“Лихен планус” је УПАЛНО СТАЊЕ КОЖЕ, а ово су СЕДАМ НАЈЧЕШЋИХ УЗРОКА!
Упални осип који сврби
“Лихен планус” је хронична аутоимуна болест непознатог узрока, а захвата слузнице или кожу. Осим слузнице уста лихен може да захвати и слузницу гениталне регије.
Промене на кожи обично се јављају на рукама, ногама, леђима, корену косе, а такође може да захвати и нокте.
Доктор саветује: НАЈЛАКШИ НАЧИН ДА ОЈАЧАТЕ ИМУНИ СИСТЕМ – Сви потребни витамини у једном!
СВАКА ЖЕНА У МЕНОПАУЗИ МОРА да користи ОВАЈ ЗАЧИН: Спречава депресију, знојење и бол! (РЕЦЕПТ)
Симптоми болест се разликују у зависности од подручју које је погођено.
Кожа
Осип на кожи је карактеристичног кружног облика и црвен је, или се појављује као сребрнкасте мрље на кожи. Могу да буду љускасте и да сврбе, а прстени се обично у узнапредованим фазама поступно шире према споља, док у средишту могу да се повлаче и враћају у нормалну боју.
Слузница
У устима, вагини и другим подручјима прекривеним слузницом, “лихен планус” ствара чипкасте беле мрље, понекад с болним чиревима.
Корен косе
Промена боје власишта и губитак косе.
Нокти
Оштећење или губитак ноктију.
Процењује се да око један до два посто људи у свету има то стање. Болест је углавном блага и лечи се код куће. Када болест узрокује бол или значајан осећај сврбежа обично лекар мора да препише рецепт. “Лихен планус” није заразан, али није познато шта га тачно узрокује.
Аутоимуна реакција
Имунолошки систем штити нас од инфекција и болести производећи протеине познате као антитела која нападају штетне вирусе и бактерије.
Али код особа које имају “лихен планус” имуни систем има прекомерну активност, па ствара превише антитела која узрокују упалу коже. Овај ненормалан имунолошки одговор познат је као аутоимуни одговор и сматра се могућим узроком симптома “лихен плануса”.
Реакција на одређене лекове
“Лихен планус”,такође може да се развије због реакције на неке лекове. За то могу да буду криви лекови који се користе за лечење срчаних болести, артритиса, високог крвног притиска, маларије и дијабетеса као и нестероидни протуупални лекови против болова и одређени антибиотици. Ако је то случај, осипи би требало да нестане када особа престане да узима неки од тих лекова. Али терапију треба да прекине само у договору са лекаром.
Реакција на металне пломбе у зубима (амалгамске пломбе)
Иако ретко, познато је да металне пломбе у устима могу да узрокују орални “лихен планус”. Најчешће се јавља код жена средње доби. Око 50 % амалгамских зубних пломби израђено је од живе, а жива може да проузрокује реакцију. Ако је амалгамска пломба узрок, њеним уклањањем требало би да дође до повлачења симптома.
Генетско наслеђе
Позната је ретка врста “лихен плануса” звана породични булозни “лихен планус”. То је уједно и једина врста “лихен плануса” која је наследна.
Једно истраживање је открило да се најчешће манифестује на потколеници, након чега се шири на бедра и руке. Обично се не шири на торзо и уста.
Ова врста “лихен плануса” обично је хронична и прогресивна.
Хепатитис Ц
Неки стручњаци сматрају да би могла да постоји веза између хепатитиса Ц, односно упале јетре коју узрокује вирус хепатитиса Ц и “лихен плануса”.
Многи људи који имају хепатитис Ц такође пате од “lichen плануса”. Чак се предлаже да се особе са “лихен планусом” тестирају на хепатитис Ц.
С обзиром на то да је инфекцију хепатитисом Ц тешко дијагностификовати будући да се симптоми углавном јављају касно, “лихен планус” може да помогне пацијентима да добију ранију дијагнозу и лечење.
Остале вирусне инфекције
Неки случајеви оралног “лихен плануса” такође су повезани с вирусним инфекцијама попут оних узрокованих вирусом Epstein-Barr, цитомегаловирусом, вирусом варицела зостер, вирусом хуманог херпеса, вирусом хуманог папилома и људским вирусом имунодефицијенције (ХИВ), иако не тако често као с хепатитисом Ц.
Стрес
Иако овога можда нисте свесни, кожа и ментално здравље уско су повезани.
Иако се расправља о томе да ли је “лихен планус” узрокован стресом, утврђено је да емоционални стрес може да погорша стање у неким случајевима. Студије су откриле да се пацијентима с депресијом и анксиозним поремећајем додатно погоршава стање.
Шта предузети?
Не постоји специфичан третман који може да излечити “лихен планус”. Међутим, већина се случајева решава сама у року од шест до девет месеци.
У међувремену, неки кућни лекови попут куркуме и алое вере могу да помогну код ублажавања симптома. Препоручује се излагање сунцу (умерено) или узимање витамина Д и витамина А и фолата.
Откривено је да неки пацијенти имају недостатак фолата и витамина Д. Кад је сврбеж интензиван лекар може да препише стероидне масти. Ако болест захвати нокте и слузницу добро је одмах да потражите лекарску помоћ јер кожне болест могу као посљедицуда оставе разне лезије и да узрокују непријатност због сврбежа.