НИЈЕ ХРАНА, А НИ ЛЕКОВИ: Четири ствари које ПОБОЉШАВАЈУ ПРОБАВУ, навике које утичу на убрзање метаболизма
Добар метаболизам, пробава и варење су основа здравог организма, зато је веома важно водити рачуна да раде савршено.
Прва асоцијација на систем органа за варење јесте храна коју конзумирамо, али не смемо заборавити да и многе друге наше животне навике, осим оброка, утичу на варење и здравље црева. Према речима докторке наука и стручњака за здрава црева, др Меган Роси, важно је да обратимо пажњу на одређене навике које су повезане за здравом пробавом.
Ево које 3 ствари побољшавају пробаву и неиоходне су за здравље црева:
Сан
Осим што утиче на наш ниво енергије, па чак и на расположење, квалитет сна је посебно повезан са здрављем црева. Истраживања показују да недостатак сна узрокује стрес, што може довести до неравнотеже добрих и лоших бактерија. Са друге стране, довољно спавања (око седам до девет сати за одрасле) може вам помоћи да управљате физичким ефектима стреса и успоставите здраву равнотежу у цревима.
ОБАРАЈУ ИМУНИТЕТ - Ове животне НАВИКЕ су погубне за здравље организма, због овог сте се често РАЗБОЛИТЕ
Ништа НЕ ЧИСТИ ЈЕТРУ КАО овај НАПИТАК - Јача кости и крвне судове, одличан је за зубе, спречава настанак каријеса
Мање стреса чини црева срећним
Сваки стрес може утицати на микробиоме црева. Стрес може негативно да утиче на релацију мозак-црева, показују истраживања. Стрес може да изазове грч једњака. Такође, може да изазове лоше варење, појача штетне бактерија над добрим и изазове непријатне симптоме. Смањење стреса повољно ће утицати на здравље црева, а када сте под стресом можете конзумирати намирнице које у себи садрже пробиотике, односно ферментисану храну (кисели купус, кефир, кимчи).
Наши цревни микробиоми воле кретање
На крају, али не и најмање важно, довољно кретања је изузетно корисно за ваша црева. Не само да ће вам помоћи да боље спавате и да се осећате мање под стресом, кретање ће бити сјајно и за пробаву. Бројне студије указују на то да вежбање повећава број корисних микробних врста, обогаћује разноликост микрофлоре и побољшава развој комензалних бактерија. Докторка истиче да вежбање 2,5 до 5 сати недељно може бити сјајно за функционисање система органа за варење.