НУТРИЦИОНИСТА УПОЗОРАВА: Алкохол веома опасан, а овај ТРИК пре ЈЕЛА помаже да се НЕ УГОЈИТЕ
Овако ћете доста мање појести, а нећете бити гладни!
Нову годину смо дочекали, али нас сада чека Божић и славе где ће трпеза такође бити веома богата. Празници су идеално време за сусрете са породицом и пријатељима, а у нашој традицији су богати и обилни оброци. Ипак, таква преједања нису здрава, већина намирница које конзумирамо лоше утичу на наш организам, а могу чак и да доведу до катастрофалних последица. У чему тачно грешимо и како можемо да се ипак здраво хранимо и током новогодишњих празника питали смо нутирционисту Мају Асталош.
Не заборавита да и у току празника треба да се храните здраво, колико год је то могуће!
"Као и увек на здрав начин. Не видим разлог зашто би људи делили време на пре и после празника кад је исхрана у питању. Правилна исхрана треба да буде заступљена током читаве године. Наши људи су склони претеривању, седе, одмарају и углавном поједу више него што им треба. Празници су велики изазов за хедонисте и људе који уживају у храни и то је у реду. Треба се мало опустити и уживати, али кључно је бити умерен. Биће разних ђаконија на столу, што слатких, што сланих и наравно да треба да уживате, али не претерујте. Поделите укупну количину хране на више мањих оброка и не мешајте велики број намирница одједном. Направите размак између оброка бар четри сата и немојте иза сланих одмах узимати слатке. Тако ћете помоћи органима за варење да лакше прераде унету храну и да ензими који учествују у варењу могу лакше да процесуирају унете намирнице."
ВЕЛИКА ПРОГНОЗА НУМЕРОЛОГА ЗА 2022. ГОДИНУ: Уследиће ОГРОМНЕ ПРОМЕНЕ, а ево шта је ПРЕДВИЂЕНО за ваш БРОЈ
ЗАРАЖЕНА КОРОНОМ: Славица Ћуктераш је из самоизолације послала ЈАКУ ПОРУКУ свим женама, ево шта МОРАТЕ да радите (ФОТО)
Слушајте своје тело, једите колико је потребно и не покушавајте да емотивну празнину надоместите храном.
"Све шкоди, све је пуно масти и шећера и све су то празне калорије, нешто што наш организам не може да искористи како треба. Таква исхрана може да направи озбиљне проблеме људима који се иначе не хране тако. Познато је већ да је током Нове године Ургентни центар пун људи који имају проблема са боловима, високим притиском… Човек својим зубима копа свој гроб, то често говорим у последње време. Неки људи извор задовољства траже у храни што је погрешно. Свако мора да слуша своје тело и да му даје оно што му је неопходно за здраво функционисање."
Порција лагане салате пре оброка смањиће могућност за преједање.
"Углавном све почиње од предјела, преко главног јела и на крају су ту колачи и торте. Наравно да је тешко одолети тако дивној и укусној храни, али заправо то и није нужно. Почните од предјела, узмите по кашику од оне хране коју бисте желели да пробате. Затим, да бисте смањили апетит започните оброк порцијом салате, тада ћете свакако просторно смањити желудац и нећете бити у стању да примите већу количину хране па тако ни да доведете свој организам у стање преједања. Свакао бирајте кртије парче меса и салате без мајонеза и јаја, из разлога што се ова храна теже вари па можете осећати тескобу у желудцу и нелагодност ако будете унели већу количину поменутих намирница. Избегавајте да између оброка узимате веће количине течности, јер се на тај начин врши спирање желудачних сокова, па се самим тим отежава варење и може доћи до појаве оштрих болова у пределу стомака. Између главног јела и десерта направите већу паузу или још боље попијте шољицу црне кафе, она ће убрзати метаболзам масти и направити још мало простора за десерт. Веома је важно да водимо рачуна о свом здрављу, јер док болест не закуца на врата ретко ко води рачуна о исхрани. С обзиром на то да радим на кардиологији све чешће виђам младе људе од 25 година који имају срчане проблеме, гојазни су, а све то је резултат лоше исхране."
