Најстарије нације на свету имају само ЈЕДНО ПРАВИЛО, а тиче се ДОРУЧКА - ово је храна коју НИКАДА НЕ ЈЕДУ!
Имају једноставан животни мото због ког су здрави као дрен
Испоставило се да би кључ за дуг и здрав живот могао почети са доручком.
Људи који живе у такозваним "плавим зонама" - деловима света са највише стогодишњака - често се држе једноставног принципа када је у питању њихов први оброк у дану.
Конзумирање већине дневних калорија за доручак може вам помоћи да доживите 100, открили су научници који проучавају оне који живе у Плавим зонама.
Уместо да мршавите, УСПОРАВАТЕ МЕТАБОЛИЗАМ: Доктор открио која намирница је КЉУЧНА за сваку ДИЈЕТУ - "Морате је имати у сва 3 оброка!"
"МУШКАРЦИ, НА СПАВАЊЕ СА ЧАРАПАМА!": Доктор открива како ће ова навика ОЛАКШАТИ ЖИВОТ свима, посебно старијима од 50 година
Предлажу да се држите мота: "Доручкуј као краљ; ручај као принц; вечерај као сиромах".
Плаве зоне укључују Икарију у Грчкој, Окинаву у Јапану, Сардинију у Италији, Лома Линду у Калифорнији и полуострво Никоју у Костарики.
Дијета се разликује у различитим регионима, али све имају фокус на балансирању поврћа, воћа, махунарки, орашастих плодова, семена, здравих масти и целих житарица, уз минималну конзумацију меса и засићених масти.
Никојанци често једу два доручка и лагану вечеру. За доручак имају на менију обично јела од пасуља која су богата протеинима и влакнима. То може укључивати гало пинто - национално јело Костарике, које се прави од црног пасуља, пиринча, лука, паприке и коријандера.
На Окинави, доручак често укључује мисо супу и пиринач, а вечера се често прескаче.
Са друге стране, становници Лома Линде, која је дом многим следбеницима евангелистичке цркве адвентиста седмог дана, воле да једу један оброк средином јутра, а други у 16 часова.
Први оброк може бити било шта, од каше до умућеног тофуа, при чему су адвентисти одлучили да избегавају већину животињских производа.
Претходна истраживања су показала да конзумирање већине калорија на почетку дана може смањити ризик од гојазности и срчаних болести.
Једна студија, објављена у Обесити, разматрала је како је више калорија за доручак у поређењу са вечером утицало на губитак тежине у групи од 93 жене са прекомерном тежином и гојазношћу.
Половина је појела 700 калорија за доручак, 500 за ручак и 200 за вечеру, док је друга половина имала 200 за доручак, 500 за ручак и 700 за вечеру.
После 12 недеља, група које је јела обилније за доручак изгубила је 2,5 пута више тежине од групе која је јела обилнију вечеру.
Њихови нивои крви су пали за трећину током студије, док се код веће групе за вечеру повећао за 14,6 одсто.
Др Тел Авив универзитет са Универзитета у Тел Авиву у Израелу, рекао је: - Висококалорични доручак са смањеним уносом за вечеру је здравији и може бити корисна алтернатива за лечење гојазности и метаболичког синдрома.