Бактеријска или гљивична? Препознајте симптоме вагиналне инфекције и реагујте на време
Свака жена би ово требала да зна.
Вагинална инфекција је један од најчешћих гинеколошких проблем и може бити прузрокована гљивицама или бактеријама.
НЕ РАДИ НА СВОЈУ РУКУ: Неколико савета уз које ћеш научити ПРАВИЛНО да негујеш своју ИНТИМНУ зону!
Други узроци ове инфекције су:
- Пада имунитета због неке болести или стреса
- Исхрана која садржи превише рафинисаних угљених хидрата, као што су слаткиши или производи од белог брашна
- Претерана употреба средстава за интимну негу
- Често купање у базену
- Вишедневно коришћење тампона
- Вагиналне инфекције могу бити поседица терапије антибиотицима, а често се јављају и у трудноћи.
У поменутим случајевима долази до промене природне киселости, односно пХ вагине и смањује се број добрих бактерија, што омогућава размножавање штетних микроба.
Нека вас прехлада заобиђе! Ојачајте имунитет уз помоћ ових рецепата!
Поред гљивице и бактерија, најчешћи узрочници вагиналне инфекције јесте и једноћелијски организам - Trichomonas вагиналис.
Гљивичне инфекције најчешће су узроковане гљивицом Цандида албицанс, која је уобичајени становник људског тела и не проузрокује тегобе ако је присутна у мањем броју. Цандида неће изазвати вагиналне инфекције ако вагина има уравнотежену флору, односно нормални пХ који износи око 4,5.
Када су штетни микроорганизми у мањини, жене имају нормалан беличасти исцедак, готово без мириса. Ако Цандида почне претерано да се размножава, типичан симптом је свраб, а обично га прати и појачан исцедак који се описује као сираст.
Гљивичну инфекцију треба лечити да би се смањила количина гљивица. Свакако треба консултовати гинеколога и не лечити се на своју руку. Треба се суздржати од и сексуаних односа у том периоду, да не би дошло до додатне иритације слузокоже.
Вагиналне инфекције проузроковане бактеријама су далеко опасније од гљивичних.
Бактеријске инфекције немају изражене симптоме, па жене ни не знају да је инфекција присутна. Оне се већином откривају приликом прегледа, односно узимања цервикалног бриса и ПАПА теста. Зато је врло важно ићи на редовине контроле код гинеколога.
Најчешћа бактеријска инфекција је вагиноза - поремећај пХ (киселости) вагине када постоји више оних које проузрокују тегобе, а међу њима је најчешћа Gardnerella вагиналис. Типични симптом је обилнији, бели, кремасти вагинални исцедак, често непријатног мириса, који подсећа на рибљи.
Неке бактеријске инфекције су полно преносиве,као што су гонореја, уреаплазма, микоплазма, хламидија. Те инфекције могу, али и не морају да изазову појачан жућкасти исцедак и осећај печења. Уреаплазма и микоплазма могу изазивати сметње при мокрењу, али и повећати ризик од спонтаног побачаја и превременог порођаја.
Узмите огледало: Ово су ОСАМ ЗНАКОВА болести исписаних на ВАШЕМ ЛИЦУ!
Хламидија изазива упалу грлића матернице што је плодно тло за ХПВ (инфекцију хуманим папилома вирусом), а такођер може изазвати упалу јајовода, што је најчешћи разлог ванматерничне трудноће или онемогућеног зачећа природним путем.
Како су хламидија, уреаплазма и микоплазма полно преносиве, и код мушкараца изазивају упале увек се требају лечити оба партнера.Након терапије обавезно треба преконтролисати микробиолошке налазе, јер спроведена терапија не гарантује увек стопостотно излечење.
Жене које су склоније вагиналним инфекцијама требале би да одржавају пХ вагине избегавањем рафинисаних угљених хидрата, избегавањем купања у базену и применом заштите,односно кондома при сексуалним односима.
Такође би требало избегавати употребу тампона и не претеривати са средствима за интимну негу. Вагину не би смели да испирате водом или разним препаратима, јер се тиме нарушава пХ равнотежа саме вагине.