КАКО ПРЕПОЗНАТИ СИМПТОМЕ ЛЕУКЕМИЈЕ? Од ње је умрла млада српска глумица (21), наш славни спортиста и музичка звезда
С обзиром на то да леукемија је тип болести који се може десити у било којој животној доби, у нашој земљи, али у свету многе познате личности су изгубиле живот у борби са њом.
Вест да је од лекемије у 53. години преминуо Синиша Михајловић зауставила је цео свет. Легенда фудбала успешно се изборио са опаком болешћу пре три године када му је пресађена коштана срж, али нажалост вратила се јача него икада. Лекари кажу да је она таква, болест са којом се никада не зна.
ОВО СУ СИМПТОМИ БОЛЕСТИ ОД КОЈЕ ЈЕ МИХАЈЛОВИЋ ПРЕМИНУО! Први сигнали се занемарују, а лечење је тешко
"Она пати, знам и видим" Миха се ТРИ ПУТА ЖЕНИО истом женом, родила му ПЕТОРО ДЕЦЕ, остала до краја с њим
Акутне леукемије или рак крви настају тако што дође до ненормалног повећања броја белих крвних зрнаца у периферној крви и масе леукоцита у организму. Код оболелих се јављају анемија, инфекције и крварења, а долази и до увећања лимфних чворова, јетре и слезине.
С обзиром на то да леукемија је тип болести који се може десити у било којој животној доби, у нашој земљи, али у свету многе познате личности су изгубиле живот у борби са њом.
Млада глумица Достана Николић је крајем јануара ове године у 21. години преминула због акутне леукемије.
Њене старије колеге биле су ангажоване у борби и прикупљању крви, али нажалост изгубила је живот почетком године.
Музичка блуз легенда Ета Џејмс преминула је 2012. године после дуге борбе са леукемијом у 73. години. Извештај који је објавио "АБЦ" пре 10 година указује да је певачица пре смрти због леукемије добила превремену деменцију и да су јој бубрези отказали.
Најупечатљивији симптом код ове болести је ипак појава знакова крварења по кожи у виду ситних црвених тачкица, модрица, али и крварења из десни. Код жена то може бити доста продужено менструално крварење.
Међутим, акутне леукемије се могу манифестовати неспецифично - високом температуром, обилним знојењем и лошим општим стањем што, у последње време, неке пацијенте наведе на помисао да су заражени корона вирусом.
Који све облици леукемије постоје?
Леукемија се класификује према томе колико брзо напредује и врсти белих крвних зрнаца из којих је рак настао.
Постоје две главне категорије леукемије:
- Акутна лимфобластична леукемија (ALL)
Главна карактеристика је ненормално размножавање неке од ћелија лимфоидне или мијелоидне лозе, повећањем броја леукоцита у периферној крви и повећањем масе леукоцита у организму.
Ова врста рака се брзо погоршава. Обично захтева агресиван третман.
Нажалост, ово је најчешћа врста рака код деце и младих до 19 година, мада погађа и одрасле.
- Хронична лимфоцитна леукемија (HLL)
Карактерише је повећано стварање нефункционалних белих крвних челија – лимфоцита.
Хронична леукемија се постепено погоршава током времена. Укључује зрелије крвне ћелије које спорије расту. Полако растуће HLL ћелије обично не блокирају производњу нормалних ћелија у мозгу. Зато ране фазе хроничне лимфоцитне леукемије често нису тако тешке као ране фазе акутне лимфобластичне леукемије.
Неки људи са хроничном леукемијом немају симптоме годинама, а некима никада није потребно лечење. Најчешће се јавља код људи који имају виеше од 55 година.
Леукемија је даље класификована према врсти леукоцита који изазивају ћелије рака. И овде постоје две главне категорије:
- Лимфоцитна леукемија
Лимфоцитна леукемија утиче на лимфоидне ћелије (лимфоците), које су врста белих крвних зрнаца. Т ћелије и Б ћелије чине већину нормалних лимфоцита који вас штите од инфекције, а лимфоцитна леукемија може бити или Т или Б ћелијска леукемија. Тип ћелије диктира терапију.
- Мијелоидна леукемија
Мијелоидна леукемија утиче на мијелоидне ћелије, које сазревају у бела крвна зрнца.
Неколико фактора је доведено у везу са овим обликом леукемије попут: мијелодиспластичног синдрома, апластичне анемије, полицитемије, мијелофиброзе, Фанкони анемије, али и Дауновог синдрома, неурофиброматозе… Такође, установљена је веза између дејства зрачења и овог облика леукемије, пушења и изложености одређеним токсинима.
Прогноза за излечење од леукемије
Према америчком „Националном институту за рак“, очекује се да ће око 60.500 људи добити дијагнозу леукемије у 2022 у САД.
„Друштво за леукемију и лимфом“ процењује да 363.794 људи у Сједињеним Државама живи са неким обликом леукемије.
Око 1,5 одсто мушкараца и жена ће имати дијагнозу леукемије у неком тренутку током свог живота.
Од 1960. године, петогодишња укупна стопа преживљавања за особе са акутном леукемијом се више него учетворостручила. Између 1960. и 1963. петогодишња стопа преживљавања била је само 14 процената. Од 2006. до 2012. тај број је порастао на 62,7 одсто.
Важно је напоменути да ће ваша конкретна прогноза зависити од врсте леукемије коју имате и колико је агресивна. Неки облици болести имају бољи изглед за излечење од других.
Ко најчешће има леукемију?
Леукемија се чешће јавља код одраслих старијих од 55 година. Али то је такође најчешћи рак код деце млађе од 19 година. Акутна лимфобластична леукемија (ALL) је најчешћи тип рака у детињству. Обично погађа децу узраста од 3 до 5 година. Дечацима се нешто чешће дијагностикује ALL него девојчицама.
Са изузетком ALL-a, ризик за већину типова леукемије се обично повећава са годинама. Мушкарци имају већу вероватноћу од жена да развију ХМЛ, HLL и АМЛ.