћ 1 СТВАРИ!
Проф. др Каменов објаснио методу којом скида хемикалије са свежег воћа и поврћа!
Проф. др Борислав Каменов, имунолог, причао је о навикама које разарају имунитет, суплементима и витаминима. Коментарисао је и правилно прање свежег воћа и поврћа како би се уклонили пестициди.
Количина витамина које уносимо у облику суплемената мора бити регулисана, рекао је он. Неће свакоме бити потребна иста доза а превелике дозе су штетне, или их тело једноставно неће ни апсорбовати.
ОВА БОЈА КОСЕ ЈЕ ТОТАЛНИ ПРОМАШАЈ: Ниједна жена од стила је неће носити ове сезоне! (ФОТО)
ТО ЈЕ СРАМНО ЗА ТРУДНИЦУ?! Ова 39-тогодишња жена у поодмаклој трудноћи овако ЗАРАЂУЈЕ на "сајту за одрасле"?
ТРАЧИЦАМА ПОКРИЛА ГРУДИ Манекенку напали због обраде фотографија, а она НИКАД ПРОВОКАТИВНИЈА, башкари се у Африци и баш је брига
- То се може проверити, издозирати, сви нивои витамина могу бити изнивелисани, то није нека велика мудрост. Када је витамин Ц у питању, он се излучи преко мокраће али неке таблете можете да дајете колико хоћете, а да неко има мањак и даље. Ту се буди сумња у квалитет тих производа, губи се јачина витамина. Можете и витамином А или Д да се предозирате, али су то далеко веће дозе - рекао је он.
Витамин Д је главна тема због јачања имунитета, као и његова препоручена доза.
- Ови који се трују храном, уморни су, имају хронично нарушено здравље. Они имају трајно ниску дозу и не успевају суплементима да обезбеде ни минимум који штити организам од патолошких стања, све то треба рашчистити уз консултацију с лекаром. Све може да буде штетно у превеликој количини, и вода и млеко, и хлеб и со, али је то све индивидуално и мора се код појединца проценити - рекао је он.
Када су додаци исхрани који нису таблете у питању, проф. др Каменов саветује пробиотике.
- Више пута сам помињао, редовно саветујем пацијентима пробиотике. Важни су за јачање дигестивног тракта, добре бактерије помажу имунитет. Мора се избацити храна која нам смета, за коју осећамо да нам тешко "пада" - рекао је он и додаје:
- Ако смета млеко када га попијете, ако се надимате, избаците млеко. Ако вам смета хлеб, промените хлеб који једете или га замените житарицама и семенкама које се вековима користе. Ми смо се навикли на пшеницу, многи могу и њу да једу, али ко не може, нека не једе - казао је он.
- Поврће и воће су прскани, ја саветујем да се држе сат-два у води са содом бикарбоном и добро осуше потом. Храна која је прскана мора се добро очистити, морамо покушати да максимално очистимо све штетне супстанце. Има кадмијума, олова, арсена, то све долази од аерозагађења а не од исхране, тога има и у нашем организму - рекао је он.