Врсте поврћа које се једе кувано и пресно
Постоји велика разлика у припреми!
Већ је општепозната чињеница да је исхрана са доста свежег поврћа и воћа кључна за здравље. Иако за већину поврћа важи правило да се што мање термички обрађује, постоји неколико изузетака. Неке врста поврћа здравије је јести пресне, а друге тек пошто се термички обраде.
Парадајз, шаргарепа и купус се једу кувани.
Парадајз важи за једну од омиљених биљака у исхрани. За пигмент ликопен, који му даје карактеристичну црвену боју, доказано је да пружа заштиту од одређених типова рака, посебно на простати и срчаних обољења.
Занимљиво је да термичка обрада повећава количину ликопена које тело може да апсорбује. Као и свеж, парадајз у конзерви или благо термички обрађен у кухињи даје телу доста бета-каротена, витамина Це, антиоксиданаса и влакана.
Што се шаргарепе тиче, истраживања су показала да кување повећава ниво бета-каротена у њима, који тело касније претвара у витамин А.
Витамин А је кључан за функционисање многих телесних система, од метаболизма гвожђа, регулисања вида до здравља коже и јачања имунитета.
Купус је омиљени састојак салата и зелених прилога оброку. Многи људи бацају спољне листове, али је то грешка – пуни су витамина Ц, а имају и наранџасти пигмент бета-каротен и жути каротеноид, лутеин, који се везује за ублажавање макуларне дегенерације.
Осим тога, средишњи листови имају велике количине витамина Ц и Б, калцијума, фолне киселине и доста влакана.
Нутриционисти саветују да ће тело апсорбовати највише корисних материја ако се купус термички обради.
Броколи, спанаћ, паприка и кељ се једу пресни.
Броколи се често назива суперхраном. Осим што има велику количину минерала, витамина и влакана, броколи садрже сулфорафан, за који је такође доказано да убија ћелије пре него што постану канцерогене и не дозвољава њихову даљу деобу.
Треба га јести пресног, јер топлота оштећује ензим тиоглукозидазу, који је кључан у формирању сулфорафана. Кување броколија такође уништава витамине.
Спанаћ је богат калијумом, који регулише притисак и ендокрини систем, а буквално је препун витаминима А и Ц. Осим ових састојака, спанаћ има доста калцијума, магнезијума и мангана.
Сви ови састојци доприносе општем здрављу тела и сви трпе велику штету приликом кувања и термичког обрађивања.
У једној паприци, као богат извор витамина Ц (у једној паприци га има два пута више него у поморанџи), паприке не треба термички обрађивати.
Витамин Ц је изузетно нестабилан на високим температурама, па се кувањем уништавају велике количине витамина и антиоксиданаса.
Кељ је изузетно богат витаминима А и Ц и фолном киселином, кељ помаже јачању имунитета, регулисању крвног притиска, доброј крвној слици и поспешивању когнитивних функција.
Кувањем у води може да се уништи и до половине количине витамина. Пошто је кељ прилично тешко јести пресан, нутриционисти саветују да се кува на пари.