ЛЕКАР УПОЗОРИО - Ево колико је ЈАЈА ДНЕВНО пожељно јести у току дана, посебан опрез за људе са овим здравственим проблемом
Јаја су неизоставна на трпези за Васкрс, али ако се са њима претера може да се испровоцира напад жучи, који неретко изискује и операцију. Посебан опрез приликом конзумирања ја требало би да имају особе које већ имају проблема са жучном кесом, у виду камења или упале, јер су јаја пуна холестерола а то може да погорша симптоме.
Доцент др Миљан Ћеранић, специјалиста опште хирургије објашњава да се за одраслу особи сигурном и здравом сматра конзумација једно до два јаја, уколико немају одређене здравствене проблеме.
- Препоручена дневна конзумација јаја може варирати у зависности од индивидуалних фактора, као што су старост, пол, здравствено стање и ниво физичке активности - каже доктор Ћеранић и даје смернице за оне који нису и оне који јесу постили:
Код грађана који нису постили, за већину одраслих особа, конзумација једног до два јајета дневно обично се сматра сигурном и здравом, под условом да немају посебних здравствених проблема који захтевају ограничење уноса холестерола или масти.
Код грађана који су постили, током Васкрса, када су јаја традиционални део оброка, људи који су постили могу конзумирати јаја у складу са својим индивидуалним потребама и преференцијама. Међутим, требало би да имају на уму да се суздрже од претеривања, посебно ако нису навикли на обилну исхрану након поста.
- У сваком случају, важно је да грађани воде рачуна о балансираној исхрани током празника, укључујући и разнолику храну осим јаја, како би осигурали адекватан унос свих потребних хранљивих материја. Такође, ако постоје специфични здравствени проблеми или дијететске потребе, препоручује се консултација са здравственим стручњаком ради индивидуализованих савета - каже др Ћеранић.
Уколико сте у овој групи људи - опрез!
Напомиње да би посебно особе које имају камење у жучној кеси требало да обрате пажњу на своју исхрану, јер неке намирнице могу изазвати погоршање симптома или компликација.
- Узимање јаја у умереним количинама као део уравнотежене исхране обично није проблем за већину људи. Међутим, као и са сваком храном, важно је водити рачуна о количинама и пратити сопствене реакције организма. Ако постоје здравствени проблеми или сумње, увек је добро консултовати се са лекаром или нутриционистом - истиче.
Што се тиче конзумације јаја, каже да постоји неколико ствари које треба узети у обзир:
Јаја су богата холестеролом - иако су јаја добар извор протеина и других хранљивих материја, садрже висок ниво холестерола. Особе које имају камење у жучној кеси могу имати повећан ризик од компликација ако уносе велике количине холестерола, јер то може допринети формирању нових каменаца или погоршању симптома.
Индивидуална толеранција - свако тело реагује другачије на храну, па тако неке особе са камењем у жучној кеси можда неће имати проблема са конзумацијом јаја, док ће друге имати непријатне симптоме као што су бол у стомаку или погоршање симптома жучне кесе.
Начин припреме - начин припреме јаја може утицати на њихову пробављивост и потенцијално погоршање симптома код особа са камењем у жучној кеси. На пример, пржена јаја са великом количином уља или масноће могу бити тежа за варење и могу изазвати нелагоду.
Након конзумирања масне хране и јаја, треба пратити бол испод десног ребарног лука, што може да укаже на холециститис односно упалу жучне кесе. То поставља сумњу на запаљење жучне кесе.
Бол је изузетно јак, нагло се појачава, и траје 6 сати и дуже. Може се јавити и мучнина.
Такви пацијенти, треба да се јаве у најближу дежурну амбуланту, где је неопходно да им се уради ултразвук, којим могу да се уоче каменчићи, као и крвна слика и биохемија. У зависности од величине проблема, пацијентима прво могу да се пропишу антибиотици, па да тек иду на операцију, а неки се одмах оперишу.
Иначе, др Ћеранић је упозорио да прекомерна употреба хране, укључујући и јаја, може довести до различитих здравствених проблема.
Висок холестерол - јаја су богата холестеролом, па прекомерно конзумирање може допринети повећању нивоа холестерола у крви, што може повећати ризик од срчаних болести.
Повећан ризик од срчаних болести - прекомерна конзумација хране богате засићеним мастима, као што су јаја, може повећати ризик од срчаних болести, посебно ако се комбинује са нездравим начином исхране и недостатком физичке активности.
Проблеми са варењем -претерано конзумирање јаја може довести до проблема са варењем код неких људи, као што су надимање, гасови или гастроинтестиналне тегобе.
Алергије - јаја су један од најчешћих алергена, па прекомерна конзумација може изазвати алергијске реакције код особа које су алергичне на протеине који се налазе у јајима.
Вишак тежине и гојазност - прекомерно конзумирање хране богате калоријама, као што су јаја, без адекватне физичке активности може довести до вишка тежине и гојазности, што је фактор ризика за многе здравствене проблеме, укључујући дијабетес типа 2 и болести срца.
Прва помоћ услед напада жучи
- Особа би требало да се смири и покуша да се опусти како би смањила бол и нелагоду.
- У ублажавању бола у стомаку може да помогне топлотни јастук или флаша са топлом водом.
- Пијење воде може помоћи у олакшању симптома и спречавању дехидратације, посебно ако се јавља повраћање.
- Избегавати унос хране и пића током напада жучи, посебно масне, пржене или зачињене хране, која може иритирати жучну кесу.
Ако симптоми напада жучи не пролазе или се погоршавају, потражити медицинску помоћ.
Србија Данас/ Блиц/ Љубинка Рачић Ђокић/ пренела: Д.М.