Многи мисле да је ова биљка КОРОВ, а не знају колико је БЛАГОТВОРНА! Спас за болове, простату, плућа...
Није на одмет знати...
Биљка која је дефинитивно неправедно запостављена и коју многи доживљавају као коров, не знајући све њене благодети, јесте коприва.
- Коприва је распрострањена у готово свим деловима света, а најчешће је налазимо на запуштеним и обраслим теренима - каже нутриционисткиња Наташа Ђукић и додаје:
- Препознатљива је по својим зеленим срцоликим листовима прекривенима ситним длачицама које жаре (отуда и назив жара). Лековити су сви њени делови – лишће, цвет, стабљика, корен и семе.
Данас коприву, нажалост, млађи нараштаји доживљавају као коров и настоје да је пошто пото искорене из баште или воћњака. Али, старији о њој имају другачије мишљење – потврдиће да је она у прошлости била изузетно цењена, те свакодневно коришћена као храна, али и лек.
Здрав ОБРОК, пун ПРОТЕИНА И витамина: Скувајте млади грашак за ручак, а БАКА му додаје ПОСЕБАН САСТОЈАК
Грчеви, ТРОВАЊЕ, ПРОБЛЕМИ са ПРОБАВОМ: Ово су могуће ПОСЛЕДИЦЕ свакодневног узимања МАГНЕЗИЈУМА
Не БАЦАЈТЕ чак ни ПЕТЕЉКЕ трешње: Ево како да припремите ЧАЈ који ЕЛИМИНИШЕ ЦЕЛУЛИТ и детоксикује организам
Први трагови употребе ове биљке потичу још из првог века, када је коришћена као лек против прехладе и опште слабости, те као снажно средство за детоксикацију организма. Кроз историју, коришћена као лек против прехладе и опште слабости, те као снажно средство за детоксикацију организма. Кроз историју, коприва је коришћена као изврстан диуретик и лаксатив и одлично средство за лечење отока, нередовне менструације, крварења, упале плућа, астме, болести слезине, гангренозних рана и других оболења.
Такође, у Русији се коприва традиционално користи и за лечење болести јетре и жучи. У енглеској и немачкој фитотерапији она је цењено средство за сузбијање упала мокраћних канала и тегоба с простатом. Због велике концентрације гвожђа у многим културама се од давнина употребљава за лечење анемије и недостатка енергије.
Коприва садржи влакна која су врло слична онима из конопље и лана, због чега вековима заузима посебно место у текстилној индустрији. У многим земљама, домаћице су је користиле за чишћење и прање стакла, огледала и посуђа тако што би прљаву површину изрибале копривом, испрале водом и потом обрисале чистом крпом - наводи Наташа и додаје:
У овој широко распрострањеној зељастој биљци, крију се многи драгоцени нутријенти. Обилује витаминима Ц, А, К, Б2. Садржи беланчевине, масти, флавоноиде, танин, хлорофил, каротен, лацитин, фитостерол, ацетилхолин, те патотенску, мрављу, сирћетну и силицијумску киселину. Корен коприве садржи велике количине гвожђа, стога се традиционално користи у лечењу анемије, као и против перути у коси, опадања косе и за њено јачање.
Због високог удела магнезијума коприва је одлично средство за ублажавање болова и грчева у мишићима, менструалних грчева, као и опште слабости, умора и исцрпљености. Минерал силицијум је од великог значаја за здравље коже, због чега је коприва у фитотерапији незаобилазан лек за сузбијање акни, екцема, херпеса, лишајева и гљивица.
Класичан домаћи чај од коприве:
Коприву прелити врелом, прокуваном водом и оставити 5-10 минута да одстоји. Не стављајте је у металну џезву, јер састојци коприве не би требало да дођу у додир са металом. Процедите и засладите по жељи.