МУШКАРАЦ (44) УМРО ОД БАКТЕРИЈЕ КОЈА "ЈЕДЕ" МЕСО: Појављује се када се ПОСЕЧЕТЕ - ОВО су СИМПТОМИ
Сазнајте све о бактерији која једе месо и који су симптоми некротизирајућиег фасциитиса.
Мушкарац стар 44 године преминуо је од инфекције изазване бактеријом која буквално "једе" месо. Ови патогени прво нападају крвне судове изазивајући тромбозу, а која затим омета доток крви у ткива, фасцију (опна која обавија мишиће и групе мишића) и мишиће, и на крају прекида доток крви.
О каквој инфекцији је реч?
Бактерија, која се назива некротизирајући фасциитис, по речима лекара јесте ретка инфекција коже и ткива и може брзо да усмрти особу ако се не лечи на време. Мушкарац из Калкуте који је преминуо услед ове инфекције је задобио повреду неколико дана раније, када му је гвоздена шипка засекла доњи део кука приликом пада из воза. Како се инфекција брзо ширила, кроз недељу дана је завршио у болници, пред лекарима који су се практично чешали по глави од шока шта му се дешава.
ОВАЈ ЗНАК ЋЕ ТОКОМ НОВЕМБРА ДОЖИВЕТИ ПРЕПОРОД: Чека их добар провод и повољне финансијке прилике
АКО У КРЕВЕТУ УЈУТРУ УРАДИТЕ ОВУ СТВАР, ПРАТИЋЕ ВАС ВЕЛИКА СРЕЋА: Мали ритуал који призива радост!
"Пацијент је био у тешком респираторном дистресу и веома токсичном стању. Одмах смо га примили у јединицу интензивне хируршке неге, ставили га на вентилацију и без одлагања започели лечење", рекао је професор хирургије др Химансу Рој.
Доктори су истрагом открили да је некротизирајући фасциитис изазвао огромну инфекцију која је захватила његове доње удове и гениталну област. Химансу је рекао да су се код пацијента ове смртоносне бактерије већ озбиљно прошириле кад је стигао код специјалиста. "непријатељи" су ушли у мека ткива кроз пукотину на кожи.
Иако су му давани јаки антибиотици и друга потпорна терапија, он није преживео, рекао је др Рој.
Како се некротизирајући фасциитис шири?
Стручњаци из Центра за контролу и превенцију болести напомињу да инфекција узрокована некротизирајућим фасциитисом напада крвне судове изазивајући тако тромбозу, а која затим блокира доток крви у ткива, фасцију и мишиће. Резултат је да се потпуно прекида доток крви и да мишићи умиру, буквачлно као да их је нешто изјело. Прецизна дијагноза, брз третман антибиотицима и хитна операција су од кључног значаја за заустављање ове инфекције.
Доктори напомињу и да некротизирајући фасциитис може да доведе до сепсе, шока, отказивања органа или чак доживотних компликација због губитка удова или озбиљних ожиљака због хируршког уклањања инфицираног ткива. Подаци ЦДЦ-а показују да је, упркос лечењу, отприлике један од пет особа са овим стањем умрла од инфекције. Стручњаци кажу и да бактерије најчешће улазе у тело кроз "пукотине" на кожи, а ево и које:
- посекотине и огреботине;
- опекотине;
- уједи инсеката;
- убодне ране укључујући и оне настале инјекцијама;
- хируршке ране.
Симптоми инфекције
Симптоми инфекције, за коју и сами стручњаци кажу да се "шири попут шумског пожара", укључују:
- црвено, отечено подручје коже које се брзо шири;
- јак бол;
- висока температура;
- чиреви или пликови;
- гној или цурење из зараженог подручја;
- вртоглавица;
- умор и малаксалост;
- дијареја или мучнина.
Како спречити развој инфекције?
Пошто не постоје вакцине за спречавање инфекција, укључујући некротизирајући фасциитис, ране морају брзо да зарасту како не би прерасле у опасне инфекције. Ево шта можете да урдите кад асе посечете или повредите, а што ће помоћи да спречите појаву некротизирајућег фасциитиса:
- увек чистите посекотине и повреде сапуном и водом;
- мењајте у случају да често квасите место, морају да буду суви;
- избегавајте директан контакт воде и повређеног дела.