ЗАРАЗА СЕ ШИРИ КРОЗ ВОДОВОД - Због инфекције БАКТЕРИЈОМ преминуло троје људи, а шесторо је у болници! Ово су НАЈУГРОЖЕНИЈЕ ГРУПЕ
Драма у болници у Хрватској због заразе легионелом. Може се јавити у тушевима, базенима, али и клими.
Троје пацијената је преминуло, а шесторо је хоспитализовано у болници у Хрватској због последица заразе бактеријом легионелом која изазива обољење познато под називом легионарска болест, како преноси Данас.хр.
Претходно је саопштено да је пет пацијената хоспитализованих у болници Ребро КБЦ-а Загреб заражено легионелом, што је потврдио Миливој Новак, помоћник директора за квалитет.
Према писању "Јутарњег листа" након што су откривени заражени пацијенти, покренута је истрага где је извор заразе, јер је познато да врло често зараза може да се прошири из клима уређаја или из воде.
Након овога је бактерија легионела изолована у водоводном систему и у току је пастеризација, испушта се врела вода у болници из свих славина.
Пацијенти који су преминули већ су били тешко болесни тако да је легионела погоршала њихово стање.
НЕ ПРЕНОСИ СЕ СА ЧОВЕКА НА ЧОВЕКА.
Бактерија легионела се обично преноси капљичним путем кроз клима уређаје или из водовода ако је вода заражена јер се размножава у топлој води. Епидемија је обично повезана са зараженим водоводом хотела, болница, јавних купалишта и нема преноса са човека на човека.
Ко је највише угрожен?
Легионарска болест је тежак облик запаљења плућа коју код људи може да изазове бактерија из рода Legionella. Особе које већ имају неку хроничну болест, пушачи, особе ослабљеног имунитета и особе старије доби изложени су већем ризику од инфекције овим бактеријама. Смртност пацијената износи 5 – 10 %. Изложеност легионелама не доводи увек до обољевања.
Како се преноси легионарска болест?
Легионарска болест се преноси удисањем микроскопских капљица воде (аеросола) које садрже бактерије из рода Legionella које живе у води и размножавају се у одговарајућим условима - у стајаћој води при температури од 20 °Ц до 50 °Ц.
Аеросоли у којима су присутне легионеле могу настати, на пример, при пуштању воде из славине или туша, при стварању мехурића у води у хидромасажним базенима или путем неких климатизационих система.
Повољне услове за развој legionelle омогућава вода температуре између 20°Ц и 50°Ц. Ризична места су: цистерне или резервоари топле или хладне воде, посебно ако садрже и слуз (биофилм), каменац, корозију и прљавштину на унутрашњим површинама цеви, резервоара, тушева и славина.
Ризик од инфекције постоји на местима где се стварају капљице воде (аеросоли).
На пример:
- тушеви и славине
- хидромасажне каде
- базени са пеном (спа базени и сл)
- расхладни торњеви и кондензатори који се употребљавају за климатизацију ваздуха
- украсне фонтане, посебно унутрашње
- овлажени излози хране и остали уређаји за овлаживање
- водени системи црева за заливање биљака
Клиничка слика
Симптоми болести обично почињу два до десет дана након изложености, а у ретким случајевима потребно је до три недеље да би се они развили.
Најчешћи симптоми болести су: повишена температура, грозница, главобоља и болови у мишићима.
Након тога долази до појаве сувог кашља и проблема с дисањем који се могу развити у тешко запаљење плућа, често се јавља и пролив или повраћање, а код половине обољелих збуњеност или делиријум. Већини болесника потребно је болничко лечење одговарајућим антибиотицима.