БИЛИ СМО У ЗАБЛУДИ: Избацивање угљених хидрата је ШТЕТНО! ЕВО шта се заправо дешава у вашем телу!
Избацивање шећера из исхране може бити веома опасно.
Кад имате висок ниво шећера у исхрани, познато је да је то лоше по ваше здравље, али потпуно га избацити такође може бити тешко. Нагло избацивање шећера може да изазове различите реакције у вашем организму.
ЖЕНА, МАЈКА, КРАЉИЦА! Ова храбра девојка (23) породила се код куће у Јабучком риту и на свет донела ШЕСТО ДЕТЕ
Ови хороскопски знаци ће ПЛИВАТИ У НОВЦУ током октобра: Тврди астролог Душан Величковић
"Где ћеш са њим?!" ОЦУ ЧЕТВОРО ДЕЦЕ јављено да је ПЕТО НА ПУТУ: Његова реакција изазвала смех и разнежене коментаре!
Можда ће вас изненадити чињеница да уношење шећера заправо у протеклој деценији постојано опада.
Међу људима се подигла свест о штетности шећера. Да ли је то због популарних дијета у којима се уносе веома мале количине угљених хидрата или смо почели више да с едукујемо о штетности прекомерног уноса шећера?
Смањење уноса шећера има очигледне користи по наше здравље, као што је смањени унос калорија, што може да помогне код губитка килограма и побољшаног здравља зуба.
Али људи се некад жале на негативне нуспојаве кад покушавају да једу мање шећера.
Међутим, веровали или не постоје и нуспојаве које прате избацивање угљених хидрата из јеловника.
Међу тим симптомима су главобоља, замор и промене расположења, који су обично привремени. Разлог може бити нагло прекидање устаљених навика, али то није потпуно медицински испитано.
Такође ови симптоми могу имати везе и са тим како мозак реагује кад је изложен зашећереној храни - као и са биологијом "награде".
Угљени хидрати долазе у неколико облика - између осталог и као шећер, што на природан начин може да се деси у разним врстама хране, као што је фруктоза у воћу и лактоза у млеку.
Стони шећер - познат као сахароза - може да се пронађе у шећерној трсци, шећерној репи и сирупу јавора, док су глукоза и фруктоза главни састојци меда.
Поред побољшаног укуса и осећаја „издашности" код хране која има већи ниво шећера, он такође врши снажан биолошки утицај на мозак.
Ови ефекти су толико значајни да је то чак довело до расправе да ли можете да будете "навучени" на шећер - иако се то још проучава.
Експерименти и на животињама и на људима показали су колико снажно шећер активира те путеве награђивања.
Наглашена слаткоћа превазилази чак и кокаин у погледу интерне награде коју изазива.
Шећер може да активира те путеве награђивања у мозгу било да се осети у устима или лучи у крвоток, као што су показала истраживања на мишевима.
То значи да његово дејство зависи од слатког укуса.
Друга истраживања код животиња показала су да су ефекти зависности од шећера, апстиненцијална криза врло слична као код кокаинских зависника.
Кад се шећер избаци из исхране, рапидно смањење дејства допамина на мозак вероватно утиче на нормално функционисање многих различитих можданих путева. Иако је истраживање шећерне апстиненцијалне кризе код људи врло ограничено, једна студија пружила је доказе за симптоме апстиненцијалне кризе и повећање жудње за шећером након што је он избачен из исхране гојазних адолесцената.
Као и код било које друге промене исхране, кључно је истрајавање.
Ако желите да смањите шећер у исхрани на дуже стазе, прегрмети првих неколико тешких недеља је кључно.
Важно је, међутим, прихватити и да шећер није сам по себи "лош" - већ да га само треба јести умерено, уз здраву исхрану и вежбу.