ОТКРИЈТЕ ДА ЛИ ВАМ ПРЕТИ РАНА СМРТ: Овај детаљ У ОЧИМА открива и предвиђа разне БОЛЕСТИ
Брзо и безболно
Брзо и безболно скенирање људске очне јабучице могло би једног дана да помогне лекарима да идентификују људе који брзо старе, који су под већим ризиком од ране смртности. Јасно је да старење очигледно утиче на свакога, али само зато што две особе имају исти број година, не значи да физички пропадају истом брзином, пише Сциенце Алерт.
Поглед дубоко у нечије очи могао би да буде далеко бољи начин за мерење њихове праве биолошке старости те би то могло да пружи увид у будуће здравље пацијената. Модел машинског учења сада је научен да предвиди године живота особе једноставно гледајући њихову мрежњачу, ткиво на задњем делу ока.
НАКОН 24 САТА ВИДЉИВИ РЕЗУЛТАТИ: Чај за мршављење за којим су сви полудели прави се од само 3 САСТОЈКА
БЕЗ РИБАЊА И ХЕМИКАЛИЈА! Ово је сјајан ТРИК како да очистите КУВАЛО ЗА ВОДУ ОД КАМЕНЦА, састојке имате код куће!
Прецизан алгоритам
Алгоритам је толико прецизан да је могао да предвиди године код готово 47.000 средовечних и старијих одраслих особа у Уједињеном Краљевству унутар 3,5 година. Нешто више од деценију након што су мрежњаче скениране, умрла је 1871 особа, а вероватније је било да ће они који су имали старији изглед мрежњаче спадати у ову групу.
На пример, ако је алгоритам предвидео да је мрежњача неке особе годину дана старија од њене стварне старости, ризик од смрти од било којег узрока у наредних 11 година порастао је за 2 посто. Истовремено, њихов ризик од смрти од узрока који није кардиоваскуларна болест или рак порастао је за 3 посто.
Налази су искључиво посматрачки, што значи да још увек не знамо шта покреће овај однос на биолошком нивоу. Ипак, резултати подупиру све више доказа да је мрежњача врло осетљива на оштећења током старења. Будући да ово видљиво ткиво садржи и крвне судове и нерве, могло би нам дати важне информације о здрављу крвних судова и мозга појединца.
‘Прозор неуролошких болести’
Претходне студије сугерисале су да нам ћелије у задњем делу људског ока могу помоћи да предвидимо почетак кардиоваскуларних болести, болести бубрега и других знакова старења. Али ово је прва студија која показује „разлику у добу ретине“ као снажан предиктор смртности у целини.
„Значајна повезаност између добне разлике у мрежњачи и смртности од не-кардиоваскуларне/не-карциномске болести, заједно са све већим доказима о повезаности ока и мозга, може подупрети идеју да је мрежњача ‘прозор’ неуролошких болести“, пишу аутори.