НОЋАС се СПРЕМИТЕ ЗА ХАОС - Стиже олуја, метеоропате нека се спреме за тешку ноћ, ево како да олакшате себи
Будите спремни!
Према најавама Републичког хидрометеоролошког завода за вечерас, ноћас и сутра територију Републике Србије очекују грмљавинске непогоде са градом, олујним ветром и великом количином падавина за веома кратко време.
Припадници Сектора за ванредне ситуације, водећи се најавама Републичког хидрометеоролошког завода, хитно су обавестили Мачвански и Колубарски округ да проследе упозорење градским и општинским штабовима, као и да ватрогасци- спасиоци врше обилазак становништва са акцентом на потенцијално критичне тачке.
О свему томе читајте опширније ОВДЕ.
Нагле промене када је реч о временским условима и прелаз са високих температура на периоде кише, грмјавине и наглог пада температуре или високе влажности ваздуха утичу на физичко здравље и способност чак и здравих, младих особа.
Поред мигреничара, акутних болних стања, на удару су и асматичари, реуматипчари и генерално сви који имају и најситнији здравствени проблем.
Нагле временске промене, углавном никоме нису пријатне, док људи осетљиви на њих имају озбиљније проблеме.
На температурама изнад 30° Целзијуса, или када је влажност изнад 70 процената, долази до ширења крвних судова, пада крвног притиска и одређених виталних респираторних промена. Систем терморегулације рефлексним механизмима покушава да охлади тело, што је додатни напор за кардиоваскуларни и респираторни систем.
Снабдевање мозга хранљивим и гасовитим материјама је отежано у оваквим условима. Како би се тело охладило, појачава се знојење и долази до губитка течности, а све наведено у мањој или већој мери утиче на функције животно важних органа и органских система.
Деца реагују на нагле промене времена.
Симптоми могу да се јаве 48 сати пре промене времена.
Људи који немају здравствене тегобе са наглим променама времена су „метеоролошки“ здрави, док су они са умереним здравственим тегобама преосетљиви, односно метеоросензитивни.
Симптоми метеоропатије се обично јављају 24 до 48 сати пре промене времена, најчешће трају дан или два, и пролазе када се организам прилагоди новим временским условима или те промене престану да делују.
Симптоми метеоропатије су различити Изазвани су реакцијама нервног система који је „умрежен“ по целом телу и изнутра и споља.
Могуће је да приметите било какав поремећај у вези са психичком или нервном функцијом који погађа емоције, пажњу, памћење, вољу, или инстинкт, сензорне и моторичке функције, зујање у глави, ушим, неравнотежу, слабост, раздражљивост, несаницу, дефицит концентрације и воље, као и смањење радне и животне енергије.
Код здравих људи јављају се и замор, промена расположења, смањење концентрације, апатија, а могу се јавити и болови на местима старих повреда.
Болничко лечење је могуће у случају неких хроничних и неуролошких поремећаја који су у овом случају појачани и повезани са другим органима.
Ево неколико савета како да се што успешније борите са температурним променама.
Набавите чајеве који смирују живце и опуштају мишиће. Лаванда је закон на овом пољу, а помоћи ће и кантарион, камилица и глог.
Бавите се физичком активношћу и изађите из куће понекад и по лошем времену. Снег и киша неће вас отопити! Научите да волите лоше време и нађите неки начин да уживате у њему.
Немојте правити драстичне разлике у темепаратури у простору у којем боравите у односу на ону напољу. Покушајте да држите собну температуру на 20 степени, па и мало више ако је напољу ненормално топло.
Истренирајте тело не температурне разлике. Посетите сауну или прегурајте топао дан без климе, практикујте повремено туширање наизменично топлом па хладном водом.