Без овога нема ДОБРОГ ПАРАДАЈЗА - Ђубриво због којег ћете имати највеће и најсочније плодове у башти
Веома је важно да се све припреми пре него што дође време зрења.
Парадајз је биљка која из земље „извуче“ сву енергију, али нам зато даје најсочније плодове. Да би стабљика била јака, листови зелени, а плодови сочни – парадајз ће узети све из земље. Стога је веома важно обогатити земљиште пре садње парадајза.
Време ђубрења: Када је право време за ђубрење парадајза?
Веома је важно и време ђубрења. Парадајз треба ђубрити само два пута током сезоне: након садње и непосредно пре формирања плодова. Највећа грешка коју праве баштовани је стављање ђубрива директно у рупу у коју треба да ставе садницу парадајза. То може да оштети корен биљке, па се не препоручује.
Припрема земљишта пре садње
Најбоље би било да земљиште припремите месец дана пре садње парадајза. Измешајте ђубриво, помешајте органско ђубриво, али никако не стављајте ђубриво директно уз биљку током садње.
Које ђубриво је најбоље за парадајз?
Сваки баштован има своју омиљену прехрану за ђубриво, али препоручује се коришћење ђубрива са комбинацијом азота, фосфора и калијума. Такође би било добро да то ђубриво садржи и калцијум и магнезијум.
Правилна прехрана пре садње и током раста
Пре садње нахраните земљиште ђубривом са великим степеном азота. Када видите да се парадајз спрема за прве плодове, поспите око њега ђубриво са високим садржајем калцијума и фосфора. То ће помоћи плодовима да буду јаки, здрави и сочни.
Ђубриво из „домаће радиности“ је оно које садржи раствор коприве и гавеза. Прави се тако што се стабљике и листови коприве и гавеза потопе у 10 литара воде, поклопе и оставе 21 дан. Након тога се течност разблажи и тиме се залива парадајз у широком луку око стабљике, како не би оштетила корен.
Савети за одржавање здравља парадајза
Напомена: Да бисте обезбедили калцијум парадајзу, обавезно око стабљике, али и у земљу ставите мрвљене љуске од јаја. Магнезијум ћете надоместити ако земљишту око парадајза додате Епсом со.