Изузетно хранљива СТАРА ЖИТАРИЦА помаже код варења, а корисна је и у неговању - Само овако припремљена регулише ШЕЋЕР У КРВИ
Полба је једна од ретких биљака на земљи која је преживела у свом изворном облику, па је стога најпогоднија за људско тело. Садржи практично све корисне супстанце неопходне за нормално функционисање органа и система. Чисти организам и служи у корист пробавном тракту.
Полудивља, најстарија врста пшенице, житарица са филмастим зрном и крхким класовима је вредан, али заборављен дијететски производ. Други њени називи - спелта, emmer, бифурцате. Немци и Швеђани ову пшеницу зову динкел, Американци - камуд.
То је високопротеински, нискокалорични производ који садржи све незаменљиве макро- и микроелементе, аминокиселине, витамине. Протеин житарица се лако вари без изазивања алергијских реакција.
Срби у паници, "КРВАВЕ БАНАНЕ" У МАРКЕТИМА - Др Светлана говорила о ТЕШКИМ МЕТАЛИМА и да ли је овакво воће ОПАСНО
Хормон задужен за ОСМЕХ - Када КОНЗУМИРАТЕ ову храну ви једете СРЕЋУ и енергију
Здравствени бенефити
Полба је нутритивно веома вредна намирница.
Одличан је извор протеина – у 100 г ове житарице налази се 12 г протеина. Када се комбинује са другом биљном храном, попут махунарки, нуди комплетан извор протеина. То значи да обезбеђује адекватну количину есенцијалних амино-киселина важних за здравље. Према истраживању објављеном у Јоурнал оф Food Агрицултуре анд Енвиронмент, полба садржи њих чак осам: треонин, валин, изолеуцин, леуцин, тирозин, фенилаланин, лизин, метионин.
Обилује и важним витаминима и минералима. Пре свега, ту су гвожђе (пренос кисеоника до свих ћелија тела), магнезијум (производња енергије, здравље костију, добар сан), цинк (ћелијски раст и развој) и витамин Б6 или нијацин (производња енергије, здравље коже, косе и ноктију) , али и антиоксиданси попут полифенола, каротеноида, фитостерола и селена, који штите од читавог низа болести укључујући срчана и неуродегенеративна обољења, остеопорозу, шећерну болест, канцер…
Како да припремите полбу
Основни рецепт за кување полбе
Очистите и оперите зрна полбе. Препоручујемо да је затим оставите да се намаче у води преко ноћи – јер ћете покренути процес клијања (а тиме и „пробудити“ корисне ензиме), а и житарица ће се брже и лакше скувати. Ставите је да се кува у односу 1:3 (једна школа полбе и три шоље воде). Када вода прокључа, смањите ватру и кувајте између 25 и 45 минута, у зависности од тога да ли сте претходно намакали у води или не.
Када имате скувану житарицу, веома је лако припремити разноврсне укусне и брзе оброке. Зато препоручујемо да једном недељно скувате већу количину полбе и добро оцењену је чувате у фрижидеру у посуди са поклопцем. А ми ван нудимо и неколико идеја за оброке с куваним полбом које можете припремати током недеље.
5 различитих јела са полбом
1. Направите рижото: Пропржите поврће по избору, па додајте кувану полбу. Доспите мало белог вина и обилно зачините свежим зачинским биљем.
2. Уместо муслије за доручак: Кувану полбу употпуните коштуњавим воћем, свежим и/или сушеним воћем и грчким јогуртом.
3. У салатама: Омиљеној оброк-салати додати кашику-две куване полбе.
4. Са јајима: За једноставан и брз комплетан оброк, пропржите кувану полбу на мало маслиновог уља или маслаца, додајте зачине по избору, а одозго ставите јаје „на око”. Послужите уз свежу салату.
5. У веге-бургерима: Додајте кувану полбу бургерима од махунарки (сочива, пасуља или соје). Тако ћете искомбиновати садржај амино-киселина житарица и махунарки, добијате комплетан протеин, тј. све есенцијалне амино-киселин потребне нашем организму.
Маска за лице и нега тела
Од полбе можете dqa припремите ефикасне кућне маске за лице и тело, које не само да негују кожу, већ су познате и по својим затезним својствима. Полба је део неких рецепата традиционалне козметологије.