Често их мешамо - Како разликовати прехладу од алергије?
Симптоми могу бити слични, али неколико ствари их разликује.
Алергија и прехлада обично имају сличне симптоме, али постоје и разлике. Алергије се јављају у пролеће и лето, а прехладе су чешће у зимском периоду, и трају недељу до две, док алергија траје током целе сезоне. И код алергије и код прехладе се јавља свраб и цурење из носа, као и сузење очију, али прехлада је обично праћена и повишеном температуром, боловима у зглобовима и мишићима, некада и обојеним секретом из носа или грла.
Шта су алергије?
Под алергијском реакцијом подразумевамо абнормалну реакцију имуног система на супстанцу која је иначе нешкодљива, али имуни систем такву супстанцу препознаје као штетну и реагује. Те супстанце се називају алергени, и то је најчешче одређена врста хране, прашина, полен, лекови. У покушају да заштити организам од супстанце коју погрешно препознаје као штетну, имуни систем ствара ИгЕ антитела на алерген. Ова антитела се вежу за ћелије мастоците којих има веома много у кожи, респираторној и гастроинтестиналној слузокожи. Када се алерген веже за ова антитела на мастоцитима, ове ћелије продукујуснажну хемикалију – хистамин, који изазива алергијску реакцију.
МОРАШ ГА ИМАТИ! Овај комад одеће је НАЈПОПУЛАРНИЈИ ЗА ПРОЛЕЋЕ, а овако изгледа у режији Кире Најтли
Смањује стрес и снижава притисак - Научници открили које време је идеално за интимни однос
Алергијска реакција може бити блага, може се јавити само цурење из носа, а може бити и озбиљна, као што је отежано дисање и астматични напад. Најтежи облик је анафилактички шок, где долази до отежаног дисања и гутања, отока усана и језика, вртоглавице и губитка свести. Оваква реакција се обично јавља пар минута након уноса алергена, али може бити и одложена до 4 сата. Срећом, не јавља се често и може се успечно санирати, само је потребна брза реакција.
Како се алергија најчешће манифестује?
Алергијски ринитис карактерише кијање у налетима, запушен нос или појачана секреција воденастог садржаја и свраб у носу, очима и ушима, често губитак мириса, сузење очију.
Алергијску астму карактерише осећај тежине у грудима, отежано дисање уз „звиждање” у грудима, гушење и недостатак ваздуха.
Алергијски екцем се најчешће јавља на лицу, у прегибу лактова и на корену шаке.
Уртикарија или копривњача се јавља у виду осипа на кожи, који је праћен црвенилом и сврабом, а промене су благо издигнуте изнад нивоа коже.
Алергија на полен
Честице које се налазе у ваздуху, као што је полен, спадају у најчешће алергене. У већој концентрацији су у јутарњим сатима, по топлом, сувом, ветровитом времену, а мање их има по хладном и влажном времену. Већ крајем фебруара у ваздуху се налазе поленова зрна дрвећа, од априла и траве, а од августа до краја октобра полен корова (амброзија).
Избегавање алергена
Алергије се никада у потпуности не могу излечити, али постоје начини да се држе под контролом. Најбитније је избегавање контакта са алергенима.
- Псе и мачке држите изван одређених просторија у кући, као што је спаваћа соба, и редовно их купајте
- Теписи и простирке на подовима задржавају највише прашине и гриња, па је потребно где год је могуће имати равне, чисте површине
- Треба свести на минимум број ствари које сакупљају прашину, као што су завесе
- Чистите просторије у којима боравите што чешће
- Ако сте алергични на полен, држите затворене прозоре у току сезоне, након боравка напољу мењајте одећу, купајте се перите косу што чешће
- Ако сте алергични на споре буђи, избегавајте влажне просторије, подруме, и држите купатило чистим и сувим
- Пратите метеоролошке параметре и предвиђања почетка и интензитета сезоне полена
Лечење
Најчешће су у употреби антихистаминици у облику таблета и кортикостероиди у облику назалних спрејева, као и деконгестиви (капи за нос). У апотекама се могу пронаћи и homeopatski лекови, који се могу купити без рецепта. На жалост, уз помоћ лекова се најчешће контролишу само симптоми алергије (кијање, цурење из носа, сузење очију). О употреби тих лекова требало би да се прво консултујете са лекарем, који ће спровести и алерго тестове, а уз прописану терапију се саветује читав низ већ поменутих превентивних мера. Такође постоји и вакцина против алергије, специфична за сваког пацијента и врсту алергена. Особе које имају склоности ка алергијама посебну пажњу треба да обрате јачању имунитета.
Здрав начин живота, бављење спортом, правилна исхрана, доста воћа и поврћа, као и повећан унос витамина Ц и А могу да помогну и да ублаже интензитет алергијске реакције. Придржавање терапије и превентивне мере и активности су од велике важности.