Са ТРЖИШТА ПОВУЧЕНА ИГРАЧКА због ТОКСИЧНОГ САСТАВА! Докторка упозорила - Састав посебно опасан за децу
Родитељи, опрезно када својим малишанима купујете играчке.
Са нашег тржишта повучена је лутка Moya Миа Ултра Glow са аксесоарима, због прекорачене граничне вредности миграције алуминијума детектованог у розе креди за косу, која је део сета. Повећана вредност представља потенцијалну опасност од штетних ефеката по здравље корисника због излагања супстанцама или смесама садржаним у играчки.
Ово, нажалост, није усамљен пример да се у предметима, посебно онима намењеним деци, могу наћи метали који дужим излагањем могу утицати негативно на здравље.
Токсичне материје пронађене су у 400 од 2.400 производа који су контролисани у 26 земаља чланица ЕУ прошле године, саопштила је Европска агенција за хемикалије (ECHA). Опасне материје нађене су у једној од четири играчке, као што су лутке, костими, простирке за игру и пластичне фигуре, чиме се крше закони ЕУ о опасним хемикалијама. Прекомерне концентрације опасних хемикалија, као што су олово и пластификатори, има у 18 одсто испитаних потрошачких производа.
Професор др сц. Зорица Булат, редовни професор на катедри за токсикологију „Академик Данило Солдатовић“ Фармаеутског факултета Универзитета у Београду каже да Европска агенција испитује предмете опште употребе ради анализе на токсичне супстанце чија је употреба забрањена или ограничена.
- Највећи проблем ту представљају предмети са којима смо у дужем директном контакту, јер онда је већа и изложеност токсинима. Оно што може посебно да забрињава јесу производи за децу, јер су она и најосетљивија. Када су играчке у питању и предмети с којима деца долазе у додир, ту је највећи ризик од фталата, а они се налазе у пластици. Зато треба скренути пажњу становништву, родитељима пре свега, да када купују било који производ намењен деци треба да провере да ли има декларацију, да им буде познато порекло производа, да је извршена контрола. То је важно зато што мања деца ручице стављају у уста, и уколико неке материје покупе рукама, унеће их у организам. Зато, ако на некој играчки пише да није за млађе од три године, то није само зато што има ситне делове, па да их дете не прогута, већ мала деца једноставно све стављају у уста и тако директно уносе у организам и штетне материје, уколико их има - напомиње проф. Зорица Булат, члан Удружења токсиколога Србије и "Еуропен регистеред toxicologist".
Напомиње да су фталати који се налазе у пластичним масама тзв. ендокрини ометачи и они своје дејство у организму и остваре путем ендокриног система.
Такође, када је реч о штетним материјама које се могу наћи у одећи, изложеност се може умањити пре свега прањем гардеробе пре прве употребе, бар оних ствари које су у директном контакту са телом.
- Код токсичних материја испитиваних у овој студији, а нађених у предметима, опасност лежи и у чињеници да ће највећи део њих завршити као отпад у животној средини, која се на тај начин загађује, чиме загађујемо и ваздух и воду, што опет уносимо у наш организам. Ту пре свега мислим на метале, који су такође нађени у неким предметима опште употребе, али њихова апсорпција путем коже је минимална. Дакле, мању штету нам прави то што смо дошли у контакт са неким од тих предмета него што ће сви ти предмети завршити на отпаду и загадити нам животну средину, те смо сви у подједнаком ризику - наглашава проф. Зорица Булат.
Када је реч о металима који се могу наћи на пример у накиту или шналама на каишевима као што је никл, они могу изазвати на кожи алергијску реакцију.
- Мора се, ипак, напоменути да све ове вредности које су нађене у појединим производима неће изазвати акутно тровање. Међутим, ако смо им изложени дужи временски период те хемикалије се акумулирају у организму и финално ти ефекти могу бити изражени. Посебно метали који се акумулирају и дуго задржавају у организму, по неколико десетина година. Али морамо да знамо да су деца осетљивија, поготово због неразвијеног нервног система, и на њих нпр. олово може имати јаче дејство - напомиње токсиколог проф. Зорица Булат.
Она истиче да је у ЕУ регулатива таква да се произвођач сматра одговорним, али на њено тржиште долази и роба из других крајева, и управо то и показује колико је контрола важна.
- Због свега наведеног и ризика који носи изложеност овим токсичним супстанцама, кључна је контрола производа, како се не би догодило да се пређе граница дозвољеног, те да дође до угрожавања здравља становништва - закључује проф. Зорица. Булат.
Србија Данас/ 24 седам/ И. Крањчевић/ пренела: М.Мићић