КАНДИДА ПРАВИ ХАОС У ОРГАНИЗМУ: Ове намирнице су строго ЗАБРАЊЕНЕ јер погоршавају ситуацију
Поред терапије обратите пажњу и на то шта једете!
Кандида је једна од најупорнијих гљивица, налази се и у нашем организму, и практично свуда око нас, а може да изазове јаку инфекцију. Симптоми кандидијазе биће најпре хронични умор, бол у мишићима и надутост, а тек онда ће се јавити симптоми видљиви голим оком, који нису исти код жена и мушкараца, нарочито ако имају повишен шећер, објаснио је на Првој гастроентеролог проф. др Војислав Перишић.
- Гљивица кандида налази се свуда око нас, она иначе уђе у организам и прође, али ако као спора пређе у живу форму, то је онда опасно. Онда постаје слузнична кандидијаза, која прави врло велике проблеме - рекао је гастроентеролог и објаснио које људе кандида врло ретко напада.
- Постоје бактерије, вируси и гљивице као микропатогени. Кандида је опортуниста, она тражи погодно тло, неће она на здравог човека и нетакнуту кожу. Али ако постоје услови, настаниће се ту. Имао сам доста таквих пацијената, када се кандида настани у једњаку, то прави огромне проблеме са гутањем - рекао је доктор.
Буквално САСТРУЖЕ МАСНОЋУ са зидова ЦРЕВА: Ова НАМИРНИЦА чисти, подстиче ПРОБАВУ и метаболизам
ЦЕЦА БИЛА ЖИВОТНО УГРОЖЕНА: Ово је разлог зашто се угојила преко 10 КИЛОГРАМА, тело јој дало знак да "НЕШТО НИЈЕ У РЕДУ"
Под микроскопом ћемо видети "пипке", односно хифе, и онда знати да је инвазивна кандида у питању, али нема свако микроскоп код куће. Како да онда препознамо, који су симптоми кандидијазе?
- Код мушкараца се јавља у усној дупљи и на прегибима, пазуси, препоне, беличаста скрама је болна, има је и на пенису. То ћете приметити голим оком. Код жена је компликованије, ако имају дијабетес, кандида јури прегибе и вагинални предео. Незгодна је ситуација али се да лечити - рекао је он.
Може ли исхраном да се лечи кандида?
- Она воли шећер, без слаткиша дакле, са што мање шећера. Друга ствар, јабука, крушка, шљива, бресква, кајсија, ништа од тога не сме, јер садржи супстанце које погодују кандиди. Мандарине, грожђе, ананас, немају их. Није ни млеко са лактозом згодно, она је исто супстрат за кандиду. Паприку и парадајз најслободније, а карфиол никако. Краставац може, броколи не може! Садрже хемијска једињења, нескробне ферментабилне угљене хидрате. Не можете да их сварите, они се ослободе и спора кандиде их пронађе. Онда крене да цвета - објашњава доктор.
Постоји више облика кандидијазе и један од њих је опасан по живот, упозорио је гастроентеролог.
- Слузнична кандидијаза, пробавног или дисајног система, лечи се орално. Али системска је опасна, јесте релативно ретка али је врло гадна. Кандида може да направи и сепсу и проблем са срцем, може да буде и фатално, како да не. Код ризичних пацијената се одмах погледа има ли кандиде која може да компликује, онда сечемо лековима, не дамо да тек тако иде проблем - рекао је професор.
- Зачини могу да иритирају слузницу, па онда могу да направе ранице, е ту ће доћи кандида. Зато зачине треба добро дозирати, и не претеривати. Ја користим љуту папричицу, али кандиду никад нисам имао - рекао је гастроентеролог и објаснио шта "тера" кандиду.
- Имамо ћелије слузнице и неутрофиле, они ако препознају нешто страно, реаговаће. То је такозвани наивни имунитет. Ако имате редовну столицу и немате болест дебелог црева, кандида ће изаћи. Мора се имати редовна столица, ја једем увече жито и то са шлагом. Али брз је транзит! И нема угљених хидрата који ће хранити кандиду - каже доктор.
- Зрневље не може да се разгради због опне, тек када је самлевена житарица, сварићемо све из ње. За столицу је добро следеће, воће увече, мандарине за вечеру, лечио сам жену која је јела по пола килограма мандарине увече, па имала је столицу као грлица послије тога - рекао је он.
- Пробиотик је такође важан ако имате кандиду, превентивно га узимајте у јесен и зиму. Лети се хранимо са више влакана. Кандида не воли киселост црева, сви наши сокови су алкални осим пљувачке - објашњава доктор.