Чиста ЦРЕВА су предуслов ЈАКОГ ИМУНИТЕТА: План исхране који ПОДСТИЧЕ МЕТАБОЛИЗАМ, детоксикује и храни
Обезбеђује све важне нутритијенте!
Здравље црева утиче на ментално и физичко здравље, због тога је важно обратити посебну пажњу на навике које утичу на систем органа за варење. Здрава и чиста црева су и предуслов јаког имунитета. Постоји снажна веза између здравља црева и дуговечности - то је истраживао и писац Ден Битнер и објавио у својој "Изазов плавих зона". Битнер је познато по томе што је путовао широм света и одредио 5 региона на којма људи живе преко 100 година, то су места доброг здравља које је назвао "Плаве зоне" - Окинава (Јапан), Сардинија (Италија), Полуострво Никоја (Костарика), Икарија (Грчка), Лма Линда (Калифорнија)...
Иако Плаве зоне обухватају читав свет, постоје неке навике у исхрани и животном стилу које су свима заједничке - укључујући неколико које директно утичу на црева. Ево о којих 6 навика је реч:
ДЕВИЦА у СВАЂИ са свима, ВАГА РАЗДРАЖЉИВА цео дан: Хороскоп за суботу је ту, ево шта ПРЕДВИЂА свим знацима
ПРОМЕНИЛА ЛИЧНИ ОПИС: Маја Маринковић НЕ ЛИЧИ на себе, ево како је ИЗГЛЕДАЛА ПРЕ ОПЕРАЦИЈА (ФОТО)
1. Једите више интегралних житарица, орашастих плодова, поврћа, пасуља и свежег воћа
Ове намирнице су богате влакнима, а стручњаци истичу да влакна хране микробе у цревима и одржавају здраву цревну микрофлору. Наведених пет намирница често се користе у Плавим зонама, иако их сваки регион припрема другачије. Битнер посебно истиче пасуљ - "Ако једете око шољу пасуља дневно, вероватно је вредно додатних четири године очекиваног животног века. Осим влакана, ова биљна храна је такође одличан извор других хранљивих материја које подржавају дуговечност, као што су антиоксиданти који су повезани са спречавањем хроничних упала."
2. Редовно чистите зубе концем
"Бактерије повезане са лошим оралним здрављем могу изазвати упалу у целом систему, што је корен свих болести повезаних са старењем", истиче Битнер. Исо то показују и истраживања научника. Студија објављена у часопису "Alchajmerova болест и деменција" пронашла је везу између штетних бактерија у устима и Alchajmerove болести, везу која указује на упалу широм тела. Лоше орално здравље је такође научно повезано са кардиоваскуларним болестима. Стручњаци напомињу да оно што се дешава у нашим устима, догађа се и нашим цревима и целом организму.
Битнер је истакао да људи у Плавим зонама често једу феноменалну храну "На Икарији је то јогурт; на Сардинији залеђено овчје млеко; а на Окинави су тофу и мисо паста," објашњава Битнер. Ферментисана храна повећава количину добрих бактерија у цревима, што помаже у спречавању хроничних упала . Неке ферментисане намирнице које Битнер препоручује и које су нам лако доступне јесу кисели купус, јогурт и темпех .
4. Једите храну богату полифенолима
Полифеноли су активна једињења која помажу у заштити тела од штетних слободних радикала, укључујући УВ зраке, зрачење и неке патогене. За људе у Плавим зонама то су кафу, бобичасто воће, орашасти плодови, спанаћ и тамна чоколада.
5. Зачините храну белим луком, куркумом и ђумбиром
Постоји много антиинфламаторних биљака које су повезане са дуговечношћу , али Битнер посебно истиче ове које смо навели јер помажу у ослобађању тела од штетних бактерија. "Бели лук се бори против свих врста инфекција - гљивичних, бактеријских, паразитских и вирусних - регулише шећер у крви, снижава крвни притисак и снижава холестер...", рекла је натуропата Ариана Луци. Ђумбир и куркума су постали златни стандард када је у питању спречавање упале помоћу биљака. Редовно конзумирање ових зачина у оброцима може значајно утицати на здравље црева.
6. Ограничите вештачке заслађиваче.
Људи из Плавих зона најчешће избегавају да једу шећер. Не замењују га ни хемијским заменама за шећер. "Мед је њихов омиљени заслађивач", истиче Битнер. Мед је најбоља алтернатива шећеру јер има антибактеријски, антимикробни ефекат и богат је антиоксидансима. С друге стране, шећер је директно повезан са убијањем добрих бактерија у цревима .
Не морате живети у Плавој зони да бисте применили ове савете за здравље црева. Повећање уноса целих житарица, поврћа, воћа, орашастих плодова, пасуља и ферментисане хране је нешто што можете учинити без обзира у ком делу света живите, као што је и коришћење меда уместо шећера и квалитетна хигијена зуба. Унесите ове мале навике у исхрану и временом ћете знати да је вредело.