Једу пуно угљених хидрата, а не гоје се: Ово су тајне исхране Италијанки
Не морају на дијету.
Да ли је могуће да будете витки у земљи пице, пасте и mmm... сладоледа?
Довољно је да вам споменемо Монику Белучи, Софију Лорен, Кјару Ферањи, Ђовану Батиљу, Елеонору Кариси па да схватите да итекако јесте.
ИЗГУБИЛА ЈЕ 30 КИЛОГРАМА ЗА 15 ДАНА: Ова дијета је ригорозна али даје РЕЗУЛТАТЕ! (ЈЕЛОВНИК)
Уосталом, Италија је земља угљених хидрата, али никада није имала проблем са великим бројем гојазних особа.
Како је то могуће?
"Све што видите на мени дугујем шпагетама." Софија Лорен
Уколико мало детаљније изанализирамо Италијане, можемо само да констатујемо како већина становништва на Апенинима води здрав и балансиран живот. Ако су вам баш потребне бројке: само 9% популације има проблем са гојазношћу наспрам 32% Американаца! Што звучи некако ипак као сци-фи ако знамо да се стандардна исхрана сваког Италијана базира превасходно на пицама и пастама.
Па у чему је њихова тајна?
Трик је у балансу и мањим порцијама
За разлику од Американаца који практикују велике порције, у Италији се једе чешће, али мање. Наравно, причамо о просеку јер код куће, поготово ако је главна куварица бака која је овладала свим могућим сласним рецептима, тешко да ћете појести једну порцију шпагета.
Такође, Италијани не воде посебно рачуна о калоријама, већ престају да једу у тренутку када су "пуни" и када имају простора још само за једну кафу. Треба напоменути да у њиховим јелима је увек савршен баланс свега: колико масти, колико угљених хидрата, скроба, доста рибе и пилетине, а посебно воде рачуна о конзумирању црвеног меса. Ретко и у посебним прликама.
Користе само једно уље: Маслиново
Маслиново уље има с разлогом репутацију златне течности па чини саставни, ако не и основни састојак сваког италијанског јела. Италијани га користе као главно уље за салату, прављење соса, пржење и просто је немогуће замислити италијанску кухињу без њега! Опште је позната чињеница да је маслиново уље богато мононезасићеним киселинама које се сматрају добрим мастима.
Конзумирају што више свеже, сирове хране
То се посебно односи на југ Италије, егзотичну Сицилију где је свако јело обогаћено рибом, парадајзом, поврћем, артичокама, јајима, зачинима и лимуном. Паста се служи такође свежа, ал денте, са мрвицом маслиновог уља, домаћим парадајз сосом, ориганом и увек је сервирана у малим порцијама.
Стално шетају!
Passeggiare на италијанском значи шетати. Да, прошетајте што више током дана. Скокните до омиљеног трга, или само шетајте улицама свог града, крај реке, по неком парку или центру. Лети, велики број Италијана има обичај да за викенд оде на кратки одмор до неког језера, села. Зато, у природу!
Овако сте вежбали у школи, а ни не знате да ће вам ИСТОПИТИ КИЛОГРАМЕ!
Мање порције за доручак
Доручак се у италијанској породици не прескаче. Али за разлику од великог броја Европљана, Италијани за доручак практикују да поједу кроасан или неки колач у пару са кафом са млеком.
Ретко кад пију газирана пића
Врло ретко ћете видети да неки Италијан пије било какав газиран напитак, било да је у питању сок или кока кола за време ручка. Евентуално газирана вода долази у обзир, али махом је то вино (чаша црног или белог вина) . Ице теа или smoothie такође не спада у редовно пиће становника Апенинског полуострва. Фрапућино није италијански напитак, али зато Капућино јесте.
Пица није баш за сваки дан!
Жао нам је, али морамо да вас разочарамо. Италијани не једу пицу по цео дан и сваки дан, нити препоручују да ви то радите. У Италији пица је врст хране коју једете ако изађете суботом или недељом у град са друштвом. Такође, Италијани су највећи љубитељи пице која је богата разним врстама сира и поврћем и која има врло мало калорија, а пуна је хранљивих састојака и влакана.