Da li je i koliko bezbedno trenirati u trudnoći?
Slušajte svoje telo i savete lekara!
Kada ste u drugom stanju, odjednom svi imaju mišljenje o svemu – šta (ne) treba da jedete, da oblačite, koliko treba da vežbate i treba li uopšte... Vrlo je iscrpljujuće što svi komentarišu sve što uradite ili ne uradite.
Kada je reč o vežbanju u trudnoći, ponekad je zaista teško znati koga da poslušate jer svi imaju neki savet. Bezbednost vas i vaše bebe je svakako prioritet, ali ne morate da prestajete da vežbate, ako u tome uživate.
BRZI DETOKS: Evo kako da IZBACIŠ SVE TOKSINE iz organizma u roku od 48 sati!
Prenatalni i postnatalni fitnes stručnjak Rouzi Stokli ima nekoliko saveta o tome kako da bezbedno vežbate i sa bebom u stomaku.
- Prvih 12 nedelja, telo je preplavljeno hormonima i možda ćete imati mučnine, bićete umorni i anksiozni. Od 13. nedelje otprilike, hormoni se stabilizuju i mnoge trudnice tada imaju više energije i pozitivnije su. Ne vole sve trudnice da vežbaju, ali je uvek važno da slušate svoje telo i raspoloženje.
Ona ističe da i medicinski stručnjaci kažu da je umerena fizička aktivnost u trudnoći dobra.
- Što ste aktivniji u trudnoći, to će vam biti lakše da se adaptirate na promenu oblika tela i kilograme koje dobijate. Takođe, to može da vam olakša porođaj i pomogne vam da se brže vratite u formu posle porođaja", kaže Rouzi, dodajući da se ovi saveti odnose samo na "normalnu" trudnoću koja protiče bez problema, ali savetuje da se obratite lekaru ukoliko vam je potrebno još saveta o tome.
Prvih 12 nedelja – budite pažljivi
U prvom tromesečju je najveći brizik od pobačaja, zato je važno da budete pažljivi kada je reč o intenzitetu treninga. Ukoliko inače ne vežbate, možda bi bilo dobro da u ovom periodu samo redovno šetate, kako biste se pripremili za vežbanje u drugom tromesečju.
Ako ste već aktivni, malo smanjite intezitet vežbanja i slušajte svoje telo.
ČESTO VEČERAŠ U KASNE SATE? Saznaj šta time radiš svom organizmu i kako da prestaneš sa NOĆNIM OBROCIMA!
JEDE SAMO "ČISTU HRANU": Evo kako se HRANI Dženifer Lopez, a ova hrana DAJE ENERGIJU, ali NE GOJI!
Ne započinjite ništa novo
Tokom trudnoće se telo prilagođava, pa se savetuje da radite vežbe koje su vam već poznate i da prilagodite intenzitet. Veći stomak menja i vaš centar gravitacije, utičući na balans, a hormon relaksin mišićima daje elastičnost – ipak, zbog nestabilnosti, moguće je da vaše telo ne može da izvede isto šti i ranije.
Savet Stouklijeve je da se držite vežbi koje su vam poznate i koje vam prijaju.
Idite na treninge za trudnice
U mnogim gradovima postoje časovi joge ili pilatesa za trudnice, gde su vežbe prilagođene njihovim promenama u telu i pripremaju mišiće za porođaj.
Ne zadržavajte dah
Jako je važno da beba sve vreme prima kiseonik, koji dolazi direktno iz vašeg disanja. Zato ne treba da podižete teške tegove ili da radite statičke vežbe poput izdržaja, gde je teško da duboko dišete.
NAJOPASNIJA ZA LJUDE I ŽIVOTINJE: Sezona AMBROZIJE počinje! Evo koji su SIMPTOMI i kako da se ZAŠTITITE!
Poremećaj u ishrani: Da li ste čuli za DIJABULIMIJU?
Ležanje na leđima
Nakon prvog tromesečja, beba je sve veća, a i materica raste, i može se desiti da pritisne venu koja je odgovorna za dotok krvi do srca, ako ležite na leđima. Važno je da nikako ne ograničavate protok krvi tokom ovih devet meseci.
Intra-abdominalni pritisak
Trbušnjaci, izdržaj i druge vežbe koje gornji deo tela izlažu velikom pritisku nisu preporučljive u trudnoći.
Telesna temperatura
Treba da izbegnete da se poveća temperatura fetusa, posebno tokom prvih 12 nedelja, jer to može da dovede do poremećaja centralnog nervnog sistema. Zato izbegavajte da se "pregrejete", unosite dosta tečnosti, pravite pauze da se odmorite i rashladite.