ОВАКО ЈАЧАШ ИМУНИТЕТ! Цинк и селен су ПРЕСУДНИ, а има их у ОВИМ НАМИРНИЦАМА, које су основа ЗДРАВЕ ИСХРАНЕ
Нису само суплементи битни, јер уколико имаш нездраве животне навике, њихов ефекат се анулира!
Најефикаснија припрема тела за борбу против инфекција и болести је уравнотежена исхрана која се састоји од низа витамина и минерала, у комбинацији са факторима здравог начина живота, као што су адекватно спавање, вежбање и избегавање стресних ситуација. Имунитет је способност нашег организма да се одупре и одбрани од вируса, бактерија, гљивица, токсина, једном речју болести. Имунитет може бити урођени (он се наслеђује) и стечени, који зависи од начина живота и разних околности које нас окружују.
Како правилном исхраном ојачати имунитет? За одржавање здравог и јаког имунолошког система кључна је свежа, здрава храна. Једите много воћа и поврћа, немасне протеине, интегралне житарице и пијте много воде.
Уради ово у ноћи МЛАДОГ МЕСЕЦА! Дијета која ПОДСТИЧЕ детоксикацију и ГУБИТАК до 3 КИЛОГРАМА за ДАН!
ВИТАМИНИ НЕ ПОМАЖУ! Став лекара ЗАПАЛИО ИНТЕРНЕТ, постоји ЈЕДАН НАЧИН да се ЗАШТИТИТЕ од ВИРУСА!
Пробиотичка храна садржи живе корисне бактерије, а пребиотичка садржи влакна и олигосахариде који хране и одржавају здраве колоније тих бактерија.
Пробиотичка храна: кефир, јогурт са живим активним културама, ферментисано поврће, кисели купус, комбуха чај.
Пребиотичка храна: бели лук, празилук, шпаргла, лист маслачка, банане и морске алге.
Опште правило је да једете разно воће, поврће, пасуљ и цела зрна за прехрамбене пробиотике.
Витамин Ц обезбеђује нормални метаболизам и стварање енергије, нормалну функцију имуног система, доприноси смањењу умора и исцрпљености и има антиоксидативно деловање. Витамин Ц је један од најважнијих стимулатора имунитета тако што делује на неутрофиле који су први у одбрани од вируса.
Намирнице богате витамином Ц су агруми, паприка (поготово зелена паприка), јагоде, прокељ, диња.
Познат као витамин сунчевог зрачења, један је од најважнијих и најмоћнијих хранљивих материја за подршку имунолошком систему.
Највећи извор витамина Д је сунчева светлост и то УВБ зрачење таласне дужине од 290-320нм. Тако произведен витамин Д се задржава у организму барем два пута дуже од оног унесеног орално. Природни звори витамина Д су уље јетре бакалара, риба (сардела, лосос, туна, бакалар, харинга), говеђа јетра, маслац, жуманце, житарице, сиреви, печурке, млеко и млечни проиводи. Плава риба садржи веће количине витамина Д.
Цинк
То је олигоминерал који подстиче неутрофиле и НК ћелије које се боре против вирусних инфекција. Има значајну улогу у јачању имунитета, може помоћи да се смањи учесталост инфекција, као и њихово трајање. Недостатак цинка доводи до закаснелог развоја, смањеног апептита, спорог зарастања рана, склоности инфекцијама.
Природни извори цинка су: црвено месо, житарице, спанаћ, семе бундеве, пивски квасац. Цинк се из хране усвоји само 10% па се могу размотрити суплементи уколико је постојала склоност ка инфекцијама.
Селен
Ово је кључни храњиви састојак за имунолошку функцију, а такође је антиоксиданс који помаже да се појача одбрана тела против бактерија, вируса и ћелија рака. То може нарочито помоћи у заштити од одређених сојева вируса грипа.
Намирнице које у себи имају селен су: бразилски ораси – један од најбољих извора селена. Препоручује се порција бразилског ораха (једна шака) само неколико пута недељно како би избегли предозирање селеном. Извори селена су и риба и морски плодови (туна, сардине, остриге, шкољке, морска плода, шкампи, лосос и ракови), немасна свињетина, говедина, ћуретина и пилетина.
*Особе које због здравствених проблема не могу конзумирати месо, треба да се придржавају лекарске препоруке.
Мед и прополис
Мед и прополис имају противупално деловање код инфекција горњих дисајних путева. Поред тога, мед може заштитити ваш имунолошки систем и појачати имунолошки одговор.