Све више младих жена у Србији НЕ МОЖЕ ДА ЗАТРУДНИ због овог проблема са јајницима - ово су најчешћи симптоми
Синдром полицистичних јајника, осим што узрокује неплодност, може довести и до низа других проблема…
Више од двадесет милиона жена широм света има синдром полицистичних јајника (ПЦОС). То је најчешћи хормонски поремећај у репродуктивном периоду жене и водећи је узрок изостанка овулације, а самим тим и стерилитета. Иако је реч о озбиљном проблему, жене га углавном доста олако схватају, све док не дођу у неугодну ситуацију да не могу да остану у другом стању.
Неплодност постаје све озбиљнији проблем у Србији, сматра се да сваки шести пар има проблем са зачећем. Стручњаци кажу да је то болест модерног доба. Стрес, лоше навике, али и податак да се парови у све познијим годинама одлучују за потомство, „кумовали“ су овом проблему, преноси еКлиника.
Снага и МОЋ ВЕРЕ сутра имају највише УСПЕХА, посетите СВЕТО МЕСТО - Молитве за оздрављење и љубав у петак ће бити УСЛИШЕНЕ
ПОТРЕСНА судбина НАЈЛЕПШЕ ЈУГОСЛОВЕНКЕ и Жарка Лаушевића - Били су као брат и сестра, он је отишао у ЗАТВОР, она је остала у КОЛИЦИМА
Овај синдром се јавља код око три одсто адолесценткиња и одраслих жена. Може се појавити већ са првом менструацијом, а код младих девојака се релативно често поставља дијагноза ПЦОС код проблема нередовних циклуса за време пубертета.
Ановулаторна неплодност је честа последица полицистичних јајника, а инциденца полицистичних код жена са ановулацијском неплодношћу је већа од 70%, наводи се у истраживању Националне библиотеке медицине.
Њихови симптоми су подмукли и могу се протумачити као нешто тотално друго. Многе жене ни не знају да имају цисте на јајницима, а камоли синдром. Поред обавезне годишње контроле код гинеколога, обратите пажњу на симптоме као што су нередновни циклуси, крварење између циклуса, гојазност, маљавост, акне, опадање косе, неплодност. Присуство синдрома полицистичних јајника не може се ни открити приликом стандардног ултразвука, већ само вагиналним ултразвуком.
Синдром полицистичних јајника је проблем који има од једне до пет жена широм света. Чак три четвртине њих имају проблем да затрудне. Стање је типично окарактерисано високим нивоима тестостерона, цистама на јајницима, неправилним менструалним циклусима и проблемима с регулисањем шећера.
Ипак, узроци синдрома већ дуже време представљају загонетку за научнике.
- То је најчешћи хормонални поремећај који утиче на жене у репродуктивном добу, али до сада није добио велику пажњу - рекао је Роберт Норман са Универзитета Аделаиде у Аустралији.
Полицистичне јајнике може изазвати неуравнотеженост нивоа хормона која умањује деловање инсулина, успорава метаболизам и изазива жељу за уношењем шећера и угљених хидрата због чега последично долази до гојазности, и то нарочито у пределу стомака. Чак 60 одсто жена са овим синдромом има поремећај телесне тежине.
Неплодност
Немогућност остајања у другом стању може бити један од првих знакова ПЦОС због којих се пацијенткиња обраћа лекару. Бројне студије показале су да губитак свега 10 до 15 одсто телесне тежине побољшава функцију јајника и доводи до појаве овулације и појаве редовних менструација што олакшава спонтану трудноћу.Управо зато, оболелим женама које желе да остану у другом стању, саветује се конзумирање обилног доручка и малих оброка за вечеру што регулише ниво инсулина, али и вишак килограма.
Уобичајени симптоми ПЦОС-а
Неке жене почну да примећују симптоме већ током прве менструације. Други откривају да имају ПЦОС тек након што добију велику тежину или су имали проблеме са зачећем. Најчешћи симптоми ПЦОС су:
- Нередовни циклуси. Недостатак овулације спречава пропадање материце сваког месеца. Неке жене са ПЦОС-ом добију мање од осам периода годишње.
- Обилно крварење. Слузница материце се накупља дужи временски период, тако да периоди када добијате могу бити тежи од нормалних.
- Појачана маљавост. Више од 70 одсто жена са овим стањем расту длаке на лицу и телу – укључујући леђа, трбух и груди. Прекомерни раст длака назива се хирзутизам.
- Бубуљице. Мушки хормони могу кожу учинити маснијом него иначе и узроковати пукотине на подручјима лица, груди и горњег дела леђа.
- Добијање на тежини. До 80 посто жена са ПЦОС-ом има прекомерну тежину или гојазност.
- Ћелавост. Коса на власишту постаје тања и опада. Затамњивање коже.
- Тамне мрље на кожи могу се обликовати у наборима попут оних на врату, препонама и испод груди.
- Главобоља. Промене хормона могу код неких жена покренути главобољу