УЛТРАЗВУК ШТЕТАН ЗА БЕБУ!? Ево колико често је пожељно да се иде на ове прегледе у току трудноће!
Трудноћа је период када жена мора бити посебно пажљива и опрезна.
Ово осетљиво стање повлачи за собом читав низ дилема међу којима је и питање – да ли је ултразвук штетан за бебу? Готово да се не може замислити савремена трудноћа без примене ултразвука.
Ова дијагностика први пут је примењена 1958. године у Великој Британији и од тада је њена употреба све учесталија.
Данас свака медицинска ординација поседује овај апарат.
ЕКГ, ТУМОР МАРКЕР, УЛТРАЗВУК И МНОГО ТОГА ЈОШ БЕЗ КЊИЖИЦЕ! Погледајте ГДЕ СВЕ У СРБИЈИ можете да обавите контролу!
ОДЛИЧНО ЗА КРВНИ ПРИТИСАК: Ево како грожђе утиче на ЗДРАВЉЕ ОРГАНИЗМА!
НЕ КОШТА НИШТА, А МОЖЕ ДА ВАМ СПАСЕ ЖИВОТ: 10 начина да снизите КРВНИ ПРИТИСАК без лека
Захваљујући ултразвуку, доктор може да прати стање плода, што родитељима пружа додатну сигурност.
Последњих година, ова дијагностичка метода почела је на неки начин да се злоупотребљава. Поједине будуће мајке се чак 10-20 пута у току трудноће подвргавају оваквом прегледу.
Појава вишедимензионалног ултразвука (3Д и 4Д) постала је права атракција! С обзиром на то да овакав преглед омогућава родитељима да виде, не само пол детета, већ и црте његовог лица, будући родитељи често и потпуно непотребно за тим посежу, и то из чисте забаве.
А како фетус доживљава овај преглед? Научници су установили да је беба приликом ултразвучног прегледа узнемирена: покушава да се окрене, подиже руке ка лицу, па чак покушава и да заклопи уши ручицама.
Дакле, можемо закључити да јој преглед ултразвуком не прија јер ремети њен мир и ушушканост у мамином стомаку.
Светска здравствена организација предлаже да се рутинска ултразвучна дијагностика спроводи само три пута у току трудноће.
* Први преглед ради се у периоду од 11 до 13 недеље. Тада се грубо процењује бебина анатомија (облик и положај главе, руку, ножица), као и неки скрининг тестови.
* Други преглед ради се између 23 и 25 недеље, када лекар детаљније прегледа анатомију плода. Само у појединим случајевима беба заузима незгодан положај што може отежати анализу.
* Следећи ултразвук спроводи се у периоду од 30 до 36 недеље. Тада гинеколог процењује зрелост плаценте, количину плодове воде и тежину плода.
Уколико се ради о компликованијој трудноћи, преглед ултразвуком треба урадити у 30-32. недељи, а поред тога, неопходно је паралелно урадити и доплер крвних судова. Често се последњи ултразвучни преглед одлаже до 35-36. недеље.
Будуће мајке често постављају питање који је од ова три прегледа најважнији, тј. који од наведених може да се изостави. Најбоље да изоставите први, када се обично утврђује постојање трудноће. Ако посумњате да сте у другом стању, довољно је да то утврдите тестом за трудноћу или пак да посетите гинеколога који то може проверити палпаторним прегледом. Уколико гинеколог процени да материца нормално расте и ви после извесног времена осетите да се беба помера, претпоставља се да се трудноћа нормално одвија. Трећи тј. последњи преглед такође може да се замени клиничким прегледом. Дакле, најважнији је други ултразвучни преглед, јер не постоји алтернативни начин за проверу бебиног стања и његових унутрашњих органа.
У трудноћи која се нормално одвија, довољне су три ултразвучне контроле. Међутим, уколико дође до било какве компликације, потребно је повећати број истих. У којим ситуацијама је то неопходно?
* Појава крварења
Уколико је плацента постављена сувише ниско, лекари предлажу често понављање ултразвука како би пратили да ли се плацента подиже. Ипак, сматра се да је у овом случају сувишно понављати преглед јер се плацента свакако сама подиже, а не постоји начин да ми утичемо на то. Важно је да у 36. недељи положај плаценте буде нормалан, а све пре тога није забрињавајуће.
* Несразмера плода и величине материце
Када се дијагностикује очигледна несразмерност у величини материце и старости плода, спроводи се додатни ултразвучни преглед и амниоцентеза плодове воде.
МИРИСНИ LIKER ОД АРОНИЈЕ: Снижава крвни притисак и годи вашем здрављу
ЛЕК ИЗ ПРИРОДЕ: Ове намирнице регулишу крвни притисак!
ДОДАЈТЕ МАЛО У МЕСО! Ова НАМИРНИЦА је ОДЛИЧНА за имунитет, крвни притисак, али ОВО је њен ГЛАВНИ АДУТ!
Развој савремене ултразвучне технологије омогућио је испитивање феталне циркулације применом колор доплера. Незамењив је у дијагностици током трудноће, а резултати доплер испитивања су драгоцени у процени најразличитијих патолошких стања у том периоду.
Последњих неколико година дошло је до експанзије информација о новим достигнућима ултразвучне дијагностике у трудноћи. Захваљујући тродимензионалној реконструкцији претходне дводимензионалне слике, будући родитељи могу пре рођења прецизно да виде своју бебу. Међутим, примаран задатак 3Д технике у ултразвучној дијагностици није регистровање на ког родитеља беба личи, већ она помаже доктору да открије неправилности у развоју органа плода, и да процени степен његовог евентуалног оштећења.
Тродимензионални ултразвук прецизно одређује запремину, површину тела и транспарентним модом приказује коштани систем бебе. Такође, 3Д техника може да прикаже тело плода у три димензије. На тај начин лекар види оно што иначе не може применом 2Д технологије.
Нормално је да добијете неколико килограма у трудноћи, а ево и колико
У оквиру 3Д технике посебно је развијена 3Д колор Power Doppler техника приказивања бебиног крвотока. Наиме, овакво приказивање крвних судова у раној трудноћи омогућава откривање неког развојног поремећаја плода и даје одговоре на многа питања као што су: постоје ли нека хромозомска оштећења или анатомске аномалије, да ли крвоток у постељици обезбеђује правилно напредовање плода, затим, болује ли будућа мајка од болести која је непосредно угрожава у току трудноће, порођаја или након њега и сл.
Лекари ће вам рећи да нема разлога да се плашите последица овог прегледа. Не постоје докази да је метод ултразвучног испитивања некоме нашкодио. Стручњаци за ултразвук, међутим, саветују да се са њим ипак рационално поступа, тј. да се користи само онда када је то неопходно, јер постоји страх да би енергија коју он емитује могла да повеће температуру плода. С обзиром на то да се о овој теми још полемише, будућим мајкама саветујемо да испоштују три препоручена рутинска ултразвучна прегледа – у том случају, нема разлога за бригу о бебином здрављу.