Кокосово уље и ГИ путер као препорука за припрему оброка.
"Наравно да су нам масти и уља потребни у исхрани, они су заправо носиоци енергије и нису све масти лоше како се мисли. Битно је свакодневно уности мање количине масноћа у наш организам како би имали довољно енергије за дневне активности, а такође да би у зимском периоду одржавали терморегулацију. За припрему оброка боље је користити кокосово уље или ГИ путер (пречишћен путер ослобођен виших масних наслага и практично је постан производ), ове врсте масноћа нису токсичне приликом загревања и не мењају хемијску структуру на високим температурама. Такође у зимском периоду корисно је користити и сусамово уље, јер има моћ да загрева организам, а и пријатног је укуса и мириса."
Посна храна није мање масни, а ни калорична.
"Напротив, људи се за време поста угоје, а разлог је што у том периоду користе више скробних намирница како би задовољили глад. Већина људи не уме да направи добру комбинацију оброка за време поста и најчешће уноси намирнице које садрже пуно шећера и масноћа, а мало протеина што има за последицу нагомилавање масног ткива и гојазност. Најчешће се једе пржен кромпир и риба, разни џемови и много хлеба, као и грицкалица, таква врста хране не може да задовољи наше нутритивне потребе и може доћи до дисбаланса па и оштећења здравља ако постоје услови за то (анемија, хипертензија, дијабетес и сл.)."
Избегавати цитрусно воће, јер хлади организам.
"Не постоје лоше и добре намирнице као такве, лош може да буде само начин припреме истих. Зими је свакако боље користити месо и легуминозе (грашак, пасуљ, сочиво, боб, леблебије), јер имају моћ да загреју организам. Заправо, за разлагање ових намирница троши се више енергије која се у ствари претвара у топлотну енергију која нам је зими потребна. Током зиме треба избегавати веће количине цитрусног воћа (поморанџе, мандарине и сл.) пошто оно „хлади“ организам. Током зимског периода боље је комзумирати печену јабуку са циметом и бундеву, јер имају моћ да „загреју“ тело, а и врло су хранљиве."
Алкохол је велики проблем и буквално је отров за организам.
"Алкохол је заправо отров за наш организам, а поготово у већим количинама. Зато је потребно бити обазрив по питању конзумирања алкохола! Мали аперитив пред оброк може да побољша варење, али веће количине ће сигурно нашкодити организму, а на првом месту страдају јетра и бубрези. После доброг ручка саветује се пола чаше црног или белог вина, али више од тога има контраефекат на организам!"
Уносите много течности, ако претерате са алкохолом.
"У принципу једини савет је да се уноси много течности. Неки кажу да помаже и расо, али ја то никада нисам пробала. Искрено не разумем зашто би се било ко опијао и тако тровао свој организам. Током зимског периода мој савет је да уносите веће количине топлих напитака као што су разни чајеви, топле лимунаде са мало меда и наравно обичну воду."
Превише зачињена и јака храна доводи до пада енергије.
"Нема идеалног менија, све је то индивидуална ствар, а и зависи да ли Нову годину чекате код куће или у ресторану где баш немате избор. Свакако ако планирате да целу ноћ будете будни и да будете активни у смислу плесања, требало би да вечера буде мало јача, а да током ноћи унесете додатне количине протеина (месо, сир, јогурт и слично), као и неко парче ражаног или тамнијег хлеба, како бисте имали додатну енергију и остали будни и активни током ноћи. Избегавајте јаку, масну и зачињену храну у већим количинама, јер ће вам таква храна одузети енергију и бићете троми и поспани, а уз веће количине алкохола може вам позлити. Мој савет је уживајте у храни и пићу, али будите умерени, узимајте више течности и будите активни, ако ништа друго бар шетајте и то ће бити довољно."