ДА ЛИ СТЕ ЗНАЛИ: Без ових 7 ОРГАНА у телу можемо нормално да живимо!
Скоро па да нам и не требају...
Људско тело је чудо природе, отпорније и жилавије него што мислите, може да функционише чак и са само половином мозга на располагању, кажу научници.
Ако се мучиш и не можеш брзо да заспиш, испробај ових 5 техника!
Кад добровољно дате крв, изгубите око 3,5 билиона (не, није грешка, не ради се о милијардама, већ заиста о билионима; билион је 'милион милиона') црвених крвних зрнаца, али их тело врло брзо замени новим.
Можете да изгубите чак и врло велике делове виталних органа и да живите. Рецимо, човек може релативно нормално да функционише и са свега половином мозга.
БОЛ У СТОМАКУ НИКАД НЕ СМЕШ ДА ИГНОРИШЕШ: Ово су симптоми озбиљне болести
Други важни органи могу бити и у потпуности одстрањени, а да то не остави драматичне последице по живот особе која је без њих остала.
Без којих великих органа може да се живи објаснио је за британски "Сан" др Адам Тејлор, професор анатомије на Универзитету у Ланкастеру.
Слезина
Овај орган налази се на левој страни абдомена, испод ребара и често се одстрањује због повреда при саобраћајкама, рецимо. Пошто се налази у непосредној близини ребара, слезина је "рањива" тачка при повредама абдомена.
Улога слезине је складиштење и рециклирање црвених и белих крвних зрнаца и тромбоцита.
Ако се она одстрани, особа може да живи нормално јер јетра такође има улогу у рециклирању црвених крвних зрнаца и њихових компоненти, а лимфне жлезде у телу преузимају остале функције одстрањене слезине.
Желудац
Желудац може бити одстрањен у случајевима канцера и тешких повреда. Ако до тога дође, хирурзи направе "бајпас" и повежу једњак са танким цревом. Пацијенти, наравно, касније морају строго да се придржавају специфичног начина исхране, што значи да храна коју узимају мора бити у облику који организам може да свари у танком цреву. Укратко, течна или полутечна храна је све што им је дозвољено.
И ТО ПОСТОЈИ: Ово је ЗДРАВА ДИЈЕТА, а Никол Кидман се "куне" у њу!
Репродуктивни органи
Прецизније, тестиси код мушкараца, јајници код жена. Уколико се хируршки одстрани један тестис или један јајник, особа и даље може да има децу, природним путем. Ипак, уколико се због тумора или тешких повреда одстране оба тестиса или оба јајника, онда више потомство природним путем није могуће.
Ако се жени одстрани и материца, због рака или тешке повреде, менструални циклус биће заустављен.
Одстрањивање јајника не утиче на животни век, док одстрањивање тестиса, према неким истраживањима, понекад чак и продужава жвот мушкарца.
Дебело црево
Дебело црево дуго је око метар и по, и његова улога у организну је да апсорбује воду и сабија фецес пре изласка из тела. Најчешћи узрок одстрањивања делова или целог дебелог црева је канцер.
Након таквих интервенција, пацијенти се обично опораве сасвим како треба, али се, у зависности од тога колики је део дебелог црева одстрањен, и који део је одстрањен, понекад може десити да је за дефекацију неопходна стома - отвор на стомаку, кроз који се измет избацује у специјалну врећицу.
ДОРУЧАК, РУЧАК, ВЕЧЕРА: Ево шта заиста једе модел Миранда Кер! (ВИДЕО)
Жучна кеса
Овај орган налази се поред јетре, у горњем десном делу абдомена. У њој се складишти жуч, коју производи јетра и која служи за разградњу масти.
Кад црева "детектују" масти, жуч доспева у црева и помаже у варењу тих масноћа.
Жучна кеса најчешће се одстрањује због стварања камења. Али, и ако до тога дође, пацијенти могу да живе без драстичних промена животних навика.
Бубрези
Особе којима је један бубрег одстрањен могу да живе без проблема, јер имају други бубрег (који нам у ствари служи као "резерва").
Технички, могуће је живети и без оба бубрега, али јако, јако тешко.
Бубрези филтрирају крв, задржавају оно што нам треба и избацују оно што организму не треба. Када пацијент због болести или тешких повреда остане без оба бубрега, једино решење је дијализа - вишесатни поступак који замењује улогу бубрега, на који пацијент мора одлазити редовно, неколико пута недељно.
Дијализа је исцрпљујућа процедура, која значајно скраћује животни век особе о којој је реч.
Уколико пацијент започне дијализу у '20. годинама, очекивани животни век је 16 до 18 година, али уколико пацијент почне са дијализом у '60. очекивани животни век је свега пет година.
Слепо црево
Раније се веровало да је слепо црево бескорисно, али нове научне теорије кажу да оно служи као "сигурна кућа" за добре бактерије које насељавају наша црева, тако да кад њихова равнотежа буде поремећена због болести бактерије из слепог црева могу да помогну да се обнови њихов број.
Уколико дође до упале, слепо црево се хируршки уклања, али они који су оперисани потврђују да нису приметили никакву разлику у животу пре и после опреације.