ОДЛИЧАН ЗА МОЗАК: Испијање чаја не утиће позитивно само на ИМУНИТЕТ!
Ево зашто је добро да га пијете!
Изгледа да чај делује позитивно не само на имунитет и детоксикацију организма већ и на рад мозга, због чега се препоручује редовна конзумација.
Недостатак овог витамина узрокује поремећај ХОРМОНА: Ево како да спречите болест ШТИТНЕ ЖЛЕЗДЕ
- Наши резултати нуде прве доказе да редовна употреба чаја позитивно делује на структуру мозга и да штити његове функције у старијој доби - објаснио је вођа тима Фенг Леи, доцент са Одељења психолошке медицине на Медицинском факултету у Сингапуру.
Истраживање је спроведено у сарадњи са Универзитетом у Есексу и Универзитетом у Кембриџу, а открића су објављена у научном часопису Ејџинг. Досадашње студије показале су да је унос чаја користан за здравље људи, а позитивни ефекти укључују побољшање расположења и превенцију кардиоваскуларних болести.
Резултати лонгитудиналне студије из 2017. године, коју је водио професор Фенг, показали су да свакодневно конзумирање чаја може смањити ризик од когнитивног пропадања код старијих особа за 50 одсто. После овог открића, професор Фенг и његов тим даље су истраживали директан утицај чаја на мождане мреже.
Истраживачки тим је испитивао 36 одраслих особа старијих од 60 година, и прикупио податке о њиховом здрављу, начину живота и психолошком стању.Старији учесници су такође морали да се подвргну неуропсихолошким тестовима и снимању магнетном резонанцом.
ОВО СВАКА ЖЕНА ТРЕБА ДА ЗНА: Мирис вагине вам може рећи више него што мислите
Анализирајући когнитивне перформансе учесника, истраживачки тим је установио да су појединци који су конзумирали зелени, оолонг или црни чај најмање четири пута недељно током 25 година, имали ефикасније повезане регионе мозга.
ОБЛОГЕ ОД КУПУСА: Најбољи лек за дојке, оток, кашаљ
И ЕМОЦИЈЕ УТИЧУ НА ЗДРАВЉЕ: Страх угрожава бубреге, а бес уништава овај орган
ИЗБЕГНИТЕ ОСЕЋАЈ ТЕЖИНЕ: 5 златних савета за добро варење
ЗИМА СТИЖЕ, А СА ЊОМ И ПРЕХЛАДА: Напитак против грипа због којег ћете остати здрави!
Укусно и здраво: Напитак од семенки сунцокрета који снижава крвни притисак
- Узмите као пример саобраћајну гужву — подручја мозга као одредишта, а везе између можданих региона као путеве. Када је цео саобраћајни систем боље организован, кретање возила и путника је ефикасније и користи мање ресурса. Слично томе, када везе између можданих регија имају бољу структуру, обрада информација обавља се ефикасније - објаснио је професор Фенг.