ШЕТЊА НАЈЕФИКАСНИЈА ЗА МРШАВЉЕЊЕ: Само сат времена помаже у сагоревању калорија, али то није СВЕ!
Покрените се!
Од обичне шетње не постоји једноставнија а благотворнија физичка активност. Препоручује се свака, и она лагана, ногу пред ногу, и она жустра, од пет минута, а најбоље ефекте ипак даје получасовна шетња брзим кораком, указује др Саша Плећевић, познатији као др Филгуд.
ЧАЈЕВЕ БИРАЈТЕ ПО КРВНОЈ ГРУПИ: Ево које треба да ПИЈЕТЕ, а које да избегавате!
– Ходајте толико брзо да осетите мало оштрији дах и нешто убрзан пулс. Шетња треба да нас мало подигне, а не да протекне тако да је и не осетимо. Уколико, рецимо, приликом пешачења можете најнормалније да разговарате, онда је та шетња преслаба – каже наш саговорник и додаје да не треба ићи ни у другу крајност, односно ходати пребрзо или предуго.
Др Плећевић саветује да прве недеље треба шетати 30 минута, друге повећати на 45 минута, а треће недеље два пута по 30 минута. И то у континуитету, а не по пет или десет минута у једном наврату.
Његов је савет да, ако приликом шетње осетите да не можете да дишете, као да ће срце да вам искочи, одмах станете. Уколико при том осећате и главобољу или бол у грудима, требало би да се јавите лекару.
ПОКРЕЋЕ СВАКИ МИШИЋ У ТЕЛУ: Пењање уз вештачку стену или зид ће вас раздрмати од главе до пете!
БОЉЕ СПРЕЧИТИ НЕГО ЛЕЧИТИ! Једноставни трикови како да СПРЕМИТЕ АУТО ЗА ПУТОВАЊЕ
Сваки мишић ради!
Наводећи шта је то што шетњу ставља на прво место међу физичким активностима, др Плећевић каже да она активира наш локомоторни систем и делује благотворно на зглобове, тетиве, лигаменте, кости, а посебно на мишиће. Док шетамо, сваки наш мишић ради. Шетња прија и кардиоваскуларном систему, односно срцу и крвним судовима, плућима и целом респираторном систему.
Шетња се препоручује и због тога што је могућност повреде при пешачењу минимална, што не тражи неке посебне временске услове, нити опрему.
Добра је и за здраве и за болесне. Наш саговорник истиче да је незахвално препоручивати људима који имају одређене здравствене тегобе колико треба да шетају, али да је доказано да им шетња чини добро.
ЈЕДАН ГУТЉАЈ ОВОГА ЧИНИ ЧУДА: Ово је НАПИТАК уз који ћете бити ОТПОРНИ на све ВИРУСЕ!
– Колико смеју и колико треба да пешаче врло је индивидуално, као и свако друго физичко напрезање. Они о томе треба да се договоре са својим лекаром. Међутим, сасвим је сигурно да редовна шетња позитивно утиче на многе хроничне болести, као што су дијабетес и хипертензија. Осим тога, шетња ублажава и нападе астме, превенира шлог, инфаркт, па чак и карцинома – каже др Плећевић.
Шетња позитивно утиче и на нашу психу јер смањује ниво стреса, анксиозност, ублажава симптоме депресије и побољшава расположење враћајући нам позитивну енергију.
НЕИЗДРЖИВА ЖЕНСКА БОЛЕСТ КОЈА СЕ УПОРНО ВРАЋА: Упала бешике има крајње једноставни лек
МОЋНЕ ЦРВЕНЕ БОБИЦЕ! Нар као симбол здравља, плодности и вечног живота!
Килограми се топе!
Гојазност је велика претња здрављу и фактор ризика за бројна обољења. У скидању килограма шетња је, истиче наш саговорник, незаменљив савезник јер сат времена хода може да истопи од 300 до 350 калорија. Да би се то и десило, неопходно је после шетње избегавати слаткише, пецива, чак и воће. Ако то прекршимо, започети процес разградње масти се прекида и од топљења килограма нема ништа.
– Ако шетамо ујутро, а баш то се препоручује за мршављење, после шетње треба узети само лаган доручак, попут паленте или 50 г овсених пахуљица са 250 мл јогурта. Пре шетње добро је попити чашу воде, затим на сваких десетак минута по гутљај, а два и по сата после шетње још једну чашу воде – закључује др Плећевић.
Идеално би било и увече прошетати још пола сата, али да то не буде после 22 часа јер је наш метаболизам тада већ успорен.