Савет пулмолога: Шта ако вас мучи продужени кашаљ?
Кашаљ представља одговор на иритацију дисајних путева и важан је одбрамбени механизам дисајних путева.
Кашаљ се може осећати као један од симптома због којих не морате да се знојите. Можда га приписујете алергијама или мислите да нормално кашљете, посебно ако сте пушач, међутим, ако траје дуже од 8 недеља тада говоримо о продуженом кашљу који се може и треба лечити. О томе разговарамо са проф. др Татјаном Аџић Вукичевић, пулмологом и директорком Ковид болнице у Батајници.
Шта може бити узрок кашља?
Акутни кашаљ најчешће траје 3 недеље и може бити последица инфекције горњих или доњих дисајних путева, плућне емболије или срчаног попуштања. Кашаљ који траје 3 до 8 недеља такође је последица инфекције доњих или горњих дисајних путева, обично престаје након 4 недеље. Хронични кашаљ који траје дуже од 8 недеља и обично узрочници нису унапред дефинисани. Сматра се да 10-40% свих пулмолошких прегледа јесте управо због кашља.
Када се утврди узрок кашља, треба посматрати и остале симптоме који га прате. Ако се нпр. суочавате са горушицом уз кашаљ, онда то указује на ГЕРБ. Ако имате свраб у очима и цурење носа, то може да укаже на алергије.
Први корак у дијагностици продуженог кашља подразумева преглед и анамнезу, други снимање плућа. Код болесника који су пушачи или користе лекове за терапију високог крвног притиска, не треба спроводити дијагностику, најмање 4 недеље након што се обустави пушење или прекине коришћење АЦЕ инхибитора.
Лечите кашаљ – останите мирни
Чак и ако вас баш и не мучи, а ваш продужени кашаљ траје месецима, то је знак да ваше тело има проблем да преболи болест или се суочава са новим изазовом. За различите типове кашља проф. др Аџић Вукичевић саветује различит приступ, али и обавезну посету лекару уколико тај кашаљ траје дуже од 8 недеља.
Хронични, продужени кашаљ најчешће настаје због болести горњих дисајних путева (најчешће сливања секрета из дисајних пуетва), потом због групе различитих болести и стања која наликују бронхијалној астми и трећи узрок јесте гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ) – напомиње проф. др Аџић Вукичевић.
Кашаљ такође представља чест симптом хроничне опструктивне болести плућа (ХОБП). У питању је болест плућа која се може спречити и лечити, а карактерише се константним дисјаним тегобама и ограничењем протока ваздуха у дисајним путевима. ХОБП подразумева хронични бронхитис и емфизем. Кашаљ који настаје у ХОБП може бити продуктиван, са друге стране, неки од оболелих имају сув кашаљ. Узроци укључују пушење, аерозагађење и генетски недостатак ензима алфа-1 антитрипсина. Остали узочници настанка ХОБП јесу процес старења, пол, озбиљне инфекције у дечијем узрасту, као и преосетљивост дисајних путева. У већини случајева ХОБП настаје као последица пушења. Пушење је и најбоље проучен фактор ризика за ХОБП - напомиње проф. др Аџић Вукичевић.
Које су карактеристике продуженог кашља код болесника са ХОБП?
1. Најгори је ујутро и може се погоршавати током дана
2. Често је удружен са малаксалошћу
3. Често је удружен са искашљавањем жилавог испљувка понекад пребојеног
4. Не пролази на стандардно лечење
5. Дисање не мора у почетку бити отежано, али током времена кашаљ може да постане продуктиван и да болесник све више кашље
6. Симптоми ХОБП могу да се погоршавају током времена.
Covid-19 инфекција је респираторно стање узроковано коронавирусом. Неке особе могу бити заражене, а да не примећују никакве симптоме (лекари ово стање називају асимптоматским). Већина особа има благе симптоме, али неке могу имати и озбиљне симптоме, као што су проблеми са дисањем што се јавља често код старијих особа, и особа са придруженим обољењима као што су дијабетес или болести срца. Након прележане Covid-9 инфекције, можете имати продужени кашаљ са секретом, ваше дисање може бити бучније него што је нормално, а можете остати без даха. Важно је да избацујете секрет из плућа.
У лечењу кашља у ХОБП и Covid-u важну терапијску опцију представљају муколитици (лекови за искашљавање) као што је Н-ацетилцистеин (НАЦ) као антиоксиданс и који разводњава секрет и омогућава лакше искашљавање. Препоручујем ПропоМуцил® 600 код ХОБП пацијената уз инхалациону терапију зато што је доказано безбедан и у високим дозама (2x600), као антиоксиданс помаже смањење стопе погоршања ХОБПа. Пацијенти су здравији, мање кашљу и имају бољу заштиту дисајних путева. Прополис у ПропоМуцил-у® је богат полифенолима додатно пружа бољу антимикробну, антиоксидативну и против упалну заштиту, а смирује иритиране слузнице. Комбинација прополиса уз НАЦ представљају ефикаснију подршку дисајним путевима код респираторних инфекција. Зато је за мене препорука број 1, ПропоМуцил® за све које мучи шлајм – на крају саветује проф. др Т. Аџић Вукичевић.