Ове ствари радимо СВАКОГА ДАНА ,а нисмо ни свесни колико су РИЗИЧНЕ ПО НАШЕ ЗДРАВЉЕ: Ево како да умањимо њихову штетност!
За велику успешност примене овог концепта можемо се пре свега захвалити бројним научним достигнућима и савременим технологијама
Неке наизглед безазлене активности, понашања и свакодневне навике могу како нама самима, тако и читавој планети на дуже стазе правити непоправљиву штету, а да ми тога чак нисмо ни свесни. Често су у питању тековине модерне цивилизације које нам с једне стране олакшавају живот, а са друге представљају велики ризик и потенцијално могу да угрозе здравље нас и наших најмиљијих, па чак и да нас доведу у животну опасност.
Но, иако знамо да су неке навике лоше или штетне по здравље, ипак нисмо сви спремни у потпуности да их се ослободимо. Управо зато је у свету последњих година све популарнији концепт смањења штете (Харм Редуцтон Цонцепт), чији циљ је изналажење начина да се што више смањи ризик од негативних последица нашег свакодневног понашања. За велику успешност примене овог концепта можемо се пре свега захвалити бројним научним достигнућима и савременим технологијама.
Исхрана
Последњих деценија све више се говори о важности правилне исхране. И то није без разлога, јер се показало да прекомеран унос соли, шећера, масти, производа од белог брашна, газираних напитака и бројних других намирница, а посебно брзе или прежене хране лоше утиче на опште стање нашег организма. Неке од најчешћих последица неправилне исхране су гојазност, дијабетес, поремећаји у раду органа за варење, кардиоваскуларна оболења, проблеми са бубрезима…
Упркос свему, испоставља се да је баш оно што нам највише штети, заправо најукусније и јако га се тешко одричемо. Свесни ове чињенице, стручњаци за исхрану нам саветују да кад је храна у питању покушамо да будемо што умеренији, али и да се трудимо да што чешће посежемо за мање штетним намирницама. Рецимо, да шећер заменимо медом, стевијом или сирупом од агаве, бело брашно хељдиним, спелтиним или пиринчем, газиране напитке домаћим цеђеним соковима, да што више кувамо уместо да пржимо…
Нега и лепота
Од памтивека су и жене и мушкарци били у потрази за еликсиром младости и желели да буду лепи и дуговечни. У тој потрази били су спремни на све, па и да експериментишу са веома опасним супстанцама. Упркос свим напорима науке, неке од опасних пракси у моди су и дан данас, па многи користе недовољно испитане производе и третмане који озбиљно могу угрозити здравље.
С друге стране, научна истраживања показују да добра и квалитетна нега лица, тела и косе заиста могу да нас сачувају како од штетних сунчевих зрака, тако и прераних знакова старења, суве, масне или проблематичне коже и косе... Зато, у потрази за адекватним производима, требало би да бирамо козметику, шминку или фарбу за косу поузданих произвођача, направљену од проверених природних састојака, без парабена, фталата, сулфата, нитрита, вештачких боја…
Пушење
Нема сумње да данас не постоји особа на свету која не зна да је конзумација цигарета опасна за здравље и да је пушење један од главних узрочника канцера, респираторних и кардиоваскуларних обољења, али и бројних других пушачких болести. Такође, сви знамо једна запаљена цигарета не угрожава само пушача, већ и његову околину. Међутим, бројне научне студије и искуства лекара показују да је одраслим особама које већ годинама пуше заиста тешко да оставе цигарете. Методе одвикавања од пушења никотинским заменским терапијама, које је још sedamdeseth година Америчка агенција за храну и лекове (ФДА) одобрила у виду жвака, фластера, никотинских табелта, нису показале очекивани резултат.
Зато се последњих година активно ради на проналажењу мање штетних алтернатива у односу на класичне цигарете, а експерти упозоравају да се треба држати само поузданих и научно заснованих опција. ФДА је прошле године изнео јасан став да је “приликом коришћења IQOS-a, произвођача Филип Морис, производа који је базиран на технологији загревања а не сагоревања дувана, изложеност штетним материјама значајно смањена у односу на коришћење цигарета”. Такође, и бројне друге светске земље прикључиле су се глобалном концепту смањења штете, па се тако, на пример, у Великој Британији пушачима који се не одричу цигарета препоручују мање штетне алтернативе.
Саобраћај
Свако од нас када седне за волан, на моторцикл, бицикл, уђе у превоз, па чак и ако само као пешак крочи на пешачки прелаз, излаже се својеврсном ризику да нешто крене по злу, било да је у питању неодговорност других учесника у саобраћају, квар на возилу или тренутак наше властите непажње. Ипак, то што је у питању потенцијално опасна активност, не подразумева да ћемо престати да се возимо.
Стручњаци непрестано раде на томе да се смањи стопа повреда и смртности од саобраћајних незгода, па данас имамо сигурносне појасеве, ваздушне јастуке, све савршеније кациге, а ниједно возило не може да уђе у употребу ако не прође најстроже тестове. Такође, ту су и строге казне за возаче који не поштују прописе или пијани седају за волан, прилагођавање ограничења брзине, знаци на путевима и остале методе регулације саобраћаја, као и улагање у образовање свих учесника у саобраћају, као и ригорозна обука за возаче.
Репродуктивно здравље
До проналаска антибиотика, нашу планету буквално су десетковале спорадичне епидемије сексуално преносивих болести као што су сифилис или гонореја. Нажалост, и дан данас постоје неизлечива и обољења која се веома тешко и дуго лече, а нека од њих остављају и озбиљне последице како на плодност, тако и на целокупно здравље.
С обзиром на то да је секс активност које је мало ко спреман да се одрекне, неопходно је предузети све мере да се избегну потенцијално штетне последице. Зато је при сваком иоле ризичном сексуалном односну важно користити кондом као прву линију заштиту од највећег броја полно преносивих болести, као и нежељене трудноће. Такође, младим девојкама и младићима саветује се да приме вакцину која ће их штитити од најопаснијих вируса из ХПВ групе који могу изазвати рак грлића материце, али и других врста канцера.