ГАСИТЕ ЛИ БОЈЛЕР ДОК СЕ КУПАТЕ ИЛИ НЕ? Сви грешимо и РИЗИКУЈЕМО ЖИВОТ, а електричар открио шта је ИСПРАВНО
Поведите рачуна о овоме
Трагедија у којима су људи у Србију гинули услед експлозије бојлера, или кратког споја, нажалост се дешавају, између осталог, због незнања. Последњих дана све је више вести о експлозијама у стану узрокованим неисправним инсталацијама.
Нажалост, у таквим ситуацијама неретко дође и до смртних исхода. Ево како да смањите ризик од несрећа у својим домовима:
Експлозија бојлера толико је јака да може да уништи 2 стана, кажу стручњаци. Ту је и она вечита дилема - треба ли бојлер гасити при купању или не?
Научници на прагу РЕВОЛУЦИОНАРНОГ ЛЕКА за Ковид-19? Третман на бази ОТРОВНЕ БИЉКЕ зауставља ширење СВИХ СОЈЕВА?
Снажан НАРОДНИ ЛЕК за ЈАЧАЊЕ ИМУНИТЕТА: Комбинација ове две намирнице лечи и НАЈУПОРНИЈИ суви КАШАЉ
Директор електроинсталатерске радње Милан Бојичић пре неколико месеци за Тв Прва рекао је да сваки бојлер који ради 24 сата непрекидно троши мање енергије, дуже му трају грејачи, дуже му трају термостати мање се ствара каменац.
- Исто тако неопходно искључивати у току купања. То је једини период када бојлер треба да буде искључен дакле мора да буде искључен док се човек купа јер може доћи до пробијања грејача какав год он да је - напомиње Бојичић.
Сваки бојлер има чак четири врсте заштите. Проблем настаје код старих и непроверених инсталација и грејача.
Бојичић наводи највећа грешка код поправке бојкера то што јако често то раде нестручна лица.
- Комшија, пријатељ, кум, брат који је то видео на Јутјубу или чуо од неког да то знате није компликовано видео је на тв-у мајсторску радионицу и сад сви мисле што бисмо ми звали неког овлашћеног - каже он.
Саговорник који се електроинсталацијама бави већ 30 година каже за ТВ Прва да људи најчешће греше јер не прате упутства за руковање и самим тим апарат, који је можда и застарео - додатно оптерете.
- Ви ћете од сваког произвођача добити лупам 3 или 5 година гарантни рок, а зашто? Па зато што толико таје.. Ви имате стару градњу која је пројектована пре 50 година где је једно просечно домаћинство у Србији имало радио, можда ТВ и две сијалице. Ви у такву инсталацију коју годинама нико није одржавао доводите у ситуацију да убацујете климе, фрижедере, замрзиваче, пегле фенове, дакле то су све јаки потрошачи - додаје он.
Било да је у питању бојлер, грејање на гас или на струју, правилна употреба и редовно сервисирање од стране овлашћеног лица једино је што може спречити несреће у кући.