НУТРИЦИОНИСТА ЈОВАНА СРЕЈИЋ ФЕРЛУГА УПОЗОРИЛА: Пост се не препоручује ОВИМ категоријама људи због здравственог стања
Током поста је веома важно хранити се здраво како не бисмо ослабили имуни систем.
Исхрана без намирница животињског порекла може оскудевати у изворима витамина Б12, гвожђа, витамина Д, калцијума, цинка, Омега-3 масноћа. Стога, специјалиста, струковни нутрициониста-дијететичар Јована Срејић Ферлуга говорила је за портал"Лепа и срећна" шта треба да се нађе на јеловнику.
Рекли су да мора на ДИЈЕТУ, а она им узвратила: Певачица ПОНОСНО носи своје "несавршености" у ПРОВОКАТИВНОМ бикинију
ЗБОГ ОВИХ ВЕЖБИ ЈЕЛЕНА ЂОКОВИЋ ИЗГЛЕДА ПОПУТ МОДЕЛА: Убице су целулита и вишка кг, а резултати су видљиви за пар дана
"Определите за производе од целог зрна житарица, дајте предност омега 9 масноћама тј припремајте храну на маслиновом уљу, повећајте унос омега 3 масноћа (кроз туну, лосос, харингу, скушу, чиа семенке, ланено семе, орахе). Укључите у исхрану нове изворе протеина нпр нутритивни. квасац, протеине конопље, бундеве, хељде, сунцокрета. Сваки оброк нека садржи или поврће или воће. Најзаступљеније воће нека буду цитруси и бобичасто воће. Од поврћа бирајте поврће из породице купусњача: карфиол, броколи, купус, кељ, прокељ, рен, келераба, као и црни и бели лук. Додајте и зачине као што су, ђумбир, куркума, рузмарин, оригано, босиљак, тимијан. Повећајте унос течности кроз чај од ђумбира, чај од ехинацее, зелени чај, лимунаде, јабуково сирће, супе од костију", тврди Јована и и саветује да се као извор пробиотика бира туршија припремљена помоћу соли.
Ко не би смео да пости, са становишта нутриционизма?
"Пост се не препоручује особама које се опорављају од болести или повреде: трудницама, дојиљама, особама које због здравственог проблема морају да коригују своју исхрану и смање или повећају унос појединих нутијената, особама које уносе одређене лекове који захтевају одређене измене у избору намирница"
Која храна негативно утиче на имунитет, постоје ли намиринице које би требало да избегавамо?
"Намирнице које узрокују упалне процесе су шећер, бело брашно, транс масноће (хидрогенизоване и делимично хидрогенизоване биљне масноће), неуравнотежен унос омега 3 и омега 6 масноћа (тј превелик унос омега 6 масноћа из биљних уља: сунцокретово, кукурузно, коштица грожђа), вештачки додаци у храни (Е додаци)"
Да ли су суплементи добар избор или је боље да извор витамина потражимо у природи?
"Здрава и добро избалансирана исхрана је најважнија. Суплементи могу да буду само додатак, у ситуацијама када нам је потребан повећан унос појединог нутријента а не можемо га унети искључиво кроз храну (јер би нам биле потребне велике количине намирница). Увек дајем пример витамина Ц и поморанџе. Поморанџа, је на пример, одличан извор витамина Ц али и бета каротена, калцијума и других фитонутријената. Сасвим је сигурно да ова једињења заједно делују много снажније и имају много јачи благотворни ефекат, него сваки од поменутих витамина или минерала посебно. Храна поред витамина и минерала садржи и многе друге супстанце важне за наше здравље", закључује Јована Срејић Ферлуга.