Астматични напади: Симптоми које би сви требало да препознају
Обратите пажњу.
Огроман број људи у свету пати од астме. Ово хронично стање погађа дисајне путеве који спроводе ваздух у плућа, те доводи и до оног што лекари називају астматични напади, који се дешавају кад дисајни путеви постану превише натечени и напуњени слузницом, што онемогућава правилан проток ваздуха.
– Иако постоји неколико различитих врста астме – око осам – обично се све оне сврставају у две категорије које одређују тежину болести: повремена и перзистентна – каже пулмолог Алфин Висенсио.
БОЛЕСТ ОД КОЈЕ ПАТИ СВЕ ВИШЕ ЉУДИ: Депресија ТРЕБА да се лечи - У ових 5 МИТОВА не смете веровати!
Опекотине усана: Дерматолози саветују како да их на најбољи начин умирите и излечите
Да ли знате? Шта доводи до тога да брадавице буду тврде и болне
Повремена астма је она која се третира без дуготрајног лечења, док се она перзистентна – дуго лечи или редовно прати, а третира се зависно од њене тежине.
Др Висенсио додаје да људи с повременом астмом имају „врло спорадичне симптоме који се могу раздвојити дугим временским периодима“. Он објашњава како неко ко има симптоме два пута месечно вероватно има испрекидани облик ове болести. С друге стране, симптоми перзистентне (трајне) астме појављују се чешће.
– Ако имате редовне симптоме, два пута недељно или више, то је једна од главних карактеристика перзистентног облика болести – објашњава он.
Свако ко пати од било ког типа или облика астме – повремене или трајне – може доживети астматичне нападе. Ти напади могу бити изазвани специфичним покретачем астме за одређену особу, а то су: прашина, дувански дим, загађење ваздуха на отвореном, кућни љубимци, бубашвабе, плесан, дим од запаљене траве или дрва и инфекције (као што је грип).
Иако су многи који пате од астме упознати с асматичним надапима и њиховим симптомима, важно је и да сви остали могу да препознају напад астме када се догађа. Типични симптоми напада астме укључују:
- Кашаљ
- Шиштање (тешко удисање)
- Проблем с дисањем
- Стезање у грудима
Иако су симптоми напада астме релативно јасни и већина људи зна који су симптоми на које би требало обратити пажњу, постоје пак и неки мање познати знаци упозорења који могу сигнализовати могући напад астме: умор, раздражљивост, тамне врећице испод очију (тамне подочњаке) и осећај нервозе.
На крају, астма је стање које може да се држи под контролом – уз договор с лекаром који за сваког пацијента осмишља посебан план лечења који одговара његовим потребама и начину живота.
Лекови против астме сврставају се, такође, у две групе: они за дугорочну контролу и они који служе за брзо олакшање, а могу се удахнути инхалатором или узети у облику таблета. Лекови за брзо олакшавање помажу у ублажавању симптома напада астме, док лекови за дуготрајну контролу утичу на то да генерално имате блаже или ређе нападе.
Важно је узимати дугорочну терапију за контролу астме, уколико вам је прописана, чак и ако тренутно нема симптома.
Савет плус: Препорука лекара јесте да поделите с блиским људима сазнање како изгледа ваш асматични напад и ваша терапија, како би и они знали на који начин да вам помогну ако у датом тренутку не можете да помогнете сами себи.
Сваки прст је повезан са два органа и две емоције: Ево које тегобе уклања ова метода лечења!
ОВАЈ ТРИК ЗА САМО 30 СЕКУНДИ УКЛАЊА ЗУБОБОЉУ: Тајна коју СТОМАТОЛОЗИ вешто крију! (РЕЦЕПТ)
Јапанска техника спавања је спас за кичму: Овај положај излечиће сваки бол у леђима!
НАУКА ПОТВРДИЛА: Музичка терапија ПОМАЖЕ у лечењу МОЖДАНОГ УДАРА!
"Гинеколог ми је открио ЦИСТЕ на материци - Моји проблеми су НЕСТАЛИ за 4 дана помоћу ОВОГ напитка!"