Од овога се не можемо заштитити! Инфекција овог дела тела се лако може прошити и изазвати ХАОС у организму, кључна је ПРЕВЕНЦИЈА
Уколико се не лечи може изазвати велике проблеме са равнотежом и слухом
Упала уха је болно стање и реакција тела на вирусну и ређе бактеријску инфекцију. Сматра се да је велики број особа, барем једном у животу, имао неку од инфекција уха. Унутрашње уво дели се на део за слух и за равнотежу.
Упала унутрашњег ува (Отитис Интерна) углавном је вирусног порекла и често се јавља после инфекције горњих респираторних путева, или хроничне упале средњег ува.
Обратите пажњу док ПЕРЕТЕ ЗУБЕ! Тада можете открити ретке симптоме "ТИХОГ УБИЦЕ" - болести која може довести до отказивања ЈЕТРЕ
Ретко коме се није десило! КРВАРЕЊЕ ИЗ НОСА најчешће безазлено, али уколико се деси ово ОДМАХ код ЛЕКАРА - не правите ову ГРЕШКУ
Ко може да добије упалу уха?
Упала унутрашњег уха јавља се у свим узрастима, али најчешћа је код особа од 30 до 60 година. Деца могу да добију упалу унутрашњег ува као реакцију на бактеријски менингитис. Постоје две основне инфекција унутрашњег уха: лабиринтитис и вестибуларни неуритис.
Инфекција дела који контролише слух и равнотежу
Лавиринтитис је инфекција дела унутрашњег уха који контролише слух и равнотежу. Стање је најчешће узроковано вирусним инфекцијама.
Вестибуларни неуритис је инфекција вестибуларног нерва, дела унутрашњег уха који контролише равнотежу и кретање очију. Стручњаци објашњавају да инфекција лавиринта унутрашњег ува, или вестибуларног живца, доводи до вртоглавице, а ако је захваћен и кохлеарни део вестибуло-кохлеарног живца и до слабљења слуха.
Могуће су и кијавица, висока температура
Инфекције унутрашњег уха испољавају се симптомима проблема са равнотежом, вртоглавицама, слабљењем слуха, цурењем течности из ува. Могући су и мучнина и повраћање, осећај пуноће у уху, зујање у ушима (тинитус), главобоље, болови у ушима.
Инфекција из унутрашњег уха некада се шири и на друге делове тела, па је пацијент поред упале уха има и кијавицу и високу телесну температуру. Инфекције унутрашњег уха углавном су последице деловања вируса грипа, херпес зостера отицус ili Epstein-Barr вируса. Инфекција није заразна сама по себи, али вируси који изазивају инфекцију се лако преносе.
Уколико се не лечи, инфекција унутрашњег уха може да оштети систем који контролише равнотежу. У овим случајевима, опоравак од инфекције је дужи. Нелечена инфекција унутрашњег уха може бити окидач за делимични или потпуни губитак слуха.
Како се дијагностикује упала уха?
Инфекција унутрашњег уха не може се правилно дијагностиковати обичним прегледом. Неопходна је свеобухватна процена како би се искључила друга здравствена стања, као што су мождани удар, мигренске главобоље или Мениерова болест. ОРЛ специјалиста ће за лечење прописати антивирусне лекове или антибиотике. Лечење је у битној мери усмерено на симптоме.
У случају мучнине и повраћања, лекар може да препише лекове против мучнине (антиеметике). Болови се санирају аналгетицима који се могу купити и без лекарског рецепта. Нека истраживања наводе да чај од ђумбира има могућност да ублажи симптоме вртоглавице и мучнине.
Можемо ли да се заштитимо од упале уха?
Не постоји начин на који можемо да се сигурно заштитимо од упале уха, превенција се састоји од редовног прања руку, избегавања контаката са особама које имају упалу горњих респираторних путева. Пацијенти који пате од алергија морали би редовно да примењују прописану терапију, препорука је да се избегава дувански дим.