ОПРЕЗ ЗА ЉУДЕ И КУЋНЕ ЉУБИМЦЕ! Сезона КРПЕЉА је почела, заштитите се на време!
Неприметни паразити.
Када се нажете у природи заиста ретко размишљате о о крпељима и другим инсектима. Ови неприметни паразити су већ ту и чекају своју храну, у овом случају вас и ваше кућне љубимце.
Не избегавај масти! 5 намирница које ТРЕБА да конзумираш ако желиш МАЊЕ килограма!
Већина власника паса зна да је потребно да штити своје љубимце од паразита, па редовно ставља заштиту, али мало људи има навику да штити себе. То је велика грешка, пошто су крпељи веома опасни и могу изазвати озбиљне здравствене проблеме.
ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ: Ови СИМПТОМИ показују да вам је ЈЕТРА у проблему.
Крпељ је пауколики спољни паразит који се храни крвљу, најчешће борави на врху трава где чекају пролазак животиње и човека на које се закаче помоћу посебних кука на предњим ногама. Најчешће га има на пролеће и јесен, пошто му не одговарају екстремне температуре, ни ниске ни високе. Лети се склања на влажним и хладнијим местима, испод камења, биљака, а зими се повлаче дубље у земљу.
Убод крпеља је безболан тако да је након боравка у природи неопходно прегледати кожу целог тела.
Посебно пажњу треба посветити контроли удова и главе, поготово косматог дела, али је неопходна комплетна контрола. Овај паразит, уколико се не уклони, настани се у пределу где је кожа тања, свој усни апарат зарије у кожу и започне храњење.
После 24 до 48 сати од причвршћивања крпељ се храни обимним оброцима и тада могу бити преносиоци бројних болести, најчешће бактерије Борелиа, која може проузроковати лајмску болест.
ИМАЈТЕ МЕРУ: Ову количину ЈАЈА смете да поједете за УСКРС
Лајмска болест се манифестује појавом локалног отока и црвенила, најчешће у облику круга или прстена око места убода, и то 3-32 дана након инцидента. Локално црвенило је топло и углавном није болно.
Код 50 одсто пацијената идентичне промене се могу јавити на другим деловима тела, а код 15 одсто пацијената ове промене могу да изостану.
Поред промена на кожи могу да се јаве температура, језа, малаксалост, главобоља, регионално увећање лимфних жлезда.
Уколико се болест не препозна и не лечи на време, након неколико недеља развија се други стадијум са неуролошким симптомима, појавом болова у зглобовима и кардиолошким симптомима. Ако се и у овој фази болест не лечи, након више месеци или година она улази у трећу фазу са тешким неуролошким испадима, променама на зглобовима и кожи, па може довести и до смртног исхода.
ПРОЛЕЋНИ НАПИТАК: Чај који јача ИМУНИТЕТ и ублажава симптоме АЛЕРГИЈЕ (РЕЦЕПТ)
Зато је јако битно да чувате себе и све око себе, а како? У апотекама су доступни разни препарати за заштиту, а најбоље је пронаћи оне који су твз. репеленти, они који одбијају инсекте. Постоје и нека природна уља која имају таква својства, нпр. кокосово уље, али морамо узети са резервом његову делотворност.
Од гардеробе изаберите дуге панталоне које морате увући у чарапе, најбоље светле боје, да бисте могли да приметите крпеља на себи. Исто тако би требало носити и дуге рукаве, а данас постоји велики избор лаганих материјала, који су пријатни и на вишим температурама.
Уколико се провлачите кроз високо жбуње или растиње или идете кроз шуму, обавезно заштитите и главу капом или капуљачом,
пошто крпељи живе и на листовима жбуња и дрвећа, а на пролеће и падају са дрвећа.
Пошто су деца увек највише изложена, њих је потребно посебно пажљиво прегледати после боравка у природи. Када дођете кући, себе и дете увек окупајте, па онда детаљно прегледајте, потколенице, испод пазуха, у ушима и око њих, у пупку, у коси и око ње, између ногу и око струка.
БОРИТЕ СЕ СА ИНСОМНИЈОМ? Ево како да заспите за МАЊЕ од МИНУТ!
Ако, ипак, пронађете крпеља, не паничите! Уколико је он већ убацио рилицу у кожу, не може тако лако да се одстрани.
Важно је да се крпељ што пре уклони из коже, а ако се то уради у току првих 12 сати, шансе за пренос болести су мање. Али, ако сами нисте томе вични, и немате искуства, обратите се медицинском раднику у свакој здравственој установи.
Уколико нисте у могућности, покушајте да нађете неког ветеринара. Он има највише искуства у вађењу ових паразита, а и све неопходне инструменте.
КОРИСНИ САВЕТИ - ПОМАЖУ СИГУРНО! Како да се изборите са ПРОЛЕЋНИМ УМОРОМ?
Ако нема ни ветеринара у близини, покушајте да нађете искусног власника пса који ће желети да помогне, пошто они имају искуства у вађењу крпеља из својих паса, а како је лакше скинути крпеља са људске глатке коже, него са крзнене коже паса, требало би да све буде у реду.
У сваком случају, место убода се мора дезинфиковати, а ако је ипак у кожи остала рилица крпеља, треба је одстранити, што пре, због могућности настанка инфекције.
Нипошто се не смеју на крпеља стављати никаква хемијска средства, као нпр. етар, алкохол, бензин, или чак и лак за нокте (да би се крпељ убио или сличне ствари).
УПС, КОЈИ БЛАМ! Ове филмове обожавате, али да ли сте приметили ФАТАЛНЕ грешке?
Ако крене да се гуши или умире док је у вама, испустиће из себе све патогено, па су шансе да добијете лајмску болест веће.
Надзор над особом која је имала убод крпеља треба да буде током три месеца, једном месечно код лекара.