БЕЗ ЊИХ НЕМА ЖИВОТА: Шта се дешава са организмом када је број ЕРИТРОЦИТА лош?
Црвена крвна зрнца...
Еритроцит је крвна ћелија као и леукоцити, међутим њихове улоге у организму су различите. Примарна улога ове ћелије је транспорт гасова преко хемоглобина који се налази у цитоплазми ове ћелије. Најбројније су ћелије крви и црвене су боје, па их ми зовемо и црвена крвна зрнца (ред блоод cell – РБЦ).
Облик и величина еритроцита
Еритроцити имају карактеристичан облик биконкавног (удубљеног) диска. Захваљујући овом облику еритроцитима је омогућено да пролазе кроз капиларе, који су најчешће мањи од његове величине. Запремина једног еритроцита је 83mm3.
Биконкавни облик је пример како функција кроз еволуцију мења грађу ћелије. Овом променом је дата већа површина ћелије и смањен пут који гасови треба да прођу да би се везали за хемоглобин који је смештен у центру еритроцита. Повећавајући на тај начин брзину дифузије гаса кроз ћелију.
САМО ДЕСЕТ ПОНАВЉАЊА! Крените са ОВИМ вежбама данас и до јуна ћете имати НОВО ТЕЛО
Грађа еритроцита
Еритроцити немају једро као већина ћелија у организму, нити митохондрије. Па се за њу тешко може рећи да је ћелија, јер има мало ћелијских органела. Него пре личи на врећу напуњену хемоглобином. Имају семипермеабилну липопротеинску мембрану и строму унутар које је смештено и велики број ензима који имају значајне улоге.
Број еритроцита – Крвна слика
У крви еритроцита има од 3,5 до 5,2 * 1012 у 1 литри крви. Број зависи од пола, животног доба, општег стања човека и од низа других фактора. Нпр. како је хипоксија (смањена концентрација кисеоника) главни покретач стварања еритроцита у коштаној сржи, људи који живе на вишим надморским висинама имају повишен број еритроцита у крви док људи у нижим пределима снижен. Зато спортисти иду на припреме у пределе високе надморске висине где је ваздух разређенији и смањена концентрација кисеоника, како би побољшали своју кондицију и смањили могућност упале и замора мишића.
Пао вам је ИМУНИТЕТ и појавио вам се ХЕРПЕС на уснама: ЕЛИМИНИШИТЕ га на природан начин!
ЈАЧА МЕМОРИЈУ, СМАЊУЈЕ АПЕТИТ, ПОДСТИЧЕ МРШАВЉЕЊЕ: Ако га већ не једете, ево разлога да почнете!
Разградња еритроцита
Након што се еритроцит створи у коштаној сржи, улази у крвоток и циркулише од 80-120 дана. Пошто ове ћелије немају једро, немају ни способност синтезе/обнове протеина па се и ензими троше. Постепено еритроцит губи енергију, а са њом и могућност избацивања воде и себе што доводи до бубрења и хемолизе еритроцита. Највећи део разградње еритроцита дешава се у јетри (Купферове ћелије) и слезини (гробље еритроцита), као и било где у организму где су присутни макрофаги који једу еритроците.
Улога еритроцита
Без ових ћелија нема живота. Еритроцит је значајан по томе што се преко њега врши транспорт гасова кроз тело. Наиме, унутар еритроцита је хемоглобин који поседује моћ везивања кисеоника (О2) и угљен диоксида (ЦО2).
ИМАТЕ ЈЕ У ДВОРИШТУ: Ова биљка лечи ХЕМОРОИДЕ, БУБУЉИЦЕ, добра је за штитну жлезду и ту није крај!
ИМАТЕ ПРОБЛЕМА СА ПРАЖЊЕЊЕМ ЦРЕВА?! Поједите увече кашичицу ОВЕ СМЕСЕ коју ћете сами направити и убрзајте ваш метаболизам
Синтеза еритроцита
Еритроцити су производ процеса еритропоезе. Детаљан механизам синтезе ће бити обљављен на порталу у наредном периоду. Овде ћемо говорити само о материјама које су неопходне за нормалну синтезу ових ћелија.
Витамин Б12 – резерве овог витамина у организму се налазе у јетри. Довољне су за синтезу црвених крвних зрнаца у наредних 3-6 година. Иако је присутан у многим намирницама које човек свакодневно једе.
Фолна киселина као коензим је неопходан за синтезу нуклеинских киселина, па у њиховом одсуству еритроцити не могу брзо да пролиферишу него се стварају велики еритроцити који имају кратак животни век. Резерве фолне киселине се налазе у јетри и код здравог човека довољне су за синтерзу еритроцита (РБЦ) за наредних 3-6 месеци.
Гвожђе (Фе) је јон без кога хемоглобин не би одржао своју нормалну структуру.
Унутрашњи (интризик) фактор је молекул коју продукују ћелије желуца. Он омогућава витамину Б12 да прође киселу гастричну баријеру, у непромењеном облику и доспе до терминалног дела танког црева (Илеум) где се врши његова ресорпција. На овај начин нам се обнављају депои витамина Б12 у јетри. Висе о улози овог витамина смо рекли горе.
Хормон еритропоетин није заправо хормон, већ главни фактор раста који стимулише продукцију еритроцита у коштаној сржи. Овај фактор продукују бубрези који су стимулисани хипоксијом (смањеном концентрацијом кисеоника у крви).
Интерлеукин 3 је индуктор раста и препродукције за еритроците.
ПОСЛЕ ВОДЕ, ово је НАЈВАЖНИЈИ напитак за здравље човека: Људи који га често пију живе дуго и здраво!
Смањен број еритроцита у крви
Услед смањеног броја еритроцита смањује се и вредност хемоглобина у крви. Болест која настаје народ зове малокрвност или стручно анемија.