ЧЕСТО ПРАВИМО ГРЕШКУ: Ево које намирнице треба јести КУВАНЕ, а које искључиво СИРОВЕ
Грешкама се губи на вредности.
Многи нутриционисти истичу да неке намирнице треба јести сирове, док неке треба јести прерађене, јер је тако здравије. Међутим, многе намирнице кувамо, а заправо то није добро.
Ево кратког списка намирница које треба кувати, и оне које не треба прерађивати:
ОВА ХРАНА СПРЕЧАВА ПОЈАВУ КАРЦИНОМА КОЖЕ: Једите је за доручак и спречите меланом
ОТКРИВАМО: Које намирнице највише гоје, а које одржавају виткост?
Само ви једите ове намирнице и ГРИП ће вас заобићи!
Ово је храна коју би требало да једемо сирову:
1. ЦВЕКЛА
Цвекла је богата влакнима, витамином Ц, калијумом, манганом и витаминима Б групе, односно фолатима - хранљивим стварима које помажу у јачању имунолошког система, подизању енергије и борби против упала.
Нпр. салата од цвекле много је боља ако је не кувате, јер топлота смањује концентрацију фолата (Б витамина) за 25 посто. Фолати су, иначе, део групе Б витамина који су потребни за стварање црвених и белих крвних зрнаца у коштаној сржи, претварања угљених хидрата у енергију и стварања ДНК и РНК.
2. БРОКОЛИ
Сви ће се сложити да је броколи много укуснији уколико је куван на пари, али је много здравији када га једемо сировог. Богат је витамином Ц, калцијумом, калијумом, беланчевинама и сулфорафаном, природним биљним једињењем које помаже у борби против ћелија рака и успорава старење. Резултати студије објављене у часопису "Јоурнал оф Агрицултурал анд Food Chemistry" показали су да су људи који једу сиров броколи у већим количинама, боље апсорбовали сулфорафан у поређењу с онима који су ово поврће јели кувано.
3. МАЛИНЕ, БОРОВНИЦЕ, КУПИНЕ
Бобичасто воће је сјајан извор антиоксиданата, попут антоцијана, елагинске киселине и ресвер, те витамина Б6, витамина Е и магнезијума. Ако их кувате, битно се смањује садржај витамина Ц. Занимљиво је да печене црвене паприке задржавају нешто више тог витамина од куваних.
5. БЕЛИ ЛУК
Садржи аминокиселину богату сумпором која се назива alliin и ензим на бази протеина који се зове алиназа. Чешањ белог лука нема мирис све док га не згњечите или не насецкате, јер се ти састојци мешају и формирају трећи: алицин. То је снажан природни антибиотик, а има и антигљивична и антивирусна својства. Међутим, тај спој налази се само у сировом белом луку. Кување убија алицин и доводи до његовог формирања у остале спојеве који су мање ефикасни.
Храна коју би требало да једемо кувану:
1. ПАРАДАЈЗ
Обично га једемо свеж у салати, али је пуно здравији куван, зато што садржи ликопен, који се може наћи у свом воћу и поврћу јарких боја. Ликопен је антиоксиданс који може да помогне у заштити од неких хроничних болести, попут кардиоваскуларних. У случају парадајза, ликопен се лакше апсорбује када се плод загреје.
2. ШПАРГЛА
Шпаргле су богате витаминима А, Ц, Е, фолатима и калијумом, међутим нећете имати користи од њих ако их једете сирове. Кување тог поврћа омогућава разбијање његове дебеле ћелијске зидове, па организам лакше 'црпи' хранљиве састојке.
3. АРТИЧОКА
Артичоке имају низ благодати за здравље, укључујући способност снижавања нивоа шећера у крви, побољшања пробаве и помагања у здрављу срца и јетре. Садржи витамине Б6, Ц, К и магнезијум, уз врло снажне антиоксидансе. Уколико их кувате 15-ак минута, то значајно повећава ниво природног састава који помаже у борби против слободних радикала, чак до 15 пута, док се ниво антиоксиданата услед кувања повећава и до осам пута. Но, пржење артичока није препоручљиво, јер уклања флавоноиде (такође врста антиоксиданса).
4. ПАТЛИЏАН
Кувањем се повећава ниво антоцијанина, фитонутријента који се налази у кожи. Патлиџан је богат витаминима, минералима, влакнима и антиоксидансима.
5. ШАРГАРЕПА
Шаргарепа је добар извор бета-каротена, влакана, витамина К1, калијума и антиоксиданата. Иако је укусна и сирова, кувањем се повећава садржај хранљивих ствари. Кувана шаргарепа садржи више бета-каротена, антиоксиданса који се у вашем телу претвара у витамин А, што је добро за ваше очи и имунолошки систем.
БОЉЕ ОД ЛАКСАТИВА: За проблеме са затвором довољно је ово воће
Сем ФАНТАСТИЧНОГ укуса повољно утиче и на ЗДРАВЉЕ: Сируп од бундеве (РЕЦЕПТ)
ПРЕСПАВАЛА ЈЕ СА ЛУКОМ У ЧАРАПАМА! Да не поверујеш! Ево ШТА јој се ДОГОДИЛО након само ЈЕДНЕ НОЋИ!
ЛЕКОВИТИ ОРАХ: Јача имуни систем, мозак, срце и јетру - Препородићете се!