ПОЛНО ПРЕНОСИВА БОЛЕСТ СЕ ШИРИ ЕВРОПОМ: Отпорна је на лекове и ЈАКО ОПАСНА, сазнајте који су СИМПТОМИ
Научници је називају мутантом и супергонорејом!
Нова болест прети да се рашири Европом и опет је реч о мутанту, али овог пута нема везе са најпознатијим вирусом. У питању је сексуално преносива болест која је отпорнија на лекове од "обичне", а научници су јој дали име "супергонореја". Према најновијим информацијама, у Великој Британији су потврђена још два нова случаја овог модификованог обољења, а реч је о пару у радним двадесетим годинама. До сада је супергонореја дијагностикована код укупно четири особе.
СНИЖЕНИ И ПОВЕЋАНИ МОНОЦИТИ: Ево шта значе ови параметри и шта морате да УРАДИТЕ у овом случају
СВАКО ЈУТРО ЗАПОЧНИТЕ ОВИМ НАПИТКОМ: У рекордном року истопиће сало са стомака до последњег грама (РЕЦЕПТ)
Гонореја је инфекција која се преноси полним путем а изазива је бактерија "neisseria gonorrhoeae". Могућност инфекције је подједнако заступљена код оба пола, а најчешће се преноси путем вагиналног, оралног и аналног сексуалног односа.
Овај нови, супермутанти облик је отпоран на до сада ефикасне лекове против полне болести, на антибиотик цефтриаксон и, како стручњаци упозоравају, прети да се рашири Европом. Након што је први случај је откривен крајем прошле године, Британска здравствена безбедносна агенција потврдила је три нова случаја "neisseria гонореје", чиме је укупан број порастао на четири.
Др Кати Синка упозорила је на опасност ширења ове полне болести, а стручњаци додају да је њеној појави допиринела пандемија корона вируса због које су многуии парови ставили у други план заштиту током сексуалних односа.
"После неколико година без иједног случаја овог тешког облика гонореје, сада смо видели четири случаја у последња два месеца. Прерано је да кажемо да ли ће то бити почетак једне нове епидемије, али знамо да су полно преносиве болести генерално у порасту. Важно је да сви знају да код полних инфекција лечење није тако једноставно као код других - једноставно узмете пилулу и наставите даље са животом. Ако се не лечите правилно, ова врста болести може да има дугорочни утицај на ваше и здравље вашег партнера. А појава гонореје која је отпорна на антибиотике, чини целу ситуацију још компликованијом", рекла је др Кати.
Специјалиста за полно преносиве болести је још једном поновила важност превенције и заштите од ових обољења.
"Постоје једноставни кораци које можете да предузмете да смањите ризик од гонореје и других полно преносивих болести. Редовно користите кондоме и са новим и повременим партнерима, редовно се тестирајте на полно преносиве болести. Ако имате било какве симптоме као што је неуобичајен исцедак, немојте имати секс док се не тестирате", истакла је.
Симптоми гонореје
Гонореја је често асимптоматска, али то не значи да инфицирана особа не може да пренесе бактерију на друге. Иако знаци инфекције могу да се испоље готово било где у организму, у највећем броју случајева симптоми постају видљиви у оквиру гениталног тракта. Период инкубације је врло индивидуалан, па симптоми могу да се јаве у периоду од неколико дана до неколико месеци од ризичног контакта.
Код жена
Жене најчешће немају никакве симптоме током почетне фазе, а ако се и јаве, знаци могу да буду веома благи и подсећају на урогениталне инфекције. Ипак, уколико постоји инфекција, код жене је изразито повећан ризик од развоја озбиљних здравствених компликација, чак и када симптоми нису присутни. Ови су најчешћи симптоми:
- бол и пецкање при мокрењу
- повећан вагинални секрет
- ванменструално крварење
- крварење после сексуалног односа
- бол у доњем стомаку и карлици.
Код мушкараца
И код мушкараца инфекција гонококом може да буде потпуно асимптоматска. Уколико се јаве, симптоми гонореје код мушкараца укључују:
- бол и пецкање приликом мокрења
- гнојни секрет из пениса
- болни и надувени тестиси (нешто ређе)
Симптоми гонореје се могу јавити и на ректуму и ово важи и за мушкарце и жене, а ево како се манифестују:
- исцедак из ануса
- свраб
- крварење
- бол при пражњењу црева.