Масна задњица ПУНА целулита вам "не гине" ако конзумирате ове ЗДРАВЕ намирнице!
А мислиле сте да се здраво храните...
За неке можда знате, али неке од намирница које узрокују стварање целулита и масног ткива заправо најчешће сматрамо здравим. Ових десет намирница избегавајте, ако већ не можете да их избаците, уколико желите да овог лета имате чврсту задњицу без целулита.
ЗАБОРАВИТЕ НА КУПКЕ И САПУНЕ: Овако свака жена МОРА да пере ВАГ*НУ!
1) ПАХУЉУЦЕ
Пахуљице често садрже бело брашно које се у телу процесуира као шећер, а када их прелијете млеком, у тело уносите додатну количину естрогена који ће створити масноће и целулит на стражњици. За здравију варијанту, замените обично млеко бадемовим и потражите житарице које садрже барем пет грама влакана у једном оброку.
ОДЛОЖИТЕ СТАРЕЊЕ: Помоћу ове једноставне навике живећете 7 година ДУЖЕ!
2) ЕНЕРГЕТСКЕ ЧОКОЛАДИЦЕ СА ГРАНОЛОМ
Многе врсте здравих енергестских чоколадице са гранолом заправо су крцате шећером који се претвара у додатно масно ткиво. Ове чоколадице замените воћем.
3) СУШИ
Иако није реч о свим врстама сушија, многе врсте садрже састојке који дебљају, попут мајонеза, кремастог сира и белог пирича. Осим тога, зачини попут јегуље и соја соса крцати су нездравим шећером и натријумом. Заблуда је у томе што се суши најчешће ставља на списак здравих јела, па нисмо ни свесни како лако можемо да претерамо са овим јелом.
БЕЗ ГРИЖЕ САВЕСТИ: Овај слаткиш можете јести до миле воље!
4) ПЕРЕЦЕ
Переце не садрже много масноћа и калорија, али су пребогате сољу. А знамо да је со кривац за надутост и дехидратацију што ће учини и да целулит на задњици буде видљивији. Ако већ желите нешто да грицнете, боље би било да буде орашасто воће.
5) ПРЕРАЂЕНО МЕСО
Беланчевине су кључне за одржавање фит задњице и изградњу мишића, али многе врсте меса, попут прерађене ћуретине, кобасица, шунке, кобасица и одреска, пуне су нездравих масноћа и често нам више штете него користе.
6) ЈОГУРТ
Јогурти, посебно воћни, могу бити пребогати шећером. Неке врсте иамју чак између 15 до 29 грама шећера по порцији, односно онолико колико и једна чоколадица. Бирајте оне који садрже око 11 грама шећера и држите се препоручене дневне количине.
7) СУВО ВОЋЕ
Суво воће, баш попут сушија, доживљавамо најчешће као здрав избор, али није баш тако. Напротив. Суво воће често је крцато шећером, адитивима и конзервансима чија је улога да сачувају укус и задрже свежину воћа. Не ретко поједемо више него што смо планирали јер се воће стисне током дехидрације. Закључак? Ништа не може да заменити свеже воће.
8) ЉУТА ХРАНА
Знамо да је љута храна богата антиоксидантима и да чува од псоледица старења, али има и своју мрачну страну. То су натријум и засићене масноће којима су боагте неке врсте љуте хране попут карија, а које се лако таложе на задњици. Дакле, љуту храну добро је јести повремено, али пазите да не буде прељута.
9) БОМБОНЕ БЕЗ ШЕЧЕРА
Намирнице са етикетом "сугар фрее" односно "без шећера" готово да су подједнако опасне као и сма шечер. Најчешће су прерађене и додати су им конзерванси, а прене неки истаживањима чак буде жељу за храном лажног укуса која нема баш никакву храњиву вредност. Таква храна се задржава у телу облику целулита и масноћа.
10) ЦРВЕНО ВИНО
Црвено вино, али и друге врсте алкохола имају исти ефекат на организам - уништавају колаген у кожи, убрзавају њено старење, а тиме чине целулит видљивијим. Водите рачуна да алкохол конзумирате само повремено.