Свињска МАСТ далеко БОЉА ОД УЉА: Веома је ЗДРАВА за КОСТИ, садржи калцијум, помаже код БРОНХИТИСА
Неће утицати на линију уколико је користите умерено...
Многи избегавају да спремају храну на свињској масти, а заправо је веома здраво овако припремати јела, а у овој ситуацији када цене уља расту, ово би могла да буде боља опција.
Свињску маст наравно користите у умереним количинама, али и мале количине могу оплеменити јело.
ДОБИЛА ЈЕ ПОСАО ЗА СТАЛНО И ЗАТРУДНЕЛА након три недеље: Потез власнице фирме згрозио многе! "ОВО ЈЕ МАЛО ПРЕДУЗЕЋЕ, откуд ми за породиљско кад немам користи од ње?!"
ЕЛИМИНИШУ ЈЕСЕЊИ УМОР И ПОДИЖУ ЕНЕРГИЈУ: Најздравији ЧАЈЕВИ за ову сезону, избегавајте ову ГРЕШКУ приликом ПРИПРЕМЕ
Због количине засићених масти и колестерола свињска маст дуго се сматрала опасном по здравље, но доказано и потврђено од стране бројних стручњака како је маргарин, који је годинама био замена масти, опаснији и штетнији по људско здравље. Маргарин наиме садржи супстанцу синтетичког порекла, трансмасне киселине које су далеко штетније од масти јер подижу ниво лошег ЛДЛ колестерола, а снижавају разину доброг ХДЛ холестерола.
Свињска маст по свом саставу је 40 посто засићена масноћа, а у поређењу са кокосовим уљем, је 85 посто засићена маст. Већину мононезасићених масти у свињској масти чини олеинска киселина, врло здрава масна киселина која помаже раду срца и која је повезана с мањим нивоом лошег холестерола. У свињској масти има двоструко више олеинске киселине него што има маслац.
Свињска маст има врло високу тачку кључања, тачније своју структуру не мења и приликом загревања изнад 250 степени. Стога намирнице пржене у свињској масти апсорбују мање штетних радикала који се у случају других топљивих намирница попут маслаца пржењем повећавају. Наравно пржена храна се не препоручује у великим количинама, но када то и радите најбоља опција за подлогу пржења је маст која ће храни дати и онај посебан укус какав памтимо из тањира наших бака.
Масноће из масти имају своје предности и доказано је како су телу потребне за обављање свакодневних функција, наравно у знатно смањеној количини. Маст садржи калорије, али истраживања су потврдила како је реч при томе о засићеним мастима која стварају осећај ситости, предност је што се масноће из масти претварају у енергију и помажу апсорпцију витамина. Свињска маст доказано садржи холестерол који се у телу, под утицајем УВ зрака претвара у витамин Д значајан за апсорпцију калцијума.
Свињска маст као лек је невероватно добра за целокупно здравље, иако јој се често даје епитет да је штетна за људски организам. Наиме, овај природни мелем је најзаслужнији за дуговечан живот наших предака. Неки од њих су доживели дубоку старост, јер нису имали здравствених проблема као што је то случај данас.
За здраве кости потребан је калцијум, а којег данас веома ретко уносимо путем хране. За оне који су нетолерантни на лактозу, прави избор је свињска маст за зглобове и кости. Баш она садржи велике количине витамина Д.
Овај витамин има значајну улогу у апсорпцији калцијума. Зато је коришћење овог природног мелема веома важно за здравље коштаног ткива и превенцију бројних обољења целог скелета.
Као што има благотворно дејство на кости, тако и на плућа делује као прави природан лек. За лечење бронхијалне упале може се користити и овај природан мелем, који ће проблем елиминисати веома брзо.
Свињска маст као лек за бронхитис припрема се тако што се у пола литра млека скувају 2-3 листа подбела. Када прокључа, потребно је додати кашичицу лоја. Овај напитак треба пити свако вече пре спавања и то по једну шољу.