НИСУ САМО ГОДИНЕ И ГОЈАЗНОСТ ФАКТОР РИЗИКА За људе који имају ову болест корона вирус је ПОСЕБНО ОПАСАН
У каквом су односу астма и нови сој вируса, да ли су људи који имају прво обољење подложнији зарази или не? На ова и друга питања одговорили су амерички научници.
Астма је хронично стање плућа које утиче на дисајне путеве и изазива упалу која даље проузрокује грчеве и сужавање дисајних путева - па самим тим и шиштање, губитак даха и кашаљ, пише “Медицал news today”.
ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ! Сви их чинимо, а нисмо свесни последица: Ове навике могу ПОТПУНО да униште имуни систем!
ВИРУС ПРЕПОЗНАЈЕ КАД ЈЕ НЕКО СЛАБ! Доктор открива да је подизање имунитета мит, ЕВО ШТА заправо треба да урадимо
Када се неко зарази респираторним вирусом, инфекција покреће имуни одговор тела. Код људи који имају астму, ово може довести до превелике производње супстанци који погоршавају упални процес. За разлику од астме која изазива упалу бронхија, ковид-19 изазива упални процес унутра ткива плућа. Респираторне вирусне инфекције, попут новог соја корона вируса, могу да погоршају симптоме астме. Према Центру за контролу и превенцију болести (ЦДЦ), могу да изазову и упалу плућа код људи са умереним или тешким обликом астме.
Да ли је ковид-19 опаснији за особе са астмом?
Слабо контролисана астма може да буде фактор ризика за озбиљнија обољења настала услед ковид-19.
- Пацијенти са тешком астмом, имунодефицијенцијом и другим хроничним стањима због којих је њихов имуни систем угрожен, најосетљивији су на повећан морбидитет (апослутни или релативни број обољења одређене групе људи) и смртност од вирусних инфекција генерално и претпостављамо да би им треба препоручити сличне мере опреза за корона вирус - објавио је Амерички колеџ за алергију, астму и имунологију (АЦААИ) 12. марта ове године.
ЦДЦ указује да су људи са умереним и тешким обликом астме под већим ризиком од заразе ковид-19. Разлог је то што корона вирус утиче на горњи и доњи респираторни тракт, укључујући нос, грло и плућа. Вирус може да изазове напад астме, упалу плућа или друге акутне респираторне болести. Они који имау астму морају да током епидемије наставе да узимају лекове као што су чинили раније. Држањем симптома астме под контролом једна је од најбољих метода заштите.
Симптоми на које треба обратити пажњу
Особа која болује од астме, наводи “Медицал news today” треба да обрати пажњу на: повећану затегнутост у грудима, задиханост, ноћни или рани јутарњи кашаљ и чешћу употребу инхалатора.
Уколико се појаве симптоми ковид-19, међу којима су најучесталији повишена телесна температура, суви кашаљ и умор, треба се јавити лекару.
Додатне мере предострожности
Особе које пате од астме треба да предузме додатне мере опреза када се у њиховом окружењу, односно заједници шири било која врста респираторних инфекција. У питању је персонализовани план који укључује: добро снадбевање лековима, позавање правилне употребе инхалатора, избегавање окидача астме, чишћење и дезинфекција површина које се стално додирују попут квака и столова, избегавање средстава за чишћење који могу да изазову астму и смањење стреса и анксиозности који су потенцијални узрочници астме.
Избегавање потенцијалних покретача астме
Препорука америчких стручњака је да се избегавају односно спрече уобичајене узрочнике астме у које спадају: дувански дим, кућни љубимци, гриње, полен, загађења у ваздуху, горушица, екстремни временски услови, буђ, стрес, јаки мириси, алкохоли и адитиви у храни попут сулфита. Такође, треба да следе и мере предострожности против ковид-19 као што су: прање руку водом и сапуном, избегавање дирања очију, носа и уста, покривање уста и носа руком или марамицом док се кашље или кија, дезинфекција површина у животном простору, социјална дистанца, избегавање контакта са особама оболелим од КОВИД-19.
Како ојачати имунитет
Изузетно је важно да особе са астмом оснаже одбрамбене снаге организма. Стручњаци предлажу следеће: спавање најмање седам сати дневно, смањење ниво стреса, исхрану богату воћем и поврћем, редовна физичка активност (али не и појачано вежбање), одржавање здраве тежине.
После кућне изолације постепено се вратите у форму: Ове вежбе раде се једна за другом у два циклуса
НАУЧНИЦИ ОТКРИЛИ НОВЕ ДЕТАЉЕ: Корона вирус има више од 200 мутација!
СА УНОСОМ ВИТАМИНА Д ТРЕБА БИТИ ОПРЕЗАН: Може да наруши здравље у ОВИМ ситуацијама!
ЛЕПОТА ИЛИ ОТРОВ? Пеглање бора није тако безазлено: Ово је права ИСТИНА о ботоксу!
ВАЖНО ЈЕ КАКО КОМБИНУЈЕМО ВИТАМИНЕ! Ова два витамина најбољи ефекат дају заједно и после изолације су нам неопходни!