НАЈГОРЕ РЕЧИ "НИЈЕ ТИ НИШТА", а НАПАДИ МЕ ПАРАЛИШУ! Славица Ћуктераш о поремећају који многи крију - ово су СИМПТОМИ!
Славица Ћуктераш отворено говори о анксиозности, стању чије симптоме околина тешко разуме.
Изненадни и неконтролисани налети стрепње и панике који немају темеље у реалности могу да се јаве у било ком тренутку, а најчешће онда када се најмање очекују. Када особа осећа анксиозност која је толико учестала или интензивна да је ремети у свакодневном функционисању, тада је у питању патолошка анксиозност, односно ментални поремећај који је потребно лечити.
Доказано СМАЊУЈЕ БОЛ и УПАЛНА СТАЊА: За ЗДРАВО ГРЛО користите ОВО неколико пута дневно!
ТУ ЈЕ И ДОКАЗ! Енрике Иглесијас страсно љубио обожаватељку, па је УХВАТИО ЗА ЗАДЊИЦУ: Ожењеном певачу попустиле кочнице (ВИДЕО)
О стању анксиозности и напада панике многи често ћуте и чувају у себи, а један од разлога је што не налазе на адекватну реакцију најближих. Анксиозност може да наступи у најранијем периоду, а стручњаци напомињу да може бити и потпуно нормална фаза у развоју.
"Када анксиозност осећа дете, то је очекивано, јер је у питању развојна фаза. Ипак, ако се не реагује адекватно, проблем може да постане и озбиљнији", каже Марија Миленковић, психотерапеут.
Др Александра Тутин, са Клинике за психијатријске болести "др Лаза Лазаревић" истакла је да анксиозност није један поремећај, већ група њих. Ретки су они који се одваже да отворе душу када је у питању овај поремећај, а и када се то деси, често наилазе на неразумевање околине.
Певачица Славица Ћуктераш једна је од ретких познатих личности која је отворено говорила о овоме. Захваљујући искуству које има, открила је шта додатно ремети људе који пате од анксиозности.
"Кад сам била у Лас Вегасу, десило ми се да сам добила напад анксиозности. Одмах сам истрчала и легла на под. Обезбеђењу није било јасно шта се тачно дешава, они нису то могли да схвате. Тешко сам превазилазила све те периоде. Била сам млађа, тада сам форсирала себе, а сада је ствар потпуно другачија", рекла је Славица и додала:
"Добијала сам најгори могући договор који су могли да ми дају - 'Није ти ништа'. Блиским особама оних који имају неког ко има анксиозност, саветујем да никада не изговарају реченицу: 'Ма није ти ништа, само си умислио'. То је оно што само повећава напад панике и анксиозност", рекла је певачица.
Стручњаци наводе да причате причате са особом од поверења, а ако то не можете, требало би да потражите стручну помоћ.
"Ако је пацијент превише анксиозан и не може да прати рад на психотерапији, онда се ми одлучујемо да пацијенту најпре дамо фармакотерапију, да се пацијент смири како би могао да се укључи у терапију", каже др Тутин.
Терапија лековима траје око шест месеци, а уз помоћ психотерапије, толико би требало да траје и целокупно лечење. Главни симптоми анксиозности су страх и прекомерна брига, а ево који још могу да се јаве:
- Осећај нервозе и тензије
- Доживљај надолазеће опасности
- Осећај слабости
- Тешкоће у концентрацији
- Поремећен сан
- Немогућност контроле бриге
- Избегавање одређених места
- Доживљај кривице
- Доживљај неадекватности
Постоје и телесни симптоми анксиозности:
- знојење
- лупање срца
- напетост мишића
- притисак у глави
- кратак дах
- главобоља
- вртоглавица
- влажни дланови
- бол у грудима
- осећај гушења