"Када се појаве ОВЕ тегобе, ОДМАХ, али одмах зовите лекара!" Драматично упозорење лекара из КЦ Србије, млади нарочито на удару
Чекаонице домова здравља пуне су због стомачних вируса и оболелих од корона вируса
Много је пацијената који се последњих недеља јављају у своје домове здравља са симптомима обољења сличним грипу. Оно што докторе такође забрињава је - инфаркт погађа све чешће младе људе.
Највише је оболеле деце до четврте године и од пете до 14. године. Имај оболелих од короне, а чекаонице домова здравља пуне су и због стомачних вируса. Више су посла лекари Хитне помоћи у претходним данима имали и због пацијената са хроничним болестима.
Временске осцилације не пријају кардиолошким, реуматолошким болесницима, али и грађанима који имају одређене психијатријске проблеме.
- Наша тела су у сталној интеракцији са околином и све промене, нарочито температурне промене, одражавају се тиме да се са овом хладноћом из јутра сужавају крвни судови и доводе до повишења крвног притиска. Притисак је, наравно, великог броја људи који имају тегобе са скоковима притиска, са малаксалошћу, слабошћу, некада и са вртоглавицом, ових дана много више него што је уобичајено - рекао је за РТС професор Горан Станковић, директор Клинике за кардиологију Универзитетског клиничког центра Србије.
Спремни су у Универзитетском клиничком центру Србије, тако да прегледају и више од сто болесника који се јаве у пријемну амбуланту (интернистичку и кардиолошку). Од тог броја, десетак, 15 пацијената примају у интензивну, а неког и у даљу опсервацију и лечење.
- У салу за катетеризацију долази прилично стандардан број болесника, то је у просеку неких седам до десет болесника недељно, изузев у данима када смо приправни за читав Београд, то су уторак и субота, тад већ имамо знатно више болесника, некада и преко десет акутних инфаркта миокарда, које успешно решавамо у сали за катетеризацију - казао је проф. Станковић.
Са болом у грудима који се шири у врат и леву руку, немојте чекати!
Следеће недеље најављене су још ниже температуре у јутарњим часовима, па и праве зимске које иду у минус. Шта је онда савет? На шта се организам лакше навикне - када температуре иду доле или када иду горе?
- Нама треба неко време да се привикнемо и прилагодимо. Улазимо у зиму, нешто је дуже трајао овај топли период. Оно што се стално говори, то је слојевито облачење, немојте да излазите раније док се не стабилизује температура, хронични болесници да редовно узимају терапију, а уколико се догоди да добијете главобољу коју нисте раније имали, проверите крвни притисак. Уколико осетите бол у грудима који се шири у врат и леву руку, немојте чекати, позовите хитну помоћ, добићете користан савет или у случају да те тегобе буду озбиљније, они ће доћи и помоћи, каже овај доктор.
Због временских осцилација, али и других фактора ризика, особе са инфарктом су све млађе, нажалост.
- Тако је, нажалост, то је неки тренд да у што ранијој животној доби већ успевамо да региструјемо болеснике који имају узнапредовалу атеросклерозу, али и ове температурне промене, темпо живота, стреса, начин живота, нередовна исхрана, живот без активне физичке активности, све то доприноси томе да нам се заправо ризик за појаву атеросклерозе погоршава и у сваком случају треба водити рачуна. Када се појаве тегобе, алармирајте систем. Одмах, одмах зовите лекара - саветује професор Станковић.
Србија Данас/Блиц, Андриана Ранковић/ Пренела Ј.Ш.