БИЋЕ ЖУТ КАО ДУКАТ! Додајте један састојак у кацу са КИСЕЛИМ КУПУСОМ, а ево када је најбоље време да га спремите
Уколико желите да постигнете лепу боју, задржите пријатан мирис и укус купуса, обратите пажњу на ове детаље приликом припреме.
Уколико планирате да и ове године припремате омиљену српску зимницу, кисели купус, добро је да поред укуса погодите и праву боју и текстуру.
Сигурно сте се некада питали како су неке главице изгледају жуто, а неке не. Ево одговора како да постигнете савршену боју главица.
Тајна је у поступку кисељења купуса.
Прво очистите главице купуса од првог слоја листова и оперите их. Затим издубите главице у средини како бисте уклонили корен и напуните сољу шупљину. Први ред који иде у посуду је нарендани купус.
Након што наслажете купус у буре за кисељење, на врх додајте неколико парчића дуње како би купус био жут и два ловорова листа. Дуња ће пустити своју жуту боју и дати изглед али и додатни укус купусу.
Око три недеље купус треба да стоји кисељен у бурету, међутим, битно је да проверавате да ли је расол довољно бистар и да ли купус није променио мирис.
Препоручује се да је најбоље време за кисељење купуса средина октобра. Процес биоферментације у киселом купусу захтева да температуре буду стабилне без превише осцилација и то од 18 до 21 степени.
Најбоље место за чување купуса је у подруму, где нема превеликих разлика у температури, као што није случај уколико га држите на балкону.