ОВИХ 7 НАМИРНИЦА СУ ПРИРОДНИ ПРОБИОТИЦИ: Обавезно их уврстите у исхрану!
Није на одмет знати...
Уколико водите рачуна о свом здрављу, сигруно обраћате пажњу и на ваша црева, варење и желудац. Пробиотици су ти који ће вам помоћи да побољшате ваше здравље, али они не морају бити само фармацеутски.
Постоје одређене намирнице које врше такорећи исту улогу, а уједно су и превенција од разних болести.
НИЈЕ ЛАКО БИТИ ЖЕНА! Ово свака дама мора да прочита
ВОДИТЕЉКА СЛАГАЛИЦЕ ПОТПУНО ИЗГРЕБАНА! Јутро јој је ОВАКО почело, али се НЕ БУНИ, а ево и зашто! (ФОТО)
Манекенка имала 4 ЕСТЕТСКЕ ОПЕРАЦИЈЕ ОДЈЕДНОМ! Испливале ШОКАНТНЕ фотке - ПОДЛИВИ, МОДРИЦЕ... (ВИДЕО)
Све улоге пробиотика:
- јачају имунитет
- регулишу желудачну пХ вредност
- контролишу телесну тежину и убрзавају метаболизам
- поспешују боље варење
- повећавају отпорност на стрес
- спречавају инфекције и лече дерматолошке проблеме
- користе се после употребе антибиотика
Јогурт
Јогурт је најпознатија пробиотичка намирница. Она је извор добрих бактерија које држе здраву равнотежу у цревима и које помажу у смањењу гасова, пролива и других пробавних проблема.
Кефир
Кефир је по структури и укусу сличан јогурту и садржи 11 г протеина по шољи. Настаје додавањем зрнца кефира у млеко који се даље ферментише. Редовно конзумирање кефира јача имунитет , чисти организам и обавља све функције доброг пробиотика.
Савет: Јогурт и кефир се препоручују у комбинацији са намирницама богатим влакнима јер је оваква комбинација одлична за регулисање телесне тежине и смањивање обим струка. Интегралне намирнице, као и свеже воће и поврће, обилују оваквим влакнима па се препоручују.
Кисели краставци и кисели купус
Кисели купус је заштитник организма, изузетно је хранљив и природан је извор пробиотичких култура. Лечи болести проузроковане дисбалансом цревне флоре, благотворно делује на микрофлору желуца и црева и чисти организам и јетру од токсина. Одличан је извор витамина Ц и витамина Б12, па се препоручује и вегетаријанцима.
Кисели краставци садрже веома мало масноће а велику количину воде и протеина. Богат су извор минерала, антиоксиданс и одличан пробиотик. Балансирају пробаву и стварају добре бактерије па избацују токсине из организма. Спречавају настана чира на зелуцу а киселост краставаца помаже у контроли дијабетеса.
Савет: Редовним конзумирањем ферментисаних намирница не решавају се само проблеми са варењем, већ се и поправљају расположење и ублажава напетост.
Комбуха
Комбуха је напитак који је настао ферментцијом заслађеног црног чаја и који садржи велику количину здравих цревних бактерија. Пореклом је из Кине и помаже у губитку тезине и снадбевању енергијом. Препоручује се особама које су имале проблема са гљивицом кандидом.
Темпех
Темпех је храна настала сојином ферментацијом. Богат је извор протеина, здравих масти и биљних влакана. Обавља функцију детоксикације и служи као превентива рака дебелог црева.
Мисо супа
Мисо супа је богат извор пробиотских бактерија, нискокалорична је и богата антиоксидансима. Припрема се уз помоћ алги, поврћа и мисо пасте.
Савет: Пробиотике треба узимати 2 сата након примене антибиотика ради очувања нормалне цревне флоре. Истовремено узимање антибиотика и пробиотика не би имало ефекта.