Да ли је и колико безбедно тренирати у трудноћи?
Слушајте своје тело и савете лекара!
Када сте у другом стању, одједном сви имају мишљење о свему – шта (не) треба да једете, да облачите, колико треба да вежбате и треба ли уопште... Врло је исцрпљујуће што сви коментаришу све што урадите или не урадите.
Када је реч о вежбању у трудноћи, понекад је заиста тешко знати кога да послушате јер сви имају неки савет. Безбедност вас и ваше бебе је свакако приоритет, али не морате да престајете да вежбате, ако у томе уживате.
БРЗИ ДЕТОКС: Ево како да ИЗБАЦИШ СВЕ ТОКСИНЕ из организма у року од 48 сати!
Пренатални и постнатални фитнес стручњак Роузи Стокли има неколико савета о томе како да безбедно вежбате и са бебом у стомаку.
- Првих 12 недеља, тело је преплављено хормонима и можда ћете имати мучнине, бићете уморни и анксиозни. Од 13. недеље отприлике, хормони се стабилизују и многе труднице тада имају више енергије и позитивније су. Не воле све труднице да вежбају, али је увек важно да слушате своје тело и расположење.
Она истиче да и медицински стручњаци кажу да је умерена физичка активност у трудноћи добра.
- Што сте активнији у трудноћи, то ће вам бити лакше да се адаптирате на промену облика тела и килограме које добијате. Такође, то може да вам олакша порођај и помогне вам да се брже вратите у форму после порођаја", каже Роузи, додајући да се ови савети односе само на "нормалну" трудноћу која протиче без проблема, али саветује да се обратите лекару уколико вам је потребно још савета о томе.
Првих 12 недеља – будите пажљиви
У првом тромесечју је највећи бризик од побачаја, зато је важно да будете пажљиви када је реч о интензитету тренинга. Уколико иначе не вежбате, можда би било добро да у овом периоду само редовно шетате, како бисте се припремили за вежбање у другом тромесечју.
Ако сте већ активни, мало смањите интезитет вежбања и слушајте своје тело.
ЧЕСТО ВЕЧЕРАШ У КАСНЕ САТЕ? Сазнај шта тиме радиш свом организму и како да престанеш са НОЋНИМ ОБРОЦИМА!
ЈЕДЕ САМО "ЧИСТУ ХРАНУ": Ево како се ХРАНИ Џенифер Лопез, а ова храна ДАЈЕ ЕНЕРГИЈУ, али НЕ ГОЈИ!
Не започињите ништа ново
Током трудноће се тело прилагођава, па се саветује да радите вежбе које су вам већ познате и да прилагодите интензитет. Већи стомак мења и ваш центар гравитације, утичући на баланс, а хормон релаксин мишићима даје еластичност – ипак, због нестабилности, могуће је да ваше тело не може да изведе исто шти и раније.
Савет Стоуклијеве је да се држите вежби које су вам познате и које вам пријају.
Идите на тренинге за труднице
У многим градовима постоје часови јоге или пилатеса за труднице, где су вежбе прилагођене њиховим променама у телу и припремају мишиће за порођај.
Не задржавајте дах
Јако је важно да беба све време прима кисеоник, који долази директно из вашег дисања. Зато не треба да подижете тешке тегове или да радите статичке вежбе попут издржаја, где је тешко да дубоко дишете.
НАЈОПАСНИЈА ЗА ЉУДЕ И ЖИВОТИЊЕ: Сезона АМБРОЗИЈЕ почиње! Ево који су СИМПТОМИ и како да се ЗАШТИТИТЕ!
Поремећај у исхрани: Да ли сте чули за ДИЈАБУЛИМИЈУ?
Лежање на леђима
Након првог тромесечја, беба је све већа, а и материца расте, и може се десити да притисне вену која је одговорна за доток крви до срца, ако лежите на леђима. Важно је да никако не ограничавате проток крви током ових девет месеци.
Интра-абдоминални притисак
Трбушњаци, издржај и друге вежбе које горњи део тела излажу великом притиску нису препоручљиве у трудноћи.
Телесна температура
Треба да избегнете да се повећа температура фетуса, посебно током првих 12 недеља, јер то може да доведе до поремећаја централног нервног система. Зато избегавајте да се "прегрејете", уносите доста течности, правите паузе да се одморите и расхладите